Обсъждат нови правила за прием в първи клас
Битката за прием в първи клас вече започва. Още в края на миналата година родителите на 6-7-годишните хлапета започнаха да звънят в школата, за да проучват графика и условията за прием. Заради бейби бума през 2008 година над 77 000 малчугани се очаква да прекрачат прага на училището за първи път наесен, което означава, че ще има голяма конкуренция в най-елитните школа.
В момента учители и директори обсъждат новите правила за прием
Сред тях е критерият “по-малко братче”. Идеята е колкото по-малко е братчето или сестричето на кандидат-първолака, толкова повече точки да получи детето при класирането. Критерият “братче или сестриче” не е нов, но досега в повечето училища точките бяха фиксирани независимо от възрастта на детето. Дали обаче новата схема ще бъде приета, ще стане ясно след гласуването й на педагогически съвет в различните училища.
Едно от училищата, в които се обсъжда въвеждането на такава схема, е 51-во СОУ “Елисавета Багряна”, което е сред най-търсените в столицата.
Идеята е да се даде допълнително предимство на децата от квартала
обясни директорът на училището Асен Александров. Логиката е, че колкото по-малко е братчето и сестричето, толкова по-голяма е гаранцията, че семейството живее трайно в квартала. Същият принцип на разпределение на точките ще има и в 73-то СОУ “Владислав Граматиков”.
Нови правила се обсъждат и в 119-о СОУ “Академик Михаил Арнаудов”, което миналата година прие рекордните седем паралелки. “Критериите ще бъдат рестриктивни”, коментира директорът на школото Диян Стаматов. Една от идеите е да се признава адресната регистрация с поне шестмесечна отседналост. Мярката се въвежда заради честата практика родителите да се регистрират на нов адрес дни преди кандидатстването.
Различните изисквания носят определен брой точки. В повечето школа сред най-важните от тях е адресната регистрация, която може да донесе от 4 до 10 точки. Предимство е и дали родителят е завършил същото училище или пък работи в района. Бонус точки в някои училища носи и ако майката или таткото работи в системата на средното образование.
Източник: в-к Монитор
2,607 преглеждания