Първа фаза на раждането

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Раждането се разделя на три фази. По време на първата, шийката на матката се разширява бавно с периодични контракции на матката. При пълно разкритие, вашето бебе може да излезе на бял свят. Действителното раждане е втората фаза, а третата включва отделянето и изхвърлянето на плацентата от матката.

Ранна фаза на раждане

Когато родилните болки започнат, няма нужда да бързате към болницата. Важно е да запазите спокойствие и да се вслушвате в тялото си, тоест да отбелязвате всяка промяна, която показва, че раждането напредва.

Може би е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, но запазвайки обстановката и хората наоколо спокойни и уравновесени, ще ви помогне да се справите с дискомфорта. Освен това трезво оценявайте как се променя тялото ви и вземете най-правилното решение за подходящото време за посещение в болницата.

По време на бременността си сигурно вече сте изпитвали съкращаване на матката. Тези симптоми са известни като Контракции на Бракстън Хикс, затова не се паникьосвайте! Те не означават, че раждането е започнало. Напълно нормални са и могат да се появяват периодично при някои жени, продължавайки 1 или 2 минути, със или без наличието на болка.

Един от най-надеждите симптоми, че бебето наистина е на път да се роди е когато се отдели слузесто образувание от вагината. То се нарича „тапа”, която запушва отвора на шийката и падането й е естествен процес. Ако сте сами, добра идея е да потърсите някой, който да ви прави компания на този етап. Ако контракциите ви станат нетърпими, вземането на топла вана или душ може да облекчи болката. Някои жени споделят, че оставайки активни и в движение, също по-лесно се справят със ситуацията. По този начин помагате на бебето да се намести в позиция, готова за следващата фаза на раждане.

Болка при контракциите

Болка не се появява само в областта на корема, но и на гърба. Бутилка с топла вода, масаж и дори облягане напред върху големи възглавници облекчават напрежението. Изпробвайте различни пози, за да намерите най-подходящата за вас. Може да откриете, че клякането, вървенето, заставането на четири крака или лягането настрани също са от полза.

Когато интервалът между контракциите стане 7–10 минути, трябва да планирате следващата си стъпка. Позвънете в болницата и говорете с вашия акушер-гинеколог, за да го известите за вашето раждане. Той ще ви зададе няколко въпроса и може да ви посъветва да се отправите към болницата или да останете още малко вкъщи.

Време е да отидете в болницата, когато:

  • Контракциите са през 5 минути, или…
  • Вече не ви е комфортно да стоите вкъщи, или…
  • Водите ви изтичат (няма значение дали имате или нямате контракции).

Вземете багажа за болницата и вашия план за раждане, ако имате такъв, и се уверете, че мобилният ви телефон е под ръка в случай на спешност.

Това първо бебе ли ви е? По принцип първата фаза на раждане продължава около 12–14 часа. За жени, които вече са раждали, тя може да отнеме само 7 часа. Разбира се, този период може да бъде по-дълъг или по-кратък.

Помнете:

Ако раждането протича много бавно или вярвате, че има някакви проблеми, потърсете лекарка помощ. Опитайте се да бъдете спокойни и съсредоточени. Вие сте на път да минете през невероятно преживяване и да се запознаете с едно много специално малко създание.

Вижте всичко по темата тук.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,303 преглеждания

Comments are closed.