Натовареното детско ежедневие
Съвременните малчугани често са по-натоварени дори и от родителите си. Забързаният ритъм на живот и интензивността на ежедневните им задължения ги принуждават да отделят все повече време на училище и многото уроци и все по-малко – за игра. Как да разпознаем, че детето ни е претоварено и уморено, без да нарушаваме ритъма и тренинга му?
Свръхамбициозните родители
Ако детето ви посещава, освен всички училищни извънкласни дейности и занимални, и уроци по пиано, английски, немски, френски, балет, карате, пеене, рисуване и т.н., значи вие сте от т.нар. свръхамбициозни родители. Може да ги познаете по това, че са решени с цената на всичко да открият, още от ранна възраст, многобройните заложби на детето си и затова то посещава десетки курсове и кръжоци. Често за този тип хора се казва, че проектират непостигнатите си (често и непостижими) желания и мечти върху децата си, като ги натоварват със свръхземни качества и задачи. Излишно е да се подчертава, че прекомерната претовареност може да обезсърчи детето, да предизвика негативни емоции у него и да го обърне срещу заниманието, учителя и родителя. Ако малчуганът има определени заложби, то той ще намери път да ги изяви рано или късно. Няма нищо лошо в това детето да се научи да свири на пиано и да рисува, но правете нещата постепенно, без да го натоварвате и стресирате. И най-важното – не искайте от наследника си да постигне онова, което вие не сте успели, дайте му правото сам да избира.
Колко е твърде много?
Седнете и помислете – колко трае активният ден на детето ви? Да речем, че става към 7, до обяд е на училище, след това е на занималня, на английски, после идва време за балет, след това трябва да подготви уроците… Ако така изглежда програмата на детето ви, значи има голяма опасност то да е преуморено, но досега да не сте забелязали това. Как може да разпознаете умората?
– Мудност и апатия – децата са най-жизнените и активни същества, тъй като буквално „кипят” от енергия, сили и желание за игра. Затова, ако забелязвате, че напоследък малчуганът няма желание за дейност, неразговорлив е и в лошо настроение, много е вероятно това да са следствия от преумора.
– Недоспиване – детето има уморен вид, сутрин се събужда с торбички под очите, вечер заспива необичайно рано докато вечеряте или четете книжка? Може би не си доспива.
– Загуба на апетит – преумората задължително влияе на апетита.
– Раздразнителност и лошо настроение
– Ниски оценки в училище
Храненето вкъщи е най-добро
Отсъствието на детето от вкъщи цял ден крие друг недостатък, освен преумората, за която вече стана дума – детето се храни само навън. Ясно е колко е важна домашно приготвената храна. Дори и да приготвите домашни сандвичи за цял ден, въпреки че са по-добър вариант от баничка или пица, все пак нарушават менюто на детето. Малчуганите задължително трябва да се хранят с плодове и зеленчуци, а какво по-здравословно и приятно за обяд от хубава домашна супа или каша? Не е редно детското меню да се състои от сандвичи, сухи храни и бързи въглехидрати.
Балансираният детски ден
Един балансиран и умерен във всичко детски ден трябва да включва редица компоненти. Ходене на училище – у нас това се случва преди обяд или след обяд. Подготвянето на домашните става или в занималнята, след часовете, ако дететнцето посещава такава, или вкъщи. Това са умствените занимания на детето. Нужно е да предвидите в програмата време за физически занимания и безгрижни игри. Изразходването на физическа енергия е изключително важно за децата. Ако не се освободят от нея, те могат да станат раздразнителни и агресивни без причина. Прекрасно е да отделите и време за изкуство – пеене, рисуване, свирене. То може да се предвижда не всеки ден, а няколко дни в седмицата. И нещо много важно – за да осигурите на детето занимания с изкуство, не е необходимо да го записвате на 5 вида скъпи уроци – достатъчно е да пуснете вкъщи хубава музика, да почетете заедно книжка, да порисувате. Няма по-добър учител от родителя, а и той е най-прекият модел, който детето копира. Затова, ако искате да възпитате вкус към красивото или определено качество и умение, обърнете се първо към себе си, а не към уроците. Нужно е време и за здравословно и спокойно хапване, без бързане и недояждане. Много е важно всеки ден, въпреки многобройните задачи и за вас, и за детето, да прекарвате време заедно, да разговаряте, да се шегувате и забавлявате.
Колко са важни малките почивки
Натовареното ежедневие понякога е неизбежно, но малките почивки през деня могат да са много важни и полезни. Половин час за обяд, половин час следобяд, весела игра между уроците и домашните – създайте на детенцето навик да работи съсредоточено и съзнателно, но и да почива и да се забавлява.
Удоволствията
Удоволствията в човешкия живот са толкова важна част от него, колкото и задълженията и труда. Без удоволсвия, разпускане и забавление нито един човек не би издържал на напрежението. Затова се погрижете детето да не пропуска удоволствията в живота – за него това са игрите, общуването с приятелчета, времето, прекарано с мама и тати – например на вечеря, на разходка, на кино, театър, също времето, прекарано с баба и дядо или любимата леля.
Събота и неделя – свободни дни
Ако сте забравили, добре е да си припомните, че събота и неделя неслучайно се наричат почивни дни – тогава се почива. Те не са средство за удължаване на работната седмица, включително и тази на детето. Не ги запълвайте с многобройни уроци и задължения, за които не е останало време през останалите дни. Създайте си семейна традиция – ходете на планина, на разходка, обядвайте заедно вкъщи, канете гости, идете на кино, театър, изложба. Научете детето си да почива през тези два дни, за да може да се отърси от натоварването и да стартира новата седмица бодро и с желание.
Не отнемайте на детенцето си най-голямата му привилегия – спомените за прекрасно и весело детство, пълно с безгрижие и свобода.
2,749 преглеждания