SOFIA DESIGN WEEK Kids
Детската програма в рамките на петото издание на SOFIA DESIGN WEEK включва над 20 дизайн работилници и 3 самостоятелни изложби
Предварително записване за участие вече е започнало.
И тази година международният фестивал за дизайн и визуална култура SOFIA DESIGN WEEK ще представи съдържание за най-малките фенове на дизайна. Детската програма на фестивала е по-голяма от всякога и включва 3 самостоятелни дизайн изложби с вход свободен и над 20 работилници. Предварителното записване в работилниците започва от днес, а повече информация може да намерите тук
За първа година програмата на SOFIA DESIGN WEEK Kids има собствен куратор – Вики Книш. Концепцията зад цялото детско съдържание е ангажирането на децата с техни любими активности, активизиране на любопитството и креативността им, демонстрация на това как се майсторят различни предмети и самостоятелното им изработване от децата. И тъй като детският DESIGN WEEK е за деца от всички възрасти, ключов момент във всички работилници е участието на дете и родител съвместно в целия творчески процес. Ето и какво разказва Вики:
Детската програма на SOFIA DESIGN WEEK вече ходи и говори, има свой характер. Готова е да чете, да прави анимационни филми, да рисува с плодове, да прави роботи, керамика, кукли от краставица и още много други изненадващи неща. Ще ви предложи да си направите снимка с кукерска маска, да послушате приказки на различни езици, малко джаз за приятели. Ще ви покаже кукли и играчки от цял свят, една голяма къща пълна с детски книги, и разбира се прожекции!
Представяне на част от работилниците:
1/ ДА РИСУВАМЕ С ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ/ 9 ЮНИ (11.00 – 13.00, HOTEL EXPO) и 28 ЮНИ (16.00 – 17.00, СОХО)
Това е работилничка за най-малките, в която ще се рисува и ще майсторят картини – отпечатъци. За целта ще се използват не какво да е, а плодове и зеленчуци. Работилницата ще се води от Мария Лале (магазинче Лунапарк).
2/ АНИМАЦИЯ за ДЕЦА от А до Я/ 24 – 28 ЮНИ (10.00 – 15.00), СОХО
Обединяващата тема на работилницата е изследването на българската азбука. Под детското въображение буквите ще се превърнат в причудливи същества, предмети и ситуации. Всеки участник ще анимира и заснеме самостоятелно своите филми. След завършване на 30 кратки анимации, за всяка отделна буква от българската азбука, заснетият материал ще се монтира и озвучи в един общ филм, който ще бъде прожектиран пред аудитория на 29 юни.
Ръководители на работилницата са Compote Collective – продуцентска къща за анимация, ръководена от Иван Богданов и Весела Данчева. Част от Compote Collective са група аниматори, илюстратори и дизайнери от няколко европейски страни.
3/ ДА СИ НАПРАВИШ ИГРА/ 22 – 23 ЮНИ (16.00 – 17.00), НХА
Работилниците носят заглавията Метла/Четка и Аерографи. В тях децата ще могат да превърнат метла в средство за оцветяване, като я закачат на крака си или друга част от тялото, ще правят аерографи от бутилки и ще творят заедно с новите си инструменти. Ръководител на работилницата е Мария Караско, а целта е да се провокират децата да измислят, развият и създадат свои собствени пособия за игра и творчество.
4/ ДА СЕ УЧИМ И ЗАБАВЛЯВАМЕ С РОБОТИТЕ/ 22 – 23 ЮНИ (12.00 – 13.00; 13.30 – 14.30), НХА
Robopartans е истинско училище по роботика. То се е заело с нелеката мисия да събуди и затвърди интереса на учениците към физика, информационни и комуникационни технологии, математика и като цяло технически науки. По време на работилницата само за около час децата ще разберат как се конструира и програмира робот. Ще бъдат показани различни гледни точки към роботиката, както и други свързани с технологията дисциплини като математика и физика.
5/ АЗ САМ СИ НАПРАВИХ КАМИОН ОТ ДЪРВО!/ 25 – 26 ЮНИ (18.00), OTTO ECO TOYS
Деца и родители ще влязат във вълшебната, но и съвсем истинска работилница, в която се ражда всяка нова играчка OTTO. След съвместната игра, те ще си тръгнат с по един собственоръчно сглобен камион ОТТО.
6/ ПЛАТНОХОДКИ/ 25 – 30 ЮНИ (18.00 – 19.30), КЪЩАТА – ЦЕНТЪР ЗА МАЛКИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ
В тази двудневна работилница, съпроводена успоредно от изложба, екипите (дете + родител) ще се запознаят с материалите и инструментите и ще измислят заедно своя модел. В края на втория ден ще пуснат готовите платноходки в басейн, а вятърът ще бъде симулиран от вентилатор. Изложбата ще покаже нестандартни и атрактивни конструктурски решения на радио-управляеми модели на моторници и самолети.
Организатори на SOFIA DESIGN WEEK са ЕДНО и Фондация Америка за България. Фестивалът се случва в партньорство с Посолство на Финландия, Посолство на САЩ, Институт Сервантес, Британски съвет….
Събитието подкрепя кандидатурата на София и Югозападен регион за Европейска столица на културата 2019.
ххх
SOFIA DESIGN WEEK е международен фестивал за дизайн и визуална култура. Тазгодишното, пето поред, издание ще се проведе от 21 до 30 юни. Темата на изданието е THE BALKAN DATE, а основна цел е да стартира дискусия за балканския дизайн, да стимулира творческия обмен между страните от Балканите и да съдейства за по-осезаемо присъствие на проектите от този регион на световната карта. В продължение на 10 дни SOFIA DESIGN WEEK „ще ни срещне на живо“ с новата вълна балкански дизайнери, които правят дизайн тук и сега, изненадващо интересен, различен и със собствен почерк.
SOFIA DESIGN WEEK се стреми да служи за платформа, която стимулира и подкрепя развитието на дизайн професионалистите в България. Същевременно, целта на събитието е да представя и популяризира устойчиви и стойностни практики за по-добра и смислена визуална среда от цял свят.
SOFIA DESIGN WEEK се провежда за първи път през 2009 г. Организира се от платформата за културни събития Едно. Сред лекторите, гостували във форума на фестивала до момента са: Константин Грчич, Матали Красе, Майкъл Мариот, Марк Чалмърс, Ерик Кеселс, Джи Лий, Марти Гиксе. През 2011 фестивалът събра 70 участника от 13 различни държави и 50 000 посетители на 60 локации с дизайн съдържание. Това трето издание на Sofia Design Week беше обявено за Събитие на годината на наградите Eventex Awards 2011.
570 преглеждания