„Непреходен отпечатък в историята – съкровища от гръцките музеи“

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

exponati-izlozhba-naim_Page_1

Нова временна изложба в Националния Археологически музей в София с тема „Непреходен отпечатък в историята – съкровища от гръцките музеи”. Изложбата се реализира от Националния археологически музей в Атина и Нумизматичния музей в Атина и ще бъде на разположение на публиката в София до 9 февруари 2014 г.

Изложбата вече е показана в Регионалния археологически музей в Пловив с огромен успех. Изложбата посещава България със съдействието на редица компании и организации, сред които и Alpha Bank, като част от политика на банката да подкрепя значими културни проекти.

Това е първата експозиция, гостуваща в България, която представя така всеобхватно знаковите периоди от гръцкото археологическо и историческо наследство. Нейната подготовка е продължила три години, като участие в подбора и представянето на предметите са взели водещи гръцки специалисти в археологията и музейното дело.

Експонатите илюстрират големите постижения на древните гърци в областта на политиката, търговията и просветата, предават непреходните послания на олимпизма и осветяват аспекти от живота на големи личности, които са оставили своята незаличима следа в историята.

Целта на експозицията е да представи редки и уникални предмети, които пазят отпечатък от историята в различни аспекти –  като портрети на герои от историята, като директни източници на важни исторически и политически събития или като носители на универсални социални, религиозни и културни стойности и  ценности.

Изложбата е разделена на шест тематични секции:

 

Първата тема, „История на печатите”, представя изящно изработени печати от глина, злато и полускъпоценни камъни от неолита до късната бронзова епоха, който демонстрират нагледни доказателства за човешката нужда от разграничаване и идентификация.

Доминиращото положение на Гърция по море играе решаваща роля за търговското, политическо, икономическо и духовно превъзходство на гърците в древността. За мореплавателните умения на древните гърци, които ги превърнали в основна сила в Средиземноморието през античността разказва втората тема, „Велика е страната, която владее морето”.  

Третата тема „Демокрация и образование” се фокусира върху изключителния принос на Гърция във формирането на демокрацията като концепция на управление, в политическата история, философията, науките и образованието.

„Олимпийският идеал” е следващия раздел, който представя чрез разнообразни находки различните аспекти на олимпийските игри, състезанията и победителите и най-вече духа на „честната игра”, възроден в съвремието след възстановяването на Олимпийските игри през 1896 г. – дух, който поставяна преден план темите за приятелството и братството като път към един мирен и по-добър свят.

Темата „Владетели, белязали историята” представя чрез монети и скулптури някои от ключовите исторически събития, както и най-великите владетели през античността, сред които Александър Македонски, Юлий Цезар и Константин Велики.

Изложбата завършва с раздела „От Олимп до небесата”, който разглежда развитието на религията от гръцкия Додекатеон (дванадесетте олимпийски богове) до налагането на християнството.  Експонатите пазят религиозната вяра и поклонение, първичните и основни функции на личния и на обществения живот от древността до падането на Константинопол през 1453 година.

Изложбата „Непреходен отпечатък в историята – съкровища от гръцките музеи”, в допълнение към колекциите на Нумизматичния и на Националния археологичен музей, представя също и антики от Музея на Византийската култура от Солун. Общо 195 уникални артефакти от гръцката античност ще бъдат показани в България. Изложени са златни и сребърни монети с голяма нумизматична стойност, печати, накити и керамични съдове. Находките не просто впечатляват с изящната си изработка, но са и ценен исторически извор за развитието на гръцката култура и нейната роля  в световната цивилизация. Сред най-важните артефакти са микенски златен пръстен-печат, съкровище от персийски златни монети, мраморен портрет на Александър Велики, златни монети и изящно изработени керамични съдове с митологични сцени.

Този забележителен културен проект се реализира със съдействието на: Фондация Онасис, Alpha Bank България, Orphee Beinoglou-международен транспорт, IKEA България,  Актор България, Kalamaris Group ООД-Intelligence Solutions, Застрахователна компания GRAS SAVOY WILLIS, 360xpert Advanced Imaging Solution,  Приятелите на Нумизматичен музей, Приятелите на Националния археологически музей, Гръцкото посолство в София, Американско-гръцката образователна асоциация АХЕПА и организация “Сдружение за Гърция”. 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

820 преглеждания

Comments are closed.