Как да имаме по-чист, по-зелен и по-здрав дом
Не е нужно да променяме генерално целия си живот, за да живеем поне малко по-природосъобразно. Хубавото на това да си „зелен” е, че всяко малко нещо, което правим в тази посока има значение. Една от основните стъпки е да се опитаме да детоксикираме и да изчистим живота си, макар на пръв поглед това да изглежда доста сложно.
За да улесним нещата, ви предлагаме 5 лесни начина да направим това. Тези основополагащи действия могат да помогнат да защитим здравето си, това на нашите деца и средата, в която те растат.
Стъпка 1
Избягвайте пестицидите
Буболечки, гризачи, плевели – неслучайно ги наричаме вредители. Никой не ги обича и не ги иска в дома и градината си. Но удобството, което предлага бързото решаване на тези проблеми, има своята цена. Пестицидите са отрови, предназначени да причиняват вреда и в повечето случаи негативните ефекти далеч надхвърлят ползите.
Какво можем да направим:
– Избягвайте използването на токсични химикали, както вътре в дома си, така и на двора. Дори когато се използват според указанията, пестицидите могат да създадат рискове за здравето.
– Поддържането на добра хигиена вкъщи може да предотврати появата на вредители. Внимавайте да не оставяте храна на открито, което е достатъчна примамка за нежелани гости.
Стъпка 2
Използвайте нетоксични продукти
Помислете си само, с колко различни препарати влизаме в контакт всеки ден: продуктите за лична хигиена, почистващи средства, козметика. А има и безброй предмети, за които изобщо не се замисляме, че може всъщност да вредят – домашен текстил, детски играчки, мебели, дрехи, техника. Да, безспорно съвременния живот е доста по-удобен , лесен и красив, благодарение на тях, но трябва да имаме предвид, че често това, което е в тези продукти, често влиза и в нашите тела по един или друг начин.
Какво можем да направим:
– Правете си домашни и безопасни почистващи продукти. Содата за хляб е чудесен обезмасляващ агент, а обикновения оцет, смесен с вода, прави ефективен препарат за почистване на стъклени повърхности.
– Намалете употребата на почистващи продукти. Вместо тях използвайте микрофибърни кърпи или уреди за почистване с пара. И в двата варианта се използва само вода, а ефектът е повече от добър.
– Намерете си подходяща козметика, в която са използвани повече сертифицирани органични съставки.
– Избягвайте козметични продукти, които съдържат потенциално вредни химикали,като парабени, фталати, DMDM хидантоин, триклозан, натриев лаурил сулфат, диетаноламин (DEA), триетаноламин, формалдехид, полиетилен гликол, както и всичко с „гликол” или „метил”.
– Опитайте се да обзаведете дома си с мебели от естествени материали. Поинтересувайте се, не само от основния материал, а също и от лепилата, покритието, боите и процедурите, които са били прилагани върху тях. Същото важи и за дрехите, особено тези за бебета и деца.
Стъпка 3
Пречиствайте въздуха вътре вкъщи
Голяма част от времето си ние прекарваме на закрито, особено през по-студените месеци. Знаем ли, че въздухът в затворените помещения е по-замърсен от навън? Въздухът по стаите съдържа много замърсители като формалдехид, въглероден оксид, бензен, толуен, радон и летливи и полу-летливи органични съединения
Какво можем да направим:
– Проветрявайте редовно къщата. Дори да е много студено навън, отвореният за няколко минути прозорец, може значително да подобри качеството на въздуха вътре.
– Внимавайте с климатиците. Редовно сменяйте филтрите и ги почиствайте според упътването.
– Използвайте естествени и нетоксични ароматизатори, за да освежите въздуха.
Стъпка 4
Хранете се здравословно
За съжаление в днешния модерен свят хранителните продукти се отглеждат, обработват и опаковат по не-особено полезен начин. От пестицидите, използвани в повечето конвенционални ферми до бисфенол-А, използван при изработката на пластмасови опаковки, голяма част от храната ни е вече замърсена, още преди да стигне до масата. Различни видове бактерии, индустриални химикали и хранителни добавки, намират своето място в продуктите, а количеството им може да представлява риск за здравето ни.
Какво можем да направим
– Най-лесното нещо, което можем да направим е да си приготвяме храната сами вкъщи, вместо да купуваме полуфабрикати, които да претопляме. Така ще избегнем приемането на много синтетични добавки, които ги има в преработените храни. Освен това със сигурност ще бъде и доста по-вкусно.
– Много хора предпочитат полуготовите храни, защото смятат, че нямат време или умения да сготвят сами. Но веднъж като се започне, всъщност се оказва лесно. Освен това така може да се включат и децата в процеса, което ще даде основа на по-здравословно хранене, което веднъж превърне ли се в навик, остава за цял живот. А и децата са по-склонни да опитват нови продукти и ястия, ако сами са участвали в купуването и приготвянето им.
Стъпка 5
Разумно използвайте пластмасата
Пластмасата е навсякъде около нас, освен това е достъпна и удобна. Но все по-често учените откриват, че скритата цена може да бъде нашето здраве.
Някои често срещани пластмаси отделят вредни химични вещества във въздуха, храната и напитките. Въпреки, че не можем да я видим или усетим на вкус, ако си изядете вечерята в пластмасови чинии, най-вероятни сте си хапнали и малко от нея.
Какво можем да направим:
– Най-доброто, което можем да направим е да намалим употребата й, като потърсим нейни алтернативи – текстил, дърво, стъкло, бамбук, неръждаема стомана и така нататък. Също така да избираме продукти, които не са в пластмасови опаковки.
– Ако купувате пластмаса (което е неизбежно, разбира се), избирайте такава, която да може да се рециклира. Освен това, гледайте символите на опаковката. Цифрите 2, 4 или 5 обозначават по-безопасната такава.
– Съхранявайте храната си в стъклени или керамични съдове. Ако използвате пластмасови кутии, се уверете, че хранителните продукти са напълно охладени, преди да ги сложите вътре.
– Купете си или си ушийте текстилни чанти за пазар.
– Никога не нагрявайте пластмасата, дори да пише, че може да се ползва в микровълнова печка.
2,786 преглеждания