Какво знае Facebook за всеки от нас?
40 % от родителите на децата между 9 и 17 години си признават, че не могат да различат вярна от невярна информация в интернет, а до 7-годишна възраст 50 % от българските деца вече са в интернет.
Както повечето хора предполагаха, Facebook знае плашещо голямо количество лична информация за нас. Целият бизнес на социалната мрежа лежи върху следенето на това какво правят потребителите в мрежата и в интернет и ползването му за реклама.
Как да разберете какво и колко знае Facebook за вас.
Влезте във Facebook, натиснете малката стрелка в горния десен ъгъл и отидете на Settings, после на Ads и след това на Your ad preferences.
По принцип Facebook следи и запаметява всичко, което “харесвате”, както и какво правите изобщо в интернет. Получава информация и от мобилните приложения, които ползвате, ако на телефона си имате и някое от нейните (Facebook, Messenger, Instagram и др.).
На категорията Your ad preferences вероятно ще видите доста информация, ако имате профил от много време насам. След като сканира всичко, което правите онлайн, Facebook ви изгражда профил, който можете да видите на Your categories. Там е вашата информация, която сайтът споделя с рекламодателите. Така им позволява да таргетират определени групи хора с продуктите и услугите си.
Имате възможност да зачерквате информация от този профил, но не е много ясно какво влияние ще има това върху рекламите, които ви се показват, включително политически. Въпросната информация така или иначе вече е отчетена.
Имайте предвид, че Facebook следи и локацията ви, когато се логвате от телефона си, като прави това и чрез Instagram (приложение, което купи преди години).
Единственият начин да накарате Facebook да НЕ ви следи изобщо е да спрете да използвате всичките му услуги, включително приложенията. Ползването на социалната мрежа е безплатно именно защото тя се издържа чрез рекламодателите, но последните разкрития сочат, че сигурността на потребителите е заложена на карта. Затова е добре да внимавате какво правите онлайн, ако не искате да разкривате твърде много за себе си.
Ето и няколко начина да предпазим личните си данни във „Фейсбук”:
– Да проверим приложенията си, защото те често имат голям брой разрешения за достъп до информацията ни.
– Да използваме програма, която блокира реклами.
– Да проверим настройките си за поверителност във „Фейсбук”.
– Да свалим копие от цялата информация, която Фейсбук притежава за нас, за да видим какво точно социалната мрежа знае. За това има специален бутон в “Настройки”.
1,449 преглеждания