Седмица 10
Вашето бебе
Краят на 10-та седмица е краят на ембрионалния период. От този момент нататък започва зародишният период, който се характеризира с бърз растеж след оформянето на трите зародишни пласта. По време на ембрионалния период плодът е много по-податлив на фактори, които могат да нарушат развитието му. Повечето малформации например се появяват преди 10-та седмица. Така че донякъде е окуражаващо да знаете, че критичната част от развитието е вече зад гърба ви.
По-малко малформации се случват по време на зародишния период. Но фактори като наркотици или други ситуации като силен стрес или излагане на радиация, могат да нарушат зародишните клетки по всяко време. Избягвайте максимално подобни ситуации.
Бебчето вече има човешки черти и изглежда като миниатюрно човече, а главата му е най-голямата част от цялото 3-4 сантиметрово телце. Ръцете и краката са късички и тънки, завити плътно към тялото. През следващите седмици тялото ще нарастне и ще се изравни като пропорции. Кожата е все още прозрачна и ако се прави 4D ултразвук, може да се види какво става и вътре в тялото на бебето.
Малкото човече вече наддава на тегло и достига внушителните 5 грама, което е тежестта на една малка слива.
Вие
Очакванията
Сега, когато бременността ви е потвърдена, може да има различно влияние върху вас. Това състояние може да промени много ваши очаквания. За някои жени бременността е знак за женственост, за други – благословия. За трети обаче това е проблем, с който трябва да се справят. Ако не сте от тези, които веднага са супер щастливи и превъзбудени от новината за бременността, не се чувствайте единствени. Нормално е да сте скептична относно състоянието си. Отчасти тази реакция може да идва от това, че не сте сигурни какво ви предстои.
Емоциите
Тепърва ще има много промени в тялото ви. Сигурно ще се чудите дали сте все още привлекателна, дали партньорът ви ще ви желае както преди. (Всъщност много мъже смятат, че бременните са красиви). А дали партньорът ще ви помага и дали ще е до вас през най-тежките моменти?
Различен за всяка жена е моментът, когато тя започва да гледа на зародиша като на човешко същество. Някои майки казват, че това става при тях още с позитивния тест за бременност. Други – когато чуят биенето на сърцето, което е около 12-та седмица. Трети – при първото им усещане на мърдане на бебето в корема им между 16-та и 20-та седмица.
Емоциите в този период са много разнообразни. Може да сте тъжни и да плачете за най-малкото нещо или да се отнасяте в мечтания. Резките смени на настроението са нормални и продължават през цялата бременност.
Сутрешно гадене
Някои жени се оплакват от изключително неприятни пристъпи на гадене, докато някои щастливки дори не разбират какво е това. Понякога само гледката на определни храни ви изпраща към мивката, а иначе не сте спирали да ги хапвате в нормално състояние. Тези периоди на гадене могат да се редуват, така че пригответе се за изненади, защото след няколко дни изпълнени с храна, неприятните пристъпи могат отново да се появят.
Ако имате сериозни моменти на сутрешно гадене, още преди да станете от леглото схрускайте няколко солени бисквити или крекери. Продължете да хапвате бисквити през целия ден, в малки количества, но редовно, защото празният стомах усилва чувството на гадене и повръщане.
Ако вечер също ви се гади, което не е рядко явление, оставете голямата вечеря за сутринта и по-добре хапнете леко – порция зърнена закуска с мляко например.
Хранене по време на бременността
Протеините ви снабдяват с аминокиселини, които са изключително важни за растежа и развитието на зародиша, плацентата, матката и гърдите. Бременността увеличава нуждата ви от протеини значително. В първите три месеца е добре да поемате 170 гр. протеини дневно и около 220 гр. през второто и третото тримесечие. Само че протеинът трябва да съставлява едва 15 % от дневния ви прием на калории.
Всъщност повечето протеинови източници са с високо съдържание на мазнини. Ако искате да сте по-внимателни с калориите, избирайте протеинови храни с ниска масленост. Ето няколко храни, които са подходящи и са с ниско съдържание на мазнини:
- Нахут – 1 чаша
- Сирене моцарела – 30 гр.
- Яйце – 1
- Пилешко без кожа, печено – 1/2 гърди
- Кисело мляко – 220 гр.
Още по темата:
Постоянен апетит по време на бременност
846 преглеждания