„Коледна песен” от Чарлз Джон Хъфам Дикенс

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

charles-dickens

Тъй като празникът наближава, решихме да си припомним нещо повече за една от най-коледните книги и за автора й.

Прочутият английски писател е роден на 7 февруари 1812 г. Още като дете живее в Лондон, а след това и в Чатъм, където прекарва по-голямата част от детството си. Когато е вече малко по-голям, тъй като баща му задлъжнява и семейството обеднява, Чарлз започва работа – лепи етикети на боя за обувки. Още от дете той навлиза в суровия живот и сам търси прехрана. Чарлз започва да си дава сметка за полюсните разграничения в обществото, социално-икономическите отношения и съдбата на онеправданите финансово жители на големия град – все проблеми, които засяга и в творчеството си.

Поради неочаквано наследство семейството укрепва финансово за известен период и детето може да се върне на училище.

По-късно, когато завършва училище, Чарлз започва работа в адвокатска кантора. Има интерес към журналистиката и се ориентира към репортерството. Постепенно в него се заражда и интерес към литературата и той започва да пише. В много от творбите му са претворени някои автобиографични елементи, авторът се връща към спомените си, впечатленията. Дикенс се смята за предстваител на английския реализъм от 19 век. Творбите му са силно социално ангажирани.

Така през 1843 г. той написва „Коледна песен”. За пръв път тя е публикувана на 19 декември.

Историята ни разказва за стария скъперник Скрудж. Той се интересува единствено от финансите си. В нощта срещу празника го посещава духът на стария му съдружник Марли, който го предупреждава, че душата му е обречена, ако не се промени. След последователни посещения и на други духове – миналите, настоящите и бъдещите Коледи, Скрудж вижда своето минало и настояще. Третият призрак го отнася в бъдещето – там героят е самотен и забравен от всички. Тази картина дълбоко потриса скъперника и успява да изкорени порока. Скоро той се прочува като най-щедрия човек в града и то не само на Коледа, а през цялата година.

Творбата на Дикенс майсторски разказва за човешките душевни недъзи – човекът се е превърнал в скъперник, самотник, неблагороден. Но въпреки, че  е изразител на обществените грехове, Скрудж не е тип, а характер – той претърпява невероятно развитие и открива истината, която няма нищо общо с парите. Любовта и щедростта правят човек истински щастлив, но ако са не материални,а най-вече духовни.

Сюжетът на творбата е претворяван многократно в киното, театъра, анимацията.

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

2,467 преглеждания

Comments are closed.