Научаване и грамотност
Всеки учител ще ви каже, че четенето е едно от най-важните неща, което можете да правите с детето си. И както всяка майка знае, най-приятното усещане е да се сгушите с детето си и да си четете книжка. Но колко рано е прекалено рано, за да започнете?
Истината е, че никога не е твърде рано да започнете. Дори и преди детето ви да започне видимо да разбира съдържанието на книгите, то със сигурност се забавлява, както на гласа ви, така и на сближаването и връзката, която осъществявате заедно.
Всъщност, първите месеци на бебето са най-формиращите и четенето може да помогне за стимулирането на лексиката, въображението и възможността за комуникация на детето ви. Проучванията показват, че има силна зависимост между броя на думите, които детето чува и неговата словесна култура в по-късните му години.
Детето до три месечна възраст
В ранна възраст, когато детето ви е фокусирано върху звука и ритъма на гласа ви и върху усещането да е близо да вас, повече отколкото на самите думи, може да му четете всичко – вестник, списание, увлекателен роман, любима книга и дори рецепти. Може да му четете по всяко време – преди лягане, следобед или сутринта. Опитайте се на намерите по няколко минути на ден, в които да му четете на висок глас. А ако сте чели на детето си още докато е било в утробата ви, познатите книжки могат да му се сторят приятни.
4-6 месец на бебето
С порастването на бебето ви, може би ще ви се прииска да намерите такива книжки, които да заинтригуват детето по различен начин. В началото, може да предпочита книжки със светли цветове и силни контрасти. Около 3-тия – 4-тия месец, бебетата започват да развиват чувство за себе си и затова как са свързани със света около тях: усмихват се, комуникират, протягат ръце и търсят контакт. Те започват да изследват света чрез докосване, затова книжките, които са грапави са подходящи за децата от тази възрастова група. Бебетата на тази възраст също така отговарят и реагират на звуците, които чуват, затова може да потърсите книжки, които се сгъват, дрънкат или издават някакъв шум. Книгите, които съдържат фотографии или снимки от реалния живот също са подходящи.
7-9 месец на бебето
Около 6-тия – 7-мия месец, бебето ви може да сяда и да лази и започва да се свързва със света по нов начин. Може да го вземете в скута си и да му четете и дори то може да е способно да държи книжката с вас. Но внимавайте: това е и периодът, когато децата слагат всичко в устата си. Затова избирайте книжки, които издържат на лигавене и дъвчене. Мелодичните фрази, които се повтарят, също ще заинтригуват бебчетата.
10-12 месец на бебето
След като детето ви наближава първия си рожден ден, връзката му с езика на книгите се задълбочава, но също така детето става и много по-подвижно. По време на четенето, то може да подскача на скута ви и най-вероятно е да се наложи да започнете ритуала с четенето преди лягане. Четенето на книжка заедно е чудесен начин да се успокоите след дългия ден и да се приготвите за лягане.
Полезни съвети за книжките от раждането до първата годинка на детето
– избирайте книги, които са с по-ярки цветове, със силни контрасти и с реалистични и познати картинки или снимки на лица или предмети от всекидневието. Тези елементи, особено през първите няколко месеца, ще помогнат на бебето ви да се фокусира.
– когато детето ви е около 4-тия месец, може да започнете да му четете вечер. Бебетата обичат рутината.
– Ангажирайте детето с книжки, които са римувани или има игра на думи. Фразите, които се повтарят могат да бъдат много забавни
– Тъй като детето развива езиковите си умения и започва да се свързва с книгите по друг начин. Оставете детето само да избира книжките си и направете най-доброто от себе си да отговаряте на молби като това да препрочитате отново и отново любимите книжки. Може би след 20-тия път ще се отегчите, но бебчето ви със сигурност ще продължава да се учи.
Още за детските книжки:
Детската книга – ръководство за употреба
Защо детските книжки са толкова важни
871 преглеждания