Научете всичко за кафявия ориз

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Кога мога да захранвам бебето си с кафяв ориз?

Домашно приготвеният кафяв ориз е подходящ за бебета на 4-месечна възраст. Не забравяйте обаче, че най-добрата възраст за захранване на бебета с твърда храна е 6 месеца.

Хранителната стойност на кафявия ориз

Кафявият ориз е много хранителен, повече от белия. Това е така, тъй като кафявият ориз се подлага на много по-малка обработка, поради което запазва качествата си. Той е по-евтин и се приготвя лесно. Лев по лев, спестявате много повече, като приготвяте кафяв ориз на бебето си. Домашно приготвената оризова каша е по-богата на хранителни вещества и съдържа много по-малко химикали, към които бебето ви може да е алергично.

Кафяв ориз (1 чаша,варен) протеинни 5.03 гр

ВИТАМИНИ

МИНЕРАЛИ

Витамин А: 0 IU

Калий: 84 мг.

Витамин С: 0 мг

Фосфор: 162 мг.

Витамин В1 (тиамин): 0.18 мг.

Магнезий: 84 мг.

Витамин В2 (рибофлавин): 0.04 мг.

Калций: 20 мг.

Ниацин: 2.9 мг.

Натрий: 10 мг.

Фолиева киселина: 8 мкг.

Желяжо: 0.8 мг.

Съдържа други витамини в малки количества.

Съдържа следи от манган, мед и цинк.

 

Как да избирам и съхранявам кафяв ориз?

Кафяв ориз на цели зърна може да се съхранява на хладно и тъмно място до 12 месеца. Ако температурата в стаята много се повиши, оризът може да се съхранява и в хладилника. Оризът трябва да стои на хладно тъмно място, но трябва да проверявате качеството му от време на време.

Продукти от бял ориз като брашно, пълнозърнесто брашно, ръжено брашно и др., може да гранясат, ако не се съхраняват в хладилник. Когато купувате тези продукти, най-добре е да взимате малки количества, за да ги употребите преди да гранясат.

Следвайте същите указания за съхраняване на брашно от ориз, ръж или ечемик и т.н., които сте приготвили у дома, за да приготвите каша на бебето. Останалото количество съхранявайте в добре затварящ се съд, на хладно и тъмно място, най-добре – в хладилник.

Най-добрият начин за приготвяне на кафяв ориз

Идеалният начин за приготвяне на ориз е в уред за варене на ориз. След като се свари трябва да го пюрирате. Когато използвате оризено брашно, прибавете половин чаша вода на всяка ¼ чаша ориз, като доливате още, ако е необходимо. Най-важното е да бъркате постоянно, за да не останат бучки в кашата.

Кафявият, а не белият, ориз е една от най-здравословните храни в света

Разликата между кафявия и белия ориз не е само в цвета. Зрънцето ориз се състои от няколко слоя. При обработването на кафявия ориз само най-външната обвивка се премахва. Така максимално се запазват хранителните качества на ориза. При по-продължителна обработка се премахва следващия слой, като резултатът е бял ориз, който е изгубил много от качествата си.

На този етап обаче оризът все още не е бил полиран, както сме свикнали да виждаме белия ориз в магазините. Полирането премахва алеуроновия слой на зрънцето, в който се съдържат здравословните жизненоважни мазнини. Тъй като мазнините много бързо гранясват от оксидацията с въздуха, те се премахват, за да се удължи срока на годност на ориза.

Крайният продукт е бял ориз, който всъщност представлява рафинирано нишесте, лишено от всичките му хранителни вещества.

 

 

 

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

6,793 преглеждания

Comments are closed.