Православната църква чества св. Анна
Майката на Богородица се смята за покровителка на брака, семейството, майчинството, закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени
На днешния 9 декември православната църква чества зачатието на св. Анна, майката на св. Богородица. В календара на православната църква този празник е тясно свързан с празника рождество на Пресвета Богородица.
Св. Анна се смята за покровителка на брака, семейството, майчинството, закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени.
Според библейския разказ св. Анна произхожда от Ароновия род и е дъщеря на свещеник от Витлеем. Съпругът ѝ Йоаким бил потомък на Давидовия род. Двамата живеели в Назарет и били праведни хора и добри християни.
Нещастието им било, че близо двайсет години нямали деца.
Отчаян, Йоаким отишъл в пустинята и прекарал 40 дни в строг пост и молитва. По същото време св. Анна излязла в градината и като видяла на едно дърво гнездо с новоизлюпени пиленца, със сълзи на очи се помолила и тя да има дете.
Според библейския разказ Бог чул молбите ѝ и чрез архангел Гавраил известил, че Анна ще роди дъщеря и ще я нарече Мария. Св. Анна се заклела да посвети детето си в служба на Бога.
Източноправославната църква приема св. Анна още от VI в., като тя и Йоаким са наричани свети и праведни богоотци. Разказът на протоевангелието на Яков е приет от Римокатолическата църква едва през XIII в., като Анна е официално канонизирана през 1854 г.
Българската православна църква отбелязва зачатието на св. Анна на 9 декември, а нейната смърт – на 25 юли.
Днес имен ден имат Анна, Анка, Ани, Анани, Анушка, Яна, Блага, Добра, Добри, Янула, Янина.
В народните вярвания св. Анна е закрилница на семейството, брака, девойките и бременните жени.
През деня жените не работят, за да не се разболеят децата и добитъкът, а мъжете не напускат селото, за да не ги отвлекат излезлите самодиви.
Момите посаждат пшеница или потапят ябълкови клонки във вода. Ако пшеницата покълне, а клонките се разлистят – момата ще се омъжи през следващата година.
2,967 преглеждания