Когато детето не иска да си ляга

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

boy in a pijama

 

Почти всички родители срещат проблеми, когато става дума за слагането на детето да спи. Ако отрочето ви е на възраст над 4 години, неговата основна цел е да отстоява себе си и да демонстрира независимост. Слагането вечер в леглото (и оставането в него) понякога е истинско предизвикателство и често нямате представа как да се справите. Както повечето други въпроси, свързани с родителството, така и този няма еднозначен отговор, а само различни стратегии, които можете да пробвате.

Някои от причините детето да не иска да си ляга, може да са:

  • Играло е до последно бурни игри. Ако детето ви е играло до преди малко на гоненица или на топка, например, ще му е трудно да се успокои и да се приготви за сън. Постарайте се, във времето преди лягане, да му предложите по-тихи и спокойни занимания. Това постепенно ще го подготви за почивка и сън.
  • Страхува се да остане само. Ако вашият случай е такъв, без значение в колко часа ще го сложите да спи, пак ще бъде нещастно и разстроено. Опитайте се да го успокоите, като пуснете нежна музика или оставите нощната лампа да свети. Често, децата които имат такъв страх, се чувстват по-сигурни, ако оставите вратата на стаята открехната. Така то ще чува вашите гласове и ще заспи по-лесно.
  • Липса на режим за слагане в леглото. Ако детето ви няма такъв, то няма да е наясно кога идва края на игрите за деня и идва време за лягане. Затова опитайте се да създадете режим. Следвайте ясни стъпки и го правете по едно и също време всеки ден. Нека малчуганът свикне, че след миенето на зъбите, следва приказка, целувка за лека нощ и после – сън.
  • Твърде ранен час за лягане. Както късното, така и ранното слагане на детето да спи, може да бъде проблем. Ако детето ви не иска да си ляга или дълго време след това не успява да заспи, може малко да изместите часа за лягане.

Ако ви вика постоянно, след като си е легнало:

  • Убедете се, че всички задължителни ритуали за сън са изпълнени и че детето има всичко необходимо.
  • Когато ви извика за първи път, отидете и разберете от какво има нужда – да отиде до тоалетната, да пие вода или му няма любимото плюшено мече. Когато се уверите, че всичко вече е наред, спокойно, но твърдо му пожелайте „лека нощ” и излезте от стаята.
  • Когато сте сигурни, че детето е добре и не се нуждае от нищо в момента, колкото и силно да крещи и да ви вика, се опитайте да устоите. Ако отговорите на виковете, то ще разбере, че това работи и може да продължава така нощ след нощ.
  • Ако дели стаята с брат или сестра, за да не им пречи, може малко да отложите лягането на другото дете, докато се успокои. 

Ако излиза от стаята си:

Някои деца не викат от леглата си, а направо стават и излизат от стаята. Те могат да правят това и по цяла нощ, ако се наложи. За да сложите край, трябва ясно да му покажете, че с тези си действия по никакъв начин няма да привлече вашето внимание. Опитайте следните варианти:

  • Първо, разбира се, разберете дали няма някаква причина, заради която е излязло от стаята. Ако има такава, каквато и да е тя, отделете време и я отстранете.
  • На 4-5 годишна възраст детето вече е достатъчно голямо, за да може спокойно да ви разбере, когато му обяснявате нещо. Още през деня го подготвяйте за момента на лягане. Обяснете му защо има нужда от сън, разберете се за приказката, която ще разкажете за лека нощ. Може да си измислите някакъв специален, само ваш си ритуал за преди лягане и се разберете, че след него е време за леглото. 
  • Гушнете го или го хванете за ръка и го сложете обратно в леглото.
  • Напомнете, че е време за лягане, но се опитайте да не навлизате в преговори или спорове.
  • Бъдете последователни, всяка вечер, докато това е необходимо.
  • Останете спокойни, колкото и невъзможно да ви изглежда. Не се ядосвайте и не крещете на детето. Така само ще усложните процеса.

Ако се придържате към тези правила, рано или късно, детето ще започне да си стои в стаята, след като изгасите лампата. Разбира се, то може и да не е в леглото, но докато не излиза от стаята си – се брои за победа! 

 

Още по темата:

mother_sleeps_with_baby

Да спим с бебето – да, не, понякога?

Детето в спалнята на родителите


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

26,897 преглеждания

Comments are closed.