Седмица 11

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 12

Вашето бебе

Бебето вече е с големина 4.1-6 см. от главата до долната част и тежи 7-8 гр. – колкото една по-голяма слива! Плацентата е започнала да произвежда и доставя всички хормони, необходими за развитието и расте заедно с тялото. Пълна е с течности като хормони, кръв и антитела, които циркулират из тялото. Появяват се нокти.

Органите на бебето вече се оформят, както и скелетната система и мускулите, но те няма да тежат в продължение на няколко седмици. Едва след 16-та седмица ще успеете да усетите тези мускули с първите ритничета на бебето в корема ви.

Зародишният растеж е много бърз. За още две седмици размерът на тялото ще се удвои. Външните полови органи започват да се отличават, а развитието на пола е напълно завършено след още три седмици.
Вие

Големи промени се случват с бебето ви и най-вероятно за вас те не са толкова забележими. Вече стигате до края на първите три месеца и матката ви расте заедно с бебчето вътре. Пространството в областта на таза е почти запълнено и можете да усетите тази „пълнота” над срамната кост в долната част на таза.

Само че още не можете да усетите бебето вътре. Ако мислите, че сте усетили мърдане в корема си, то или става дума за газове, или всъщност сте по-напред в бременността си, отколкото сте си мислели!

Сега тялото ви бавно се променя и вече можете да видите физическите признаци на ранна бременност. Подуването и чувството на умора не са редки случаи дори на този ранен етап. Тялото ви преживява огромен наплив на хормони и на всичкото отгоре задържа допълнителни 75 милилитра течности. С всичко това, стоварило се върху тялото ви, вероятно се чувствате изморени по цял ден, дори когато сте се наспали добре през нощта. Винаги, когато можете, поспивайте през деня и се успокойте, че сънливостта ще премине след първите три месеца.  

Изключително важно за вас е да се храните добре, особено през първото тримесечие, докато бебето развива основните си системи. Ако страдате от тежки сутрешни пристъпи на гадене, храненето едва ли е първото нещо, което ще ви се иска, но не се притеснявайте – можете да поемате достатъчно храна, ако просто го правите малко по малко. Избирайте храни, богати на протеини, фолиева киселина и калций. Ако не сте сигурни дали приемате всички тези вещества ежедневно, взимайте пренатални витамини, които можете да пиете в момент от деня, в който се чувствате най-малко зле и е най-малко вероятно да върнете обратно поетото.

Хранене

Въглехидратите предоставят източник на енергия от първостепенно значение за развитието на бебето. Тези храни също така се грижат тялото ви да усвои протеините ефективно. Храните от тази група са почти напълно взаимозаменяеми, така че ще е лесно да си набавяте ежедневните порции.

Хранителни отравяния

Помнете, че по време на бременността сте изложени на по-голям риск от хранителни натравяния. Избягвайте сурови храни като скариди или суши. Не яжте и пушени морски храни, освен ако не са готвени. Избягвайте месните пастети, защото в тях често се съдържа полуобработен гъши или пачи дроб.

Още по темата:

Транс мазнините причина за по-големи бебета

10 ползи от упражненията по време на бременност

Колко е хубаво да си бременна

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

718 преглеждания

Comments are closed.