Доминиканката, която рисува щастливи български икони

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Разкажи ми повече за благотворителният базар на Международния женски клуб, в който участваш.

Всъщност, правя го непрекъснато през последните седем години и всеки път си казвам, че е за последно, защото организацията е тежка, но на следващата година пак съм там. Проблемът е, че в България няма посолство на Доминиканската република, така че не получавам подкрепа отникъде. Единствено в дена на базара идват приятели, които ми помагат да продаваме нещата от щанда. Аз всяко лято, когато се прибирам в Санто Доминго, съм винаги с няколко куфара повече, които после връщам пълни със сувенири, които да предлагам на базара. Освен това собственоръчно правя и около 400 пастелитос. Тази година ще имаме и коктейли, както и една традиционна топла напитка, която в Доминикана я приготвяме за Коледа и е с джинджифил и лимонена трева. Много е вкусна, леко пикантна и те държи в добра форма за дълго време. Най-хубавото разбира се е, че всички набрани средства отиват за благотворителност. И много, много се вълнувам.

3

Какви са въпросите, които най-често ти задават по време на базара?

„Дали не сте от Куба?” – „Не, от Доминикана съм.” Питат ме за времето, питат ме мачовци ли са мъжете при нас. Питат ме и за нашия ром, който наистина е много добър и тази година хората ще могат да си купят от него. Това също е част от идеята на базара. Гостите му да научат повече за различните кътчета на света. Атмосферата винаги е невероятна. Просто това е ден, в който на едно място ти се предлага целият свят. А тази година базарът ще е страхотен, защото продължителността му ще се увеличи с два часа, а извън сградата ще има кулинарни щандове, където всеки ще може да опита вкусна, на място приготвена храна. Друга новост е книжката със стикери. Целта е хората да обиколят всички щандове, да вземат стикери от тях, а успелите могат да участват в томбола с награди.

Колко проекта ще бъдат подкрепени тази година?

Мисля че около 22 и наистина съм щастлива, защото този базар е възможността да направим и ние нещо за тази страна. Защото знам, че всичките ми сувенири ще се продадат, а парите ще отидат при хора, които имат нужда от тях. Това е нашият начин да кажем „Благодаря!” на България. Защото на нас тук ни се случват наистина хубави неща. Имаме добър живот, страната е безопасна, синът ни се роди тук и тази страна винаги ще е част от живота ни. Щастливи сме тук. Нищо, че в началото беше трудно.

Как е във вашата страна? Имате ли изградена култура на благотворителност?

Да, напоследък изникват все повече и повече неправителствени организации. Но ние по принцип обичаме да си помагаме. Обичаме да даваме, да подкрепяме близките си, съседите, а и непознатите, ако имат нужда от това. При нас усещането за близост с другите човешки същества като че ли е някак си вродена. Спомням си нещо, което много ме депресира, когато взехме Катя – жената, която ми помага в домакинството. Аз много обичам да готвя и когато дойде време да сядаме на масата винаги й казвах: „Храната е готова, хайде да ядем”. И тя винаги така, леко притеснена ми отговаряше с: „Ами, не, не, благодаря”, което много ме разстройваше. Обаждам се на майка си и й викам: „Мамо, тази жена не иска да яде! Тя дори не отваря хладилника, за да си сипе нещо за пиене. Какво да направя?” При нас, домашната помощничка е истински член на семейството, когото харесваме и на когото вярваме. Та, преживях културен шок. Но да, в Доминикана винаги всеки е готов да ти помогне. През цялото време. Дори имаме смешка, че разбираш, че имаш приятел от Доминикана, когато идваш да плачеш и аз плача заедно с теб. Нямаш представа какво се случи, когато Хаити беше разрушено от земетресението. Имам чувството, че цялата страна се изнесе да помага.

2

Ти лично, ако можеш да избереш страна, където да живееш до края на живота си, коя би избрала?

Разбира се, че моята. Но преди това искам да видя света. И след това да се прибера и да си умра доволна в Доминикана. Ние и сега пътуваме много и сме ужасни късметлии с децата си. Откакто са се родили, те пътуват, свикнали са и им харесва. А това е важно, защото пътешествията отварят съзнанието. Ние не искаме те да обръщат внимание на раса, религия, социален статут, сексуална ориентация. Искаме да ценят човечността. Веднъж казах на Лия Мари – „Виж, ако вземеш един бял човек и го разполовиш на две, какво ще откриеш?”. Отговорът е: „Ами – мозък, сърце, бял дроб и т.н…” И после я питах: „А, какво ще откриеш, ако разполовиш един тъмнокож на две?”. „Ами същото.” Това е истината! Всички сме еднакви. Външността е само костюм. Всички носим сърца и е важно те да бъдат изпълнени с обич и доброта. Защото обичта е всичко. Ако хората развият това в себе си, мисля че светът може да стане и съвършен. И вярвам, че ние може да го направим такъв.

Тази година базарът ще се проведе за 22-ри път и ще е на 4-ти декември от 10.30 до 19:00 ч. в Интер Експо Център (София, бул. „Цариградско шосе“ 147). Входът е 4 лв., деца до 10 г. влизат безплатно, а цената за ученици и пенсионери е 2 лв. За да избегнете големите опашки, е препоръчително да си закупите пропуските онлайн.

 

 

Автор: Надежда Петрова за Сдружение „Мулти култи колектив”

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Pages: 1 2 3

7,935 преглеждания

Comments are closed.