Козметични съставки, които да избягваме
Разгледайте добре етикетите на козметиката, която използвате. Тя може да не се грижи за вас по най-добрия начин и дори напротив, да ви вреди. Вижте кои съставки в традиционната козметика, която се продава в магазините трябва да избягвате, защото тя нанася повече вреди отколкото ползи на здравето и красотата ни.
Benzoyl Peroxide: Използва се най-вече в продуктите против акне. MSDS (…) твърди, че той може да причини тумори и мутации, може да доведе до увреждане на човешките ДНК клетки. Токсичен е при вдишване. Дразни очите, кожата и затруднява дишането.
DEA (Diethanolamine), MEA (Monoethanolamine), TEA (Trietanolamine): Това са вещества, които правят пяна, но са раздразнител за очите и кожата и причиняват дерматит. Лесно се абсорбират през кожата и се натрупват в органите и мозъка.
Dioxin: Среща се най-вече в антибактериални вещества, които се добавят в почистващите продукти, като тези за бърсане и перилните препарати. Диоксинът причинява рак, отслабва имунната система, причинява разстройства в нервната система, помятания и деформации в плода.
DMDM Hydantoin и Urea (Imidazolidinyl): Два консерванта, отделящи формалдехид (formaldehyde) , който може да причини ставни болки, рак, кожни и други алергии, депресия, главоболие, болки в гърдите, ушни инфекции, хронична умора, замаяност и безсъние.
CI оцветители и пигменти: Синтетичните оцветители, получени от катран (при нефтопреработката) съдържат тежки метални соли, които задържат токсини в кожата и причиняват висока чувствителност и раздразнителност. При абсорбция от кожата, те могат да причинят липса на кислород и това да доведе до смърт. Изследванията доказват, че почти всички изкуствени оцветители са канцерогенни.
Парабени (Methyl,Butyl,Ethyl,Propyl-paraben): Използват се като консерванти и не винаги са описани на етикетите. Съдържат се в дезодорантите и други продукти за кожата. При медицински изследвания са открити, че се съдържат в клетките на туморите на рак на гърдата. Парабените могат да доведат до стерилност при мъжете, хормонален дисбаланс при жените и ранен пубертет.
PEG (Polyethylene glycol): Направен чрез етоксилиран пропиленгликол. При този процес като краен продукт са открити опасно високи количества на диоксин. Полиетилен гликолът се съдържа във всички видове козметика, във всички плажни масла, както и в бебешката козметика.
Фталати (Phthalates): Съдържат се в много продукти и обикновено не са описани на етикетите. Вредите, които причиняват на здравето са проблеми с черния дроб и бъбреците, родилни дефекти, намаля качеството на спермата и понякога причинява ранно развитие на гърди при момичетата, дори и при момчетата.
Propylene Glycol (PG) и Butylene Glycol: Съдържат се в червила и гланцове. EPA (Американската агенция по опазване на околната среда) ги счита за толкова токсични, че дори препоръчва при работа с тях да се използват ръкавици, специално облекло и очила. Също така предупреждава, че при пряк контакт с тях може да причинят сериозни увреждания на мозъка, черния дроб и бъбреците.
Sodium Lauryl Sulfate (SLS) и Sodium Laureth Sulfate (SLES): Използват се най-вече в автомивките, в препаратите за почистване на под, препаратите за почистване на тежки мазнини и се съдържа в 90% от козметичните продукти, които правят пяна. Тези сулфати причиняват проблеми с очите, затруднено дишане, диария, кожни раздразнения и в някои случаи, дори смърт.
Химически слънцезащитни филтри: Avobenzone, benzphenone, ethoxycinnamate, PABA са най-често срещаните съставки при плажните кремове и масла. Те са източници на свободни радикали и според учените се предполага, че увреждат ДНК и водят до рак.
Tridosan: Синтетична, антибактериална съставка. EPA я регистрира като пестицид, поставящ рискове за човешкото здраве и околната среда. Класифициран e като хлоропенол (chlorophenol), химикал, който се счита за един от причинителите на рак.
Изтеглете файл за принтиране на таблицата в джобен формат А5 от сайта на Органично:
http://www.organichno.com/cosmetic-ingr-to-avoid.pdf
Статията е предоставена от http://organichno.com
Източник: www.livelovefruit.com, Превод: Мария Попова
Прочетете още:
Как да подобрите качеството на въздуха вкъщи по естествен начин?
Ако животът ти дава лимони…. намери 10 начина да ги използваш
3,247 преглеждания