Скуката може да бъде полезна за децата
Лятната ваканция е преполовена и дори краят й се усеща. Но сякаш точно това е времето, когато децата ни хем почват да скучаят и да им липсва градината или училището, хем все още има време, докато отново се срещнат с приятелчетата си от групата или от класа. Оплакванията, че им е скучно може да зачестят, а за вас може да се окаже предизвикателство да се справите с този проблем. Но дали трябва наистина да се справяме със скуката на децата?
Психолозите за скуката
Смята се, че скуката е естествено появяваща се емоция, която не трябва да бъде потискана. Доктор Ричард Ралей, лектор по психология в колежа Едж Хил в Ормскърк, Ланкшир казва: „Скуката може да е нещо хубаво. В психологията гледаме на емоциите като на нещо с определена функция. Страхът, гневът и ревността – всички те имат цел, но ние ги разглеждаме като нещо лошо, въпреки че те са тук поради някаква причина. Същото е и със скуката, която като тях има лоша слава.”
„Ние се отегчаваме, защото ни писва да нямаме какво да правим и чувстваме, че се нуждаем да бъдем продуктивни.”
„Скуката е нещо, тя не се появява просто, защото си се „изключил”. Тя може да е полезна. Когато не правим нещо, което ни удовлетворява, ние задържаме енергия, така че, когато поискаме да се върнем обратно в играта, можем да го направим. Съществува баланс между това да правим нещо, което ни удовлетворява и нещо, което е полезно, но не ни прави щастливи да го правим.”
Да ги забавляваме ли или да не ги забавляваме…
Когато детето започне да мрънка, че няма какво да прави и че му е скучно, родителите понякога се чувстват длъжни да се впуснат в моно спектакъл, в който се правят на шутове, за да забавляват детето. Специалисти смятат, че е нужно да има баланс, когато става въпрос за преборване на скуката. Родителите биха могли да дадат идеи за обогатяващи детето активности и да го наблюдават как се справя. От друга страна те трябва оставят децата си и да се справят сами със скуката.
Ако децата имат достатъчно неща, с които да се занимават – книги, хубави филми за гледане, игри, колело и други подходящи за възрастта им занимания – тогава не е нужно родителите да се нагърбват с това да ги забавляват. Те трябва да се научат как сами да се справят със скуката и да се забавляват. Често творческите идеи се раждат от скука. Важно е обаче да знаете какво прави детето ви и къде е, за да сте спокойни, че е в безопасност.
Вместо да спасявате детето си всеки път, когато започне да се оплаква, че му е скучно, бихте могли най-приятелски да му кажете например: „Сигурен/на съм, че ще намериш нещо забавно за правене.” Но внимавайте да не би детето да гравитира само около телевизора и компютъра.
Наложете правило гледането на телевизия и седенето пред компютъра да не надвишава два часа дневно.
Всички сме различни
Всеки родител знае, че няма един подход, който да напасва на всяко дете. Тук ще ви предложим различни занимания, които могат да се пригодят за деца на всякаква възраст. Първо ще разгледаме идеи, които са подходящи за цялото семейство, а след това няколко идеи според възрастта на децата.
Забавление за цялото семейство
Семейно празненство по случай Деня на мама. Оставете на децата да организират партито. По-големите деца може да измислят менюто и дори да приготвят част от него. По-малките могат да измислят как ще се забавлявате, кой да поканят и да помогнат с подготовката и почистването. Разбира се, не е нужно да чакате да дойде март месец, за да предложите нещо подобно. Може да е просто защото днешният ден ви се струва толкова прекрасен.
Семейни Олимпийски игри. Защо пък не? А за да е по-весело, може да се съберете и със семейни приятели, да повикате съседите или други познати с деца, които да се вържат на подобна шантава идея. Нека всеки да измисли игри, които да предложи на останалите. Колкото по-глупава е играта, толкова по-малко е състезателният елемент в нея, а това е хубаво. Може да си направите специални символи за всеки, който участва в олимпиадата – сини панделки, значки от капачки, венци от цветя и каквото ви хрумне. Може дори да си приготвите специална гръцка кухня в чест на Олимпийските игри и участниците.
Семеен къмпинг. Този вариант е особено приятен и лесен, ако живеете в къща и просто опънете палатката в задния двор. От друга страна, по-вълнуващо е, ако смените обстановката, така че може да натоварите колата и да отидете до най-близката полянка извън града, а ако искате и по-далеч. Не забравяйте да вземете барбекюто или да се подготвите да запалите огън. Тиквички, лук, чушки, картофи на барбекю е както вкусно, така и полезно. Е, за таткото поне сигурно ще нужно и малко месце. Вечерта може да гледате звездите и да научите децата на съзвездията, ако имате познания. Но дори и без това – огънят, веселата компания и вкусната храна ще са достатъчни.
Размърдай се. Ако настроението на детето спада и се оплаква, че скучае, веднага го накарайте да се размърда и да се захване с упражнения – каране на колело, разходка, танци. Може да играете заедно на футбол или друга приятна за всички игра. Движението повдига настроението и зарежда с енергия!
Тишина. Децата вече отказват да спят следобед? Тогава е време за нова идея за въдворяване на спокойствие. Всеки да се заеме с нещо тихо за правене – да почете, да пише, да рисува, да гледа небето или просто да си мечтае.
Семейни задължения. Да, това никак не звучи забавно, но все някой трябва да го свърши. Особено, ако няма какво друго да прави. Опитайте се да дадете задачи на всеки вкъщи, като е добре да го превърнете в игра. Работата вкъщи, колкото и да е неприятна, в някаква степен засилва чувството, че си по-голям и независим. А и имате нужда от помощ!
Занимания за по-малките
Освободете въображението им. Децата обичат да си представят различни неща и да влизат в роли. Дайте им листове и химикали и нека да отворят офис например. А защо не магазин за членовете на семейството? Може да вземете кашони от някой магазин наблизо и да ги оставите да построят тунел с тях, а защо не цял град!
Учене под прикритие. Измислете игри, които да затвърдят знанията на децата – например броенето до 20 може да се упражни с броене на макароните в чинията за закуска. Посочвайте различни форми, докато се разхождате с децата. Съберете съчки в парка и ги превърнете в букви.
Природолюбители. Вземете малко стар хляб от вкъщи и отидете в парка. Докато седите на пейката, почнете да хвърляте трохи на птиците. Детето ще е очаровано да ги гледа как идват и се хранят. Междувременно може да преговорите и коя птица как се казва, а ако детето е наясно вече с названията им, може да му разкажете нещо повече.
Деца в училищна възраст
Игрите от нашето детство. Помните ги, нали? Фунийки, народна топка, сляпа баба, ластик, скачане на въже… Децата никога не се променят и със сигурност ще се забавляват много с тях, както някога и ние сме се забавлявали. А ако вали? Изваждайте „Не се сърди, човече” и тесте карти и денят ще мине неусетно.
Поддържайте връзка. Детето ви сигурно си има приятелчета от класа. Нека се виждат и през лятото, особено ако си няма други приятели в квартала. Поканете няколко деца на гости и предварително може да помислите за занимания, с които да се забавляват.
Време за театър! Поставете пиеса. Може да е любима приказка или история, която децата сами да измислят. В зависимост от възрастта на децата може да си разпределите и ролите – освен актьори, може да има режисьор, продавач на билети, вдигач на завеса и разбира се – публика. Може да видите предложението ни и за домашен куклен театър тук.
Физически предизвикателства. Ясно е и всички го знаем – децата днес не се движат достатъчно. Още една идея да ги накарате да се захванат с физически занимания е, ако го превърнете в игра за целия месец или седмица например. Може да са различни предизвикателства като да успее да уцелва 5 последователни коша, да изтичва дадено разстояние за определено време, да измисли собствен танц, който да представи. Не забравяйте да организирате специален ден, в който детето да демонстрира какво е постигнало за съответния период.
5,069 преглеждания