Първа помощ при ужилване от пчела или оса
През пролетта и лятото инциденти с насекоми са възможни дори ако сме взели най-стриктни мерки да предпазим от подобна случка бебето или малкото дете. Понякога дори ако използваме най-препоръчаното и надеждно средство, няма гаранция, че подобен инцидент е изключен, и чиято развръзка може да ни коства големи притеснения, особено ако сме на излет сред природата.
Ако забележим пчела или оса около нас или детето, не бива да махаме с ръце и да правим резки движения. Пчелите и осите се числят към дребните насекоми, които могат да причинят големи неприятности. От лек сърбеж на мястото на ужилването, те могат да предизвикат състояния, които спадат към групата на животозастрашаващите. Алергичните реакции, които такова ужилване може да предизвика се простират до анафилактичен шок. Затова е важно да знаем какво трябва да направим при подобна ситуация, дори да ни се струва, че е излишно.
*Ако ужилването е факт, първо трябва да отстраним жилото. Това трябва да се направи внимателно, а мястото на ужилването да се измие с вода и да се намаже със спирт или друг дезинфектант, ако носим със себе си.
*В полеви условия има редица натурални средства, с които може да се натърка мястото, като магданоз, маточина, невен, живовляк, слез, листа от бъз, сок от чесън, кромид лук, зелеви листа. Ако разполагаме със сода бикарбонат, може да се навлажни и се постави върху ужиленото място.
*Сериозната опасност при ухапване от пчела или оса обаче е силна алергична реакция. Тя е по-голяма при ухапване от пчела, поради съдържащите се в нейната отрова алергени, най-вече мелитин и фосфолипаза А2. Алергичните реакции могат да бъдат по-леки, с локални прояви – по-обширно зачервяване, обрив, сърбеж, отоци около устните, ушите, очите, шията и ларинкса, слабините. Възможни са и особено тежки алергични реакции – задух, промяна на гласа, трудно преглъщане, хрипове. В повечето случаи тежките реакции са при ухапване в областта на главата, устата или шията. Силният оток в тази област може да причини затруднено дишане и рязко спадане на артериалното налягане.
Най-тежката и директно застрашаваща живота реакция е т.нар. анафилактичен шок, при който антителата, намиращи се в кръвта, под въздействие на алергените, отделят субстанции, водещи до колапс.
*При каквито и да е признаци на анафилактичен шок трябва незабавно да се потърси лекарска помощ. Ако това е невъзможно, можете да забавите алергичния шок чрез обливане със студена вода, дори потапяне във вода – река или езеро.
*Когато сме сред природата, в отдалечени местности от населени места е необходимо да носим със себе си средства за оказване на първа помощ. Добре е ако в подобни случаи имаме под ръка ампула адреналин, която да излеем под езика на пострадалото дете на два пъти през 30-40 минути. Добре е да носим на по-далечни екскурзии и излети алергозан, фенистил и други антихистаминови средства.
*При възможност да се даде на пострадалото дете чаша горещ чай.
*Ако нямате никакви лекарства подръка, наложете ухапаното място с кал или мека глина.
63,461 преглеждания