Как да изберем детска градина или ясла

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Яслата или детската градина се превръщат във втори дом за детето. Там то прекарва значителна част от деня си, започва да се формира като социален индивид и да трупа нови знания и умения. Изборът на детско заведение е от изключително значение и е важно да бъдем внимателни, когато се спираме на такова. 


Знаем, че проблемът с осигуряването на каквото и да е място в детска градина или ясла в България е много трудно, но при възможност да избираме, добре е да се замислим за някои неща, които да проверим на място:

• Дали заведението е чисто и подредено?

• Децата в него изглеждат ли щастливи, доволни и ангажирани в различни дейности?

• Има ли различни творби на малчуганите (рисунки, пластелинени фигури, апликации и др.) изложени на видни места в заведението?

• Служителите обръщат ли внимание на децата, като ги ангажират с разнообрани занимания?

• Има ли различни видове занимателни уреди (топки, обръчи, детски играчки) на разположение на малчуганите?


Задавайте смело въпроси!

Не бихте оставили детето си на някой непознат на улицата, нали? Същото важи и за избора на детско заведение – не се притеснявайте да питате и да се запознаете с всичко, което ви интересува. В крайна сметка – става дума за вашето дете и неговото благополучие във всеки един аспект.

Поискайте да видите програмата за групата, в която ще бъде включено вашето дете. Така ще си създадете представа в какви занимания ще бъде ангажирано то.

Попитайте как протича ежедневието в детското заведение. Децата се адаптират най-бързо, когато се спазва строго определено време за обяд, занимания на открито и закрито, сън.

Заинтересувайте се дали се организират различни културни и образователни мероприятия в детското заведение. Отбелязват ли се някои специални празници от календара с тържества (например Денят на майката, Денят на детето, Денят на българската писменост, Коледа, Великден)?


Допълнителни фактори, на които трябва да обърнете внимание:

• Работно време на детското заведение

• Месечната такса и допълнителните разходи, които може да възникнат

• Ще получавате ли различни социални помощи, ако запишете детето си в конкретното заведение

• В таксата влизат ли официалните празници? Заведението ще работи ли при отработване на дни?

• Заведението предлага ли храна или тя трябва да се предостави от родителите

• Заведението следва ли държавно одобрената учебна програма за конкретното ниво на вашето дете

• Каква информация ще получавате всеки ден за вашето дете? Ще ви информират ли как се храни то, как е преминал следобедният му сън и в какви занимания се е включило? По какъв начин ще получавате тази информация? Някои детски центрове попълват детски дневник (или досие) ежедневно.

Предварителната подготовка, планиране и доверие в персонала на детското заведение са от ключово значение.


Важно е детският център да:

1. Предлага програми, съобразени с интересите на всяко дете, за да подпомогне развитието на неговите силни и слаби страни.

2. Насърчава обучението и развитието на всяко дете, чрез комуникация, преживявания, занимания и дори рутинни практики.

3. Осъзнава, че всяко дете се учи по различен начин.

4. Признава стойността на обучението чрез игра.


Обратна връзка

В самото начало, когато започнете да водите детето си на детско заведение, споделете с персонала колкото се може повече за него.

1. Помислете какво бихте искали то да извлече от времето, прекарано в заведението.

2. Когато взимате детето бихте могли да поискате ”госпожата” да ви разкаже как е минал денят му, не само фактологически (какво е яло, кога е легнало да спи), но и емоционално и комуникативно – радвало ли се е или е било неспокойно, с кого си е играло.

3. Споделете с настойниците от какво се интересува и вълнува детето ви. Обича ли музика и танци или може би играта навън?

Специалистите от добрите детски заведения ще използват тази информация, за да занимаят вашето дете и да го включват в цялостната атмосфера на центъра по най-подходящия за него начин.

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

5,274 преглеждания

Comments are closed.