Кехлибарени броеници за никнене на зъбки
Балтийските кехлибарени броеници и гривни за бебета са традиционно средство, използвано от векове в прибалтийските страни за облекчаване на болката при никнене на зъбки при бебета. Напоследък те придобиват все повече популярност и у нас и могат да се намерят в някои еко-ориентирани магазини за бебета. Все още, обаче, не се използват масово, защото са малко познати сред родителите по нашите ширини.
Какво представляват?
Кехлибарените броеници за бебета представляват нанизи от кехлибар върху здрава връзка. Те варират по цвят и вид , тъй като в природата има много различни видове кехлибар, а и заради различната обработка, която той може да претърпи в последствие. Самият кехлибар се води полускъпоценен камък, но по своята същност той не е камък, а втвърдена дървесна смола.
Когато се носи близо до тялото, той реагира на топлината като започва да освобождава лечебни естествени масла, които съдържат янтарна киселина, която лесно се абсорбира през кожата и влиза в кръвообращението. Балтийският кехлибар е един от най-богатите в света на янтарна киселина и това е, което го прави толкова специален. Янтарната киселина е естествена съставка в растителните и животинските тъкани, а присъствието му в човешкото тяло има благоприятно въздействие в много насоки.
Кехлибарът е едно широко разпространено противовъзпалително средство при болно гърло, ушни и стомашни инфекции, респираторни заболявания, тъй като бързо покачва имунната защита на организма. Кехлибарените броеници от естествен кехлибар са природно неинвазивно лечебно средство, което се използва от векове в прибалтийските държави. Балтийскитя кехлибар се използва като естествен аналгетик за болка от всякакъв тип, успокояващо средство, използвано от алопатичната медицина. Много родители потвърждават положителното му въздействие върху децата.
Как се правят кехлибарените нанизи?
Размерът, цветът. Формата на всеки камък се формират с течение на времето. Нанизите се правят в прибалтийските страни (Литва, Латвия, Естония) от хора, които правят подобни украшения от години. Изработват се ръчно, като връзката, на която се нанизват камъчетата се връзва на здрав възел след всяко камъче, така че ако случайно се скъса на едно място (което е практически невъзможно, заради здравината на материала и бавния и внимателен процес на изработка), да не изпаднат всички камъчета от броеницата. Огърлиците се захващат със закопчалка, която лесно се отваря и затваря, за да е по-лесно на родителите да я махат и слагат. Самите броеници са къси и родителите, които ги използват забелязват, че децата дори не подозират за тяхното присъствие около вратлетата си. За направата на кехлибарените броеници не се използват метали и други материали, които могат да раздразнят кожата на бебето.
Балтийският кехлибар
Той е на повече от 45 милиона години. Думата „кехлибар“ (янтар) винаги е била свързвана по-скоро с балтийския кехлибар, въпреки че има различни видове по света. Всъщност и на други места по света се намират камъни, които биват наречени кехлибар, но те на практика представляват други вкаменелости, а не точно кехлибар. Балтийският кехлибар притежава онези лечебни качества, за които става дума в статията. Причината е в произхода му – балтийският кехлибар идва от специален древен сорт иглолистни дървета, които са расли в Северна Европа преди милиони години. Районите, където са се разпростирали тези иглолистни гори се простира от мястото, което сега наричаме Скандинавски полуостров и на дъното на Балтийско море. Когато климатът се затопля, дърветата от тези иглолистни гори започват да изпускат огромни количества смола, за която се смята, че е останала стабилна във времето, благодарение на контакта с кислорода.
Някои факти за балтийския кехлибар:
• Балтийският кехлибар съдържа само 3-8 % янтарна киселина – медицинска субстанция с много медицински показания. Най-високо съдържание на янтарна киселина има във външната част на камъка.
• Суровият кехлибар съществува в много различни форми и големини, както и цветове.
• Кехлибарът има много различни цветове, а сред най-често срещаните са коняк, мед, зелен, лимон, злато,карамел.
• Кехлибарът понякога капсулира и други фосили от времето, когато е бил смола – малки парчета от растения, насекоми и останки от преди милиони години.
• Кехлибарените мъниста са по-топли от всички останали камъни и когато се натрият привличат леки частици към себе си – прашинки, суха трева – защото се наелектризира. Наелектризира се отрицателно, което е полезно за хората.
• Кехлибарените зърна горят с ярък жълт пламък, като отделят приятна смолиста миризма.
• Балтийският кехлибар е жив – процесът на вътрешните му трансофрмации постоянно се развива – и това е полезно за хората.
Как кехлибарът е полезен за нас?
Болкоуспокояващо въздействие
Забележителните медицински качества на балтийския кехлибар му позволяват да бъде идеално болкоуспокояващо при главобол, ставни болки и схващания, дентални проблеми и никнене на зъбки.
Усилва имунитета
Янтарната киселина е основната съставка на кехлибара и тя има силно имуноукрепващо въздействие върху хората, усилва естествените оздравителни процеси на организма и предпазва от инфекции.
Възстановява енергията
Янтарната киселина е суров материал и основен катализатор в цикъла на Кребс – от нашите източници на енергия. По време на този цикъл тялото ни метаболизира въглехидратите, като ги превръща в енергия. Нашите тела също произвеждат янтарна киселина в малки количества. Тя съдържа сол, която е една от ключовите съставки в доставянето на кислород до клетките и междуклетъчното производство на енергия. Така янтарната киселина възстановява кислородни баланс в клетките и помага на тялото да възстановят нормалното си функциониране.
Да бъдем здрави
Когато сме под стрес или сме болни, тялото ни има нужда от повече кислород. Липсата на кислород може да доведе до летаргия, тъй като кислородът е жизнено важен за междуклетъчното образуване на енергия. Когато тялото получава по-ниски количества кислород, то е изложено на по-висок риск от разболяване. Здравото тяло е това, което има малко по алкален баланс, което означава, че кислородът се усвоява на 100 % от всички рискови зони в тялото.
Да нарушим цикъла на (хронично) възпаление
Когато в тялото ни има ори и лек възпалителен процес, болестта не е далеч. При хроничното клетъчно възпаление, имунната система започва да произвежда по-високи количества свободни радикали, които, когато са в големи дози, предизвикват болести. Хроничният възпалителен процес може да предизвика много и различни по вид болести, които на пръв поглед нямат връзка едно с друго.
Да носим кехлибар, който ни помага
Като носим естествен кехлибар или бижута с него, може да не е панацея за всички болести, но кехлибарът определено се е доказал във времето като лек срещу болка и нежелани болести. Защо не пробвате, като носите естествен кехлибар близо до кожата?
Грижа за кехлибара
Кехлибарът изисква грижи. Понеже е мек и крехък материал – заради възрастта су – трябва да внимаваме да не го доближаваме до метали и други елементи, които могат да предизвикат реакция и оксидиране. Не бива да се съхранява заедно с другите бижута. Най-добре е да се съхранява в кутия самостоятелно.
Почиства се с навлажнено парче плат – само с вода. След това се подсушава внимателно и може да се полира с чист зехтин. След полирането се забърсва от излишния зехтин с друго меко парче плат.
Кехлибарът не бива да влиза в контакт с козметика – парфюм, рол-он, лосион за тяло. Добре е да го махате, когато готвите или вземате горещ душ, тъй като кехлибарът не бива да се подлага на висока температура.
13,694 преглеждания