Идеи за всеки ден

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

deca

Всеки ден, прекаран с децата ви, е възможност да научите нещо ново и не става дума само за дните, когато ги водите на училище или детска градина. Поддържайте ума им буден и мисълта им ангажирана с тези идеи за всеки ден, които може да впишете в ежедневието си:


Превърнете четенето част от живота си

Правете си редовни разходки до местната библиотека и оставете детето да си избере каквото иска – независимо дали е комикс, списание или DVD, вместо „книги”. Хубаво е да си имате специално местенце, за всички книги, които сте взели от библиотеката – дали ще е кошница или специално място до вратата няма значение. Четете на висок глас или оставете детето да си чете само и след това му задавайте въпроси, относно това, което е прочело. Може да го помолите да ви разкаже историята с негови думи.

Изкуство и занаяти, с които да ангажирате децата си.

Различните занаяти са чудесен начин детето ви да намери нещо, което да му е интересно да прави и с което да се занимава. Хубаво е в дома ви да има наличност от различни занимания. Първо, вижте какво има вкъщи и след това се запасете с пастели, цветни моливи, тебешири, водни боички, лепенки и цветна хартия. Също така, потърсете забавни материали като фабрични парченца, мъниста или уред за почистване на лула. Осигурете разнообразие, а след това и място за тези занимания – детска масичка или отворено пространство на двора или в гаража. Дръжте материалите под ръка, на пейка или в някой рафт и допълвайте колекцията с неща, които обикновено изхвърляте като празни кутии от обувки, опаковачна хартия от подарък или стари дрехи.
Игри, подобряващи паметта

Поддържайте ума на детето си буден като играете на различни игри, които поддържат паметта и концентрацията. Проучванията са показали, че част от паметта ни е тясно свързана с коефициента на интелигентността ни. Може всяка сутрин на закуска да четете едно и също стихотворение и на края на седмицата да направите конкурс за това кой най-добре и най-точно е запомнил стихотворението. Може да си избирате теми на седмицата като слънчевата система или какво ядат жабите – няма значение, въпросът е на детето ви да му е интересно, и след това си направете нощ, в която да си разказвате кой какъв любопитен факт е запомнил. В зависимост от възрастта на детето, може да правите подобни дейности с пасажи от книги или известни слова и речи. Просто недейте да насилвате детето! Винаги правете нещата под формата на игра и ако детето ви не иска да участва – откажете се. 

Домакинска работа

Включете детето си в задачите, които искате да свършите вкъщи, независимо дали става въпрос за почистване на гаража, кухнята или обмисляне на по-здравословно меню. Говорете с децата си как точно искат да помогнат и с какво. Дори и много малките деца могат да помагат. А по-големите в процеса на работа могат да се научат на важни умения.   

Свободни занимания

По-големите деца трябва да имат време, в което да не са ангажирани с нищо и да си играят. Игрите, които развиват фантазията и въображението на детето, са от огромно значение за социалното, емоционално и познавателно развитие. Буйните и шумни „свободни занимания”, противоположни на структурираните занимания, са най-голямото забавление за едно дете и родителите са тези, които могат да го подпомогнат.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

3,632 преглеждания

Comments are closed.