Семейни правила при хранене против капризни деца

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Love_food

Да се поддържа здравословен режим на хранене може да се окаже доста трудна задача за някои родители. Някои деца просто отказват да ядат определени плодове и зеленчуци, ако не и всички. Как да преодолеем отказа им от полезните храни?

На първо място, за да приемат здравословно гориво, трябва ние да започнем да приготвяме храната по начин, който запазва хранителните им вещества. Но, което е дори по-важно, е да променим отношението на децата към храната. Ето някои „правила”, които да започнете да прилагате във вашето семейство, за да възпитате у децата си по-различна, люпобитна и изследователска нагласа към храната.

Правило 1: Без негативно говорене за храната

Никой в семейството да не се оплаква от храната. Това не означава да се насилваме да ядем храна, която не харесваме, а просто да не говорим негативно за нея. Трябва да обясним на капризните примадони, че храната е предназначена за ядене и че лошите думи, отнасящи се за нея са неуместни и обидни за човека, който я приготвя.

Как да го постигнем?

Никой не е задължен да яде храна, която не обича, но е семейно правило всички да сме заедно на масата, да участваме във вечерята/обяда и да сме добре настроени към храната.

Правило 2: Храната не е награда

Това е основното положение, което ще повтаряме с всяко правило – храната е предназначена за ядене. Тя не е играчка, не е награда, която даваме за добро поведение или свършена работа. Това означава също да не я превръщаме” в „голямата звезда” по време на семейни празненства и рожденни дни, а поставяме фокуса върху момента и преживяването. Торта и сладки за рожденния ден – добре, но още по-хубаво би било, ако просто си направим пътешествие до някое непознато за децата място, като нова полянка в планината, близко до града село или ферма и пр.

В същия смисъл, храната не е и наказание: „Изяж си спанака или ще ти го изсипя във врата!” (познато ли вие?!). Идеята е да не се създават емоционални асоциации с храната, така че децата да свързват, например, здравословната храна с лошото ви насторение и сладкишите със специални поводи.

Как да го постигнем?

Сладките изкушения трябва да бъдат част от ежедневния им живот, а не награда, давана по изключение за определен повод или добро поведение. Но е добра идея да се постараем да ги приготвяме вкъщи от добри продукти, за да сме сигурни, че все пак не са вредни за децата.

Правило 3: Яденето е семейно начинание

Хапването на крак, сам и пред телевизора не са довели до нищо добро, това вече е ясно за всички ни. Важно е да се опитаме да превърнем храненето в семеен момент, в който се събираме за приятно изживяване, разговори и добро настроение.

Яденето е едно и също за всички и децата не получават по-различна храна, която харесват повече. Ето как им даваме добър пример за правилния избор на храна. Ако предлагаме нов тип храна за тях не я превръщаме в нещо специално, нито се опитваме да създадем определени нагласи в тях. Просто я поднасяме и запазваме традицията за приятелския тон и разговори на масата.

Как да го постигнем?

Храненето е за цялото семейство и никой не отсъства от масата. От друга страна ние, родителите, трябва да осигурим добрия тон и настроение на масата. Това не е момента да се обсъждат проблеми, трудности, да се чете конско, да изразяваме негативните си емоции, в противен случай ще забележим, че детето губи интерес към това да сме заедно на масата и ще намери по-удобен момент да се нахрани на спокойствие.

Правило 4: Опитай пак, и пак, и пак

За да настроите небцето на детето добре към новите храни, му даваме по малко като за начало. Една шушулка зелен грах, едно парче от рибата, една розичка броколи, един резен авокадо и т.н. Ако пожелаят още, им даваме, а ако не им хареса, не реагираме негативно. Просто им обясняваме, че сега може да не им хареса, но нека да пробват друг път отново – може тогава да им се строи по-различно. Трябва да обясним на децата, че докато растат, те се променят и също и вкуса им за различните храни.

Важно е да им ги накараме да продължават да опитват различни храни и да не затварят вратите за тях завинаги.

Как да го постигнем?

Не бива да ги насилваме да изяждат големи за тях количетсва от храните, които не харесват. Ако някоя храна е нова им я предлагаме с положителен тон и в малки количества. Ако не им хареса, не се изнервяме, а им казваме, че ако сега не им харесва, непременно трябва да пробват отново друг път.

Правило 5: Гладът не е страшен

Ако детето не иска да яде храната, която предлагаме, не го насилваме, но и не му предлагаме нещо, което би изяло, само за да не е с празен стомах. Ако го оставим на спокойствие, с празен стомах, то ще е достатъчно гладно за следващото ядене, за да е по-толерантно към храната, която му предложим. Гладът е наш съюзник по пътя на здравословния избор. От друга страна, ако то разбере, че ще получи това, което иска за ядене, ако откаже храната, която всички ядем, то лесно ще започне да ни манипулира. А това не е добре за него, нали?

Как да го постигнем?

Не бива да предлагаме леки закуски, когато детето прегладнее, защото това ще осуети следващото хранене, което сме планирали за цялото семейство. Гладът и лошото настроение не са извинение за предлагане на храната, която детето иска.

Правило 6: Фокус върху плътните, хранителни ястия

По-важно е детето да приема питателна храна, с много полезни вещества, дори и в малки количества, отколкото големи количества нехранителни варианти. Ако детето приеме плътно белтъчно ястие (риба, омлет, месо и слата, зеленчуци на пара, зеленчуково пюре), то ще е сито и ще има енергия до следващото хранене. И това е по-добрия вариант от това да изяде две купи със зърнена закуска, например.

Как да го постигнем?

На първо място, трябва да имаме домашно приготвена храна всеки ден – приготвена от пресни продукти, а не полуфабрикати. Трудоемко и енергоемко е, но е добра инвестиция в бъдещето.

Освен това има начин да се планира седмично пазаруване и създаването на ежедневно меню (с лесни за приготвяне и полезни храни), така че да имаме повечето продукти под ръка, за да е лесно приготвянето. Ако накарате децата да дойдат с вас и да ви помогнат с пазаруването, ще е по-лесно да им предлагате това, което те са избрали и харесват. А ако приготвяте заедно супата и зеленчуците, ще имате на масата отбор любопитни гладници.

 

zloyadoto_dete   Злоядото дете

10_hranitelni_veshtestva_ot_koito_se_nujdae_vsyako_dete   10 хранителни вещества, от които се нуждае всяко дете

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

11,710 преглеждания

Comments are closed.