Как да се справим с детския инат
Прочетете всичките ни съвети за справяне с твърдоглави деца (Съвет: всичко, което трябва да овладеете, е малко обратна психология, за да накарате детето да тръгне в насоката, която искате). Освен това ви даваме и малко съвети за дисциплината.
Автор: Тери Сетина
Позната (до болка и яд) гледка: Скръстени отпред малки ръце, смръщени вежди, нацупена муцуна и решителна стойка. „Няма да го направя!“
Някои деца просто го носят в себе си – силата да са винаги в опозиция и да мерят сили с родителите си. Инати, решителни, наясно със себе си – както и да ги наречем, истината е една – детето е костелив орех. Но ако имате такова дете в дома си, вече знаете, че строгият тон, заповедите и упорстването от ваша страна не работят. Те искат да могат да вземат решения, но същото искате и вие.
Вместо да се отдавате на поредната вербална битка (познати още като викане и убеждаване), опитайте така наречените прикрити или нинджа стратегии. Да се промъквате тихо към целта си не означава задължително да сте задкулисни и манипулативни. Това означава да сте „умни“ родители. Психолозите обясняват тези техники за справяне като „начини да подходите към детето странично, а не директно, със спокойствие, уважение, креативност, за да получите това, което искате“.
Хитрият подход се препоръчва от много специалисти и е успешен подход при разрешаване на трудни ситуации. В природата на всеки човек е да иска да взема самостоятелни решения и да участва в семейните дела. Децата също. Много деца имат нужда от малко повече контрол, когато ги оставяме да вземат решение, а като им даваме възможност да избират между две алтернативи, лесно разрешаваме проблема с това да ги накараме да изберат това, което „ние“ искаме. Опитайте някои от тези съвети, за да накарате детето да си помисли, че неговите решения са били негов собствена идея.
Домашните задължения и инатът
Битката за власт тук се развива така: детето прекарва целия ден да сваля играчки от рафтове и шкафове, етажерки и кутии за играчки, след това изведнъж му доскучава и започва да си играе с нещо съвсем различно, без да си събере извадените играчки.
Хитрите стратегии:
Да победиш часовника е една от най-успешните игри. Не, не сте вие, които искате да се съберат бързо играчките – просто предизвикателството тук е да се съберат преди стрелката на часовника да е стигнала то определено число. Твърдоглавите деца обикновено харесват предизвикателствата и състезанията. Затова, когато им кажете, че имат пет минути, те ще се вурнат в надпреварата с удоволствие. Можете данаправите състезанието дори още по-интересно, като създадете таблица,в която да вписвате най-добрия му резултат.
Да играете на „помощник“. Питате го: “Искаш ли да бъдеш специалният ми помощник днес? Ти си толкова добър в подреждането ан меасат. Никой нер може да сложи салфетките толкова красиво, като теб…“ Да влезе в ролята на някой специален е особено важно и вълнуващо за едно дете. Затова приема задачата като привилегия.
Опитайте се да бъдете позитивно и да използвате позитивни техники на мотивиране и насърчаване на детето. Избягвайте заплахи, забрани, негативни доводи като „Не можеш да стигнеш рафта. Остави на мен“. По-скоро кажете „Аз ще ти помогна като ти дам чашите от рафта, а ти ги подреди на масата“.
Вместо да казвате „Няма да излезем в парка, докато не си събереш играчките“, кажете „Когато играчките ти са прибрани в коша, тогава ше тръгне към парка“. Ако детето продължи да настоява: „Ама, наистина искам да си поиграя с Ники сега веднага!“, му отговорете с усмивка и пълна подкрепа „Да, разбира се, че ще си поиграете, след като играчките са събрани“.
Битката в банята и преди лягане
Детето ви е наясно, че следващата стъпка след банята вечер е леглото. Ето защо не иска да излиза от банята. Борбата продължава с всяка по-нататъшна стъпка – обличането на пижамата, миенето на зъбите…
Хитрото родителство в действие:
Музика. Използвайте хитринката, която магазините и производителите ползват, за да вкарат купувачите в добро настроение – музиката. Като пуснете тиха и успокояваща музика, децата ще се успокоят и ще бъдат по-склонни да приемат идеята за лягане в леглото. Тогава сякаш нямат нищо против да си полегнат и да си отпочинат. Изберете музика, която обича и я разнообразявайте.
Играйте на играта „Да“
Задавайте на детето въпроси, които да го накарат да отговори с „Да “ поне 3 поредни пъти. Например, „Лелее, много ти е забавно с тези играчки в коритото, нали?“(Да!), „Искаш ли утре да вземе и очилата си за плуване във ваната?“ (Да!), „Ще е много забавно, а?“ (Да!), „Ще ми покажеш ли как плува динозавърът?“ (Да!). Повторяемото „Да“ ще разбият бариерата у детето и ще го накара да е по-благосклонно към останалите неща, които му предлагате, защото то вече се чувства по-разбрано и изслушвано.
Установете връзка. Преди да накарате детето да свърши нещо, което искате (да си облече пижамата, да си легне, да си прибере играчките) трябва да се свържете с него. Отделете няколко минути да седнете до него и да покажете интерес към това, което прави. Задайте му няколко адекватни въпроса за играта. „Леле, сега разбирам защо ти е токова интересно да играеш на това!“.
Предоговорете времето за лягане. Големите и малките деца имат нужда от различно време за сън. Ако забележите, че детето не може да заспи дълго време след като сте го изпратили в леглото, значи най-вероятно няма нужда си ляга толкова рано както преди. Можете да преместите часа за лягане малко по-късно.
Динамична вечеря
Битката по време на вечеря: Детето отказва да си изяде зеленчуците, яде само „бяла“ храна (въглехидратна) или казва, че не е гладно. Вие се притеснявате, че не се храни балансирано и се преуморени от упорития му отказ и от това да правите напразни усилия постоянно.
Хитрото родителство в действие
Започнете полека. Давайте на капризното дете по малко от нещата, които сервирате. Не казвайте нищо за храната. Не го карайте и умолявайте да опита поне малко от храната. Говорете за това как е минал деня му, времето, приятелите му – не и за храната, защото това е от което се нуждаят капризните деца- да си намерят причина да се заинатят.
Десерт за награда. Ако виждате, че детето хапва по много малко от вечерята си, защото чака десерта си, не му отказвайте десерт, но гледайте да е много малък – един шоколадов бонбон или мини вафличка. Можете дори да го сервирате заедно с вечерята, за да го виждат и да знаят, че това е, което ще получат накрая – без да се налага да се пазарите. И че ще получи десерта си без значение колко вечеря ще изяде.
Запазете спокойствие. Приготвяйте по една алтернатива на храната, която предлагате. Нещо лесно, готово, което не трябва да готвите на момента – боб от консерва, кисело мляко, хумус или сандвич. Важно е да го попитате какво би искало – твърдоглавите деца обичат да участват във вземането на решения. Дори, когато отказва напълно да яде, пак го подкрепете: „Няма нищо. Ще хапнеш по-обилна закуска утре сутринта!“.
Упоритите деца могат да поддържат своята линия на поведение с години, затова родителите трябва да са подготвени. Най-важното, което трябва да запомните, е да се научите да успокоявате емоциите си, за да не реагирате емоционално. Насърчавайте и никога не насилвайте детето си да яде разнообразни храни, Имайте предвид също, че вкусът не детето се променя с годините, така че ако сега отказва да яде определена храна, не означава, че след време няма да е част от любимите му ястия.
Гардеробни битки
Битката за надмощие тук е, че малката ви модна икона винаги има мнение за това как трябва да бъде облечена, което много се различава от вашето.
Хитрото родителство в действие
Разчистете гардероба. Прекалено многото дрехи наливат масло в огъня. Ако в гардероба на детето има прекалено дрехи групирайте дрехите и ги въртете за разнообразие. Махнете излишните дрехи и такива, коиот не са подходящи за сезона. Оставете само тези, които наистина обличате ежедневно.
Изберете своята битка.Всяка вечер преди лягане покажете възможните варианти за дрехи за следващия ден – два или три. Важно е да оставите детето само да вземе решението. Точно като възрастните, децата обичат да бъдат по цял ден с дрехи,в които се харесват и чувстват удобно. Още една хитрост- подготвяйте абсолютно всички части на тоалета за другия ден, з да избегнете дори и малките спорове.
Не обръщайте внимание на времето. Ако детето не иска да си облече якето, го оставете така. След това само слушайте тракането на зъби от задната седалка или докато ходите на улицата. Можете да дадете алтернативи на детето да си носи якето в раницата или в ръка. Така скоро само ще реши да се облече. Умните родители оставят децата да разберат смисъла на нещата сами, защото упоритите деца обичат сами да учат и правят изводи.
Домашните
Битката за надмощие тук е, че детето ви постоянно иска вашата помощ, за да си напише домашните, а всъщност може да се справи идеално и само и завършва домашните си, когато вече е време за сън.
Умното родителство в действие
Разбийте на малки парчета. На първо място имайте предвид, че инатът на детето в този случай може да е резултат от това, че детето ви е прекалено погълнато от домашните и училищните задължения или има проблеми с концентрацията. Ако случаят е такъв, се опитайте да разбиете домашните на малки парчета (две задачи по математика, три думи от текста по литература…). Като му позволявате да започва и завършва някои малки задачи, то има възможност да натрупа увереност, че може да се справя само. Използвайте таймер, за да го накарате да работи бързо. След като приключи с една малка задача му дайте минута-две и след това го накарайте да започне следващата. Повечето деца се справят с домашните по този начин без проблем.
Нека е забавно. Може ли урокът да се прочете в палатка, направена от чаршаф под масата? А с фенерче в напълно тъмна стая? Може ли да се научи да дели думите на срички, докато скача на въже или топа топка? Може!
Изчезнете. Ако вие сте уверени, детето ви ще може да се справи със задълженията си само. Установете правилото, че детето трябва да идва при вас само когато наистина има нужда от помощ. А вие самите трябва да проверявате как върви процеса по средата, както и крайния резултат, за да сте сигурни, че всичко се движи в правилната посока. А ако детето идва при вас на всеки 2 минути заедно с тежките си учебници, за да ви попита за нещо, може би трябва да му обясните, че трябва да помисли малко преди да се обърне за помощ към вас.
Parenting.com
34,364 преглеждания