Основни етапи на развитие: прохождането
Детето прави опити да направи първите си стъпки още от деня, в който се ражда. През първата година на живота си то развива мускулите си и силата им, координацията си и преодолява едно след друго много физически предизвикателства – от задържане на главата, до преобръщане по корем, от сядане без упора, до пълзене или лазене по корем.
Веднъж усвоило тези умения, то вече е готово да продължи нататък към изправена позиция и дори да се разходи из стаята, опирайки се по мебелите. След това, е въпрос само на добиване на повече увереност, за да се пусне от опората си и да прекоси стаята с бързи стъпки. А това може да отнеме много време, защото придобиването на смелост е основна задача пред детето по пътя му към самостоятелност.
12 до 18 месеца
Повечето деца правят първите си стъпки около първия си рожден ден, но нормалната горна и долна граница за покриването на тази задача може да бъде доста разтеглива. Не се тревожете, ако детето ви е едно от последните проходили – по-важен е напредъкът, който той отбелязва в уменията си. Следете за това и не сравнявайте вашето дете с останалите. Ако детето ви се е научило малко по-късно да се преобръща и да седи самостоятелно, най-вероятно ще има нужда от още няколко седмици, за да проходи. Ако детето напредва по малко всеки ден, значи всичко е наред.
Малко след като детето направи първите си стъпки, то ще се научи да се навежда надолу и след това отново да се изправя. Ако детето проходи рано, най-вероятно една от любимите му игри е да бута или влачи някоя играчка ходейки.
Не се изкушавайте да купите на малкия бързоходко проходилка. Те могат да са доста опасни за деца, защото могат да ги подмамят надолу по стръмно стълбище или да се преобърнат, докато децата се опират на тях. Но всъщност, най-големият проблем на тези устройства, е че на практика обезсърчават децата да ходят самостоятелно.
19 до 24 месеца
С натрупването на повече увереност в изправено състояние, детето ще започне да се опитва да ходи самостоятелно, носейки нещо в ръце, като топка или плюшена играчка. Скоро след това ще започне да взема и по-тежки товари. Не се притеснявайте, ако забележите, че се опитва да вдигне нещо прекалено тежко за него – като куфар, например. Детето скоро ще открие колко вълнуващо е да тича вместо да ходи – от единия край на стаята до другия.
25 до 30 месеца
До 2-годишна възраст детето ви вече е достатъчно уверено в уменията си да ходи, за да се включва в разни игри и танци, когато чуе позната мелодия. Стъпките му стават все по-уверени и то свиква все по-добре с движението пета-пръсти, което възрастните използват.
На тази възраст детето вероятно обича да скача и да се катери. Сега е добър момент да решите въпроса с правилата за скачане върху мебелите.
31 до 36 месеца
Все още има действия – като ходене по бордюра или скачане на един крак – които изискват концентрация и усилия, но докато станат на 4 г. ходенето е втора природа за детето.
То не се нуждае от толкова енергия да ходи, стои, тича и скача както досега и че е по-стабилно на краката си. Може да се навежда и да вдига с лекота предмети и да отваря и затваря ципове. Наблюдавайте го как експериментира със силата на крайниците си – докато подскача на един крак.
Кога трябва да се притесняваме?
Децата развиват уменията си с различна скорост – някои се развиват по-бързо от други – но ако се притеснявате, че детето ви има забавено физическо развитие или му липсва усвояването на определени умения (не ходи на 18 месеца, например), го заведете на лекар.
Може би има съвсем логични причини детето да има нужда от повече време. Може би е заето с опитите да усвои друго важно умение в живота си – като говоренето. А може би просто има нужда от повече врем преди да научи нещо друго.
Децата, които са по-тежки или са се родили преждевременно често се научават да ходят по-късно от други.
Повечето деца ходят на пръсти от време на време – особено ако стъпват боси по студен под, например. Някои го правят за забавление, но детето не трябва да ходи на пръсти през цялото време. Ако забележите, че детето ви ходи на пръсти непрекъснато, може би има физически проблем (като например по-къси ахилесови сухожилия), който му пречи да стъпва спокойно на цяло стъпало. Може да бъде и по-сериозно двигателно състояние като лека форма на церебрална парализа.
Стъпалата на детето ви може да са леко извити навътре, когато ходи. За повечето деца ходенето със събрани пръсти и разтворени пети се оправя от само себе си с времето. Ако детето ви не спре да ходи по този начин, когато вече е стабилно и ходи уверено, потърсете лекарски съвет.
Малките деца често имат криви крака във формата на О – през първата годинка от живота им, но ако краката им не са се изправили до 2-годишна възраст.
А след това?
Докато навършат 4 г. детето трябва да може да стои на 1 крак за няколко секунди. Докато навърши 5 г. може да скача на един крак няколко пъти. Подскачането на един крак изглежда като страхотно забавление, но на практика представлява сложно умение, изискващо ново ниво на координация и баланс.
С развитието на физическите умения на детето, може би е добра идея да канализирате енергията му в групови занимания като футбол, волейбол, баскетбол или гимнастика.
Oще по темата:
13,199 преглеждания