„НИЕ БРОИМ ВРАБЧЕТАТА“ преброи 6700 врабчета
На 8 април 2017 г. се проведе първото преброяване на врабчетата в България, част от кампанията „НИЕ БРОИМ ВРАБЧЕТАТА“ на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). В него се включиха над 550 души, които преброиха 6706 врабчета.
Общо 6706 врабчета бяха преброени от над 550 любители на природата. Най-много са регистрираните домашните врабчета (70%), следвани от полското врабче (27%) и испанското (3%). Испанските врабчета заемат най-малък относителен брой, тъй като все още мигрират и не всички са се завърнали по гнездовищата си.
Преброителите наблюдаваха птиците в над 580 точки за наблюдение в над 130 населени места като 38% от наблюденията са в София. Най-много хора са броили птици в междублокови пространства, паркове с дървета и храсти, и тихи улици.
В 16% от местата не са установени никакви врабчета. В това число влизат както големи градове, така и малки населени места. Най-висок брой места с нулеви наблюдения са в София – 64% от всички места, където не са наблюдавани врабчета. Една от причините, която се отрази върху броя на регистрираните птици бяха метеорологичните условия в деня на броенето.
Резултатите от преброяването доказват, че врабчетата избягват места за живот, където нивата на шум са високи и липсват зелени площи, а предпочитат среда с разнородни местообитания, която им осигурява оптималните условия за гнездене и хранене.
Въпреки че не са преброени всички врабчета в страната, резултатите ни позволяват да направим сравнение на средния брой птици в различните типове среда и да се оценят най-ценните за тях места. Най-много птици са установени в дворове на къщи и селски улици (средно по 12-13 птици на точка), а най-малко врабчета има около булеварди (средно 5 на точка). Резултатите потвърждават предварителните хипотези, че шумните места не предлагат благоприятни условия за гнездене на врабчетата, докато къщите с дворове предлагат оптималните условия за съществуването на птиците.
Резултатите представляват моментна картина за разпространените на врабчетата и е изключително важно броенето да бъде повторено на същите места следващата година, за да може да бъде направено сравнение на броя на наблюдаваните птици и да се установи тенденцията в популациите на трите вида.
Благодарим на всички участници в кампанията „НИЕ БРОИМ ВРАБЧЕТАТА“ и приветстваме всеки желаещ да подкрепи дейностите на БДЗП като стане член или се включи в специализираната схема за мониторинг на широкоразпространените видове птици (www.bspb.org/monitoring) чрез приложението Smart Birds Pro.
Птиците са реален индикатор за случващото се около нас, а врабчетата, като градски птици, могат да бъдат показател за това какво се случва със средата, в която и ние живеем. Презастрояване, замърсяване на въздуха, липса на достатъчно зелени площи – това са само част от причините, поради които популацията на градските птици намалява.
Медийни партньори на кампанията са Първите 7 и БНР.
2,572 преглеждания