Как да развием социалните умения на детето си?
Децата постоянно опознават своя свят и пътищата, по които да общуват с останалите хора. Желанието им да осъществяват връзка им дава мотивация да учат и смелост да опитват нови начини.
Социалното развитие на децата е много тясно свързано с тяхното емоционално развитие. Децата, които могат да контролират чувствата си като гняв или вълнение, са по-способни да осъществят позитивен контакт и да си играят с останалите деца, да преговарят и преодоляват трудни ситуации в иобщуването, когато възникнат такива. Също така, деца, които разбират чувствата на другите, са по-способни да бъдат чувствителни към нуждите на останалите деца, докато си играят.
Като родител, вие сте най-важната връзка за детето и между него и останалите хора. Децата научават за отношенията между хората посредством начина , по който вие ги свързвате с останалите.
Всички деца преминават през различни фази на социално развитие. Те развиват социални умения най-вече чрез игрите. Начинът, по който играят се променя с времето. С порастването те сменят предпочитанията си – от това да играят сами, до това да играят с останалите деца.
Опознайте детето си
Децата срещат различни препятствия и предизвикателства в общуването с другите в зависимост от възрастта си, прозихода и индивидуалните особености на характера си. Някои лесно се сприятеляват, а други – по-трудно. Едни са по-срамежливи, а други – по-комуникативни. В една ситуация нямат проблеми в това да завържат социален контакт, а в друга не успяват.
Вашата роля като родител е да наблюдавате поведението на детето си във всяка една социална ситуация, за да научавате повече за него. Различно ли е детето ви в различните социални ситуации? Липсва ли им увереност? Нуждае ли се от помощ, за да завърже контакт? Какво му се отдава с лекота? А какво го затруднява най-много?
Точно както се учат да ходят и да говорят, така децата се учат и да общуват. За развиването на социалните си умения, детето има нужда от грижи, практика и подкрепа.
Как да му помогнем?
Важно е да си представим нагледно социалното поведение, което искаме да възпитаме у детето си и да го моделираме във всяка една ситуация. Братчетата и сестричетата могат също да бъдат добър пример за по-малките деца.
Родителите трябва да създадат положителна и приятелска атмосфера в групата. Трябва да окуражават споделянето на играчки и на вещи. От друга страна трябва да имат разумни очаквания от децата си по отношение на споделянето. Някои играчки могат да бъдат споделени с останалите по-лесно от други. Добре е да се отделят и прибират любимите играчки на детето, когато то си играе с останалите.
Добра идея е да възлагаме малки ежедневни задачи на детето и да приемаме предложенията им да ни помагат.
Трябва да покрепяме и окуражаваме разнообразни и подходящи социални контакти на детето ни – както с деца, така и с възрастни.
Трябва да помагаме на детето да изгради положителна самооценка, която е много важна част от социалните му умения.
Да подкрепяме децата да разберат собствените си чувства и чувствата на другите.
Да помогнем на децата да развият умения в групата, да се редуват в игрите и да спазват правилата на групата.
Трябва да им предоставяме повече възможности, когато си играят с останалите деца.
Добра идея е да питаме децата си с кого си играят най-много в училище или в детската градина и да уговаряме среща именно с тези деца.
Когато децата са по-малки, срещите за игра с други деца трябва да са по-кратки, а игрите – по-прости и забавни. А игрите трябва да избере самите вие, като предварително им покажете какви са правилата. Постепенно увеличавайте времето за игра, както и броя на децата, включени в заниманието. Поставяйте и по-сложни цели в играта, които да се стремят да достигнат. Когато децата порастнат, те ще могат сами да регулират тези базови умения в общуването си с другите.
Подобни статии:
Статията е преведена от: http://www.kidscount.com.au
14,781 преглеждания