Как да помогнем на детето, ако си няма приятели
Не всички деца са толкова общителни и оправни, колкото ни се иска. Ако и вашето дете има трудности в общуването и изграждането на приятелства, може би просто то не е от типа на т.нар. лидери. Терминът за такива деца е „аутсайдери” и той далеч не е обиден или подценяващ потенциала на детето, а реално представящ поведението на личността в група.
Независимо дали малчуганът е в долните класове или е вече тийнейджър, дали по принцип е притеснителен или има временен проблем, трудностите в създаването на контакти и приятелства трябва да се преодолеят. Нормално е едни деца да са по-екстровертни, а други – по-интровертни.
Ето как можете да насърчите детето си към общуване и да му помогнете да създаде нови приятелства.
Семейната среда
Като начало трябва да се обърнете към обстановката у дома. Ако нещо не е наред в семейството, един от начините за реакция от страна на детето може да бъде изолиране, затваряне в себе си, депресивни състояния, отчаяние и нежелание за общуване.
Детето най-вероятно е убедено, че никой не може да го разбере, да му помогне – без да му се подиграва и да го обижда. Не забравяйте, че децата могат да са жестоки, защото не преценяват тежестта на изречените думи.
Обикновено по-затворените и самодостатъчни дечица реагират именно така на трудностите – затварят се в себе си.
Проучете как са нещата в училище
Ако смятате, че нещо фрустрира детето ви и то умишлено избягва контакти и приятелства, разходете се до училището му. Първо, разбира се, разговаряйте с него, разпитайте го.
Може и да сподели проблема, стига да имате общ език и го предразположите правилно. Ако проблемът е временен и заедно го решите, скоро детето ви ще подобри общуването си с връстниците.
Давайте добър пример
Покажете на детето, че да имаш добри и верни приятели е чудесно. Нека разбере, че да си богат на приятелства е също толкова важно и необходимо за всеки, както да имаш любим, родители, деца.
Правилният пример и разговорите в тази посока ще дадат резултати, най-малкото защото децата копират всичко.
Правилата на приятелството
Обяснете на детенцето си как трябва да се държи един добър приятел. То може би е сбъркало някъде, било е отхвърлено и сега отказва други контакти.
Приятелите не бива да злословят един за друг, да клюкарстват, да се предават, да се държат грубо.
Осигурете терен
Насърчете малчугана си да покани съучениците си у дома. Направете им парти, приятен кино-уикенд, изведете ги на разходка, на обяд.
Общуването извън класната стая може би ще ги накара да се отпуснат и ще затвърди връзката помежду им, за да станат истински приятели, а не просто съученици.
Вълшебните жестове
Наблюдавайте детето си и установете дали то не е приело погрешни жестове и език на тялото. Усмихва ли се или се мръщи, има ли груби маниери, в погледа му има ли враждебност?
Външният му вид спретнат ли е, чисти ли са дрехите му, къпе ли се редовно? Децата винаги странят от по-различните от тях.
Една усмивка и поглед, изпълнен с покана за общуване, могат да направят чудеса.
Не се подвеждайте по броя
Ако детето ви има само един верен приятел, вместо шест близки съученици, в това няма нищо лошо. Не винаги количеството е важно. Не съдете по себе си, вие може би сте друг тип и общувате по-лесно.
И един добър приятел е достатъчен на детето ви, за да чувства подкрепата и приятната компания на връстник.
Опитайте с нова среда
Може би детето ви има нужда да разшири кръга на общуване. Запишете го на спорт, рисуване, пиано и т.н. – там ще срещне нови деца.
Потърсете помощ
Ако детето ви, въпреки всички усилия, не желае да общува с други деца, потърсете професионална помощ.
Често този проблем отшумява сам и детето с времето се „надушва”, както бихме казали ние, с подходящите типове приятели и намира своето място сред различните групи в училищната среда.
Понякога обаче проблемът е по-дълбок и изисква работа със специалист, не се колебайте да го потърсите.
22,845 преглеждания