Дни на Франсоаз Долто в България 2014

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

 

За трета поредна година, на 27 април 2014, ще се състоят Дни на Франсоаз Долто в България “Детето и психоанализата”.
Събитието се реализира в рамките на “Академия по церебрална парализа” и със съдействието на Факултет по педагогика и Факултет по журналистика и масова комуникация към СУ “Св. Климент Охридски”.
Водещи ще бъдат френските психоаналитици Мириам Сежер и Георги Кацаров, както и Мари-Клер Буснел – етолог.
Събитието има за цел да популяризира идеите на Ф. Долто и на психоанализата сред специалисти от различни полета – лекари, психолози, педагози, учители, социални работници, рехабилитатори, педагогически съветници, юристи, медицински сестри, акушерки, родители, студенти и всички, които търсят отговори. Ще се обсъждат случаи от практиката и всеки участник ще има възможност да зададе своите въпроси.

Програма

Академия по церебрална парализа
Дни на Франсоаз Долто в България
“ДЕТЕТО И ПСИХОАНАЛИЗАТА”

РАБОТНИ АТЕЛИЕТА
СУ “Св. Климент Охридски“, Факулет по журналистика и масова комуникация

9–13ч.

9 – 9.20 ч. – регистрация.
9.20 – 9.40 ч. – откриване. Представяне на книгата “Изкуството да храним бебета”.
9. 50 – 12.30 ч. – работа в ателиета.
12.30 – 13 ч. – заключителен панел.

Недоносеното бебе, неговите родители и медицинският персонал

Водещ: Мириам Сежер

Сензорното учене на фетуса и ролята му за благосъстоянието на новороденото

Водещ: Мари Клер Буснел

Родители и деца (клинични въпроси)

Водещ: Георги Кацаров

Участници

Мириам Сежер e психоаналитик, автор, който не се нуждае от особено представяне. Тя е позната на специалисти в различни полета, родители освен с участието си две поредни години в Дни на Ф. Долто в България “Детето и психоанализата”, така и с книгите си “Думи, за да се родиш. Психоанализа в родилно отделение” и “Малкото училище – голямото начало. Детето и детската градина”. Благодарение на нейната подкрепа и ангажираност с каузата на бебетата, поредна година работим по различни идеи: популяризиране на наследството на Франсоаз Долто в България, издаване на книги (този път “Изкуството да храним бебетата”) и супервизия на специалисти от различини полета (учители, акушерки, лекари, социални работници, психолози, психотерапевти, юристи, възпитатели и др.), които имат желание да се развиват професионално през опита на психоанализата.

Мари-Клер Буснел работи с различни специалисти, превръщайки своите над 10 годишни открития в научна реалност: “Когато започнах, имаше два начина да се наблюдава плодът – промените в сърдечния ритъм или наблюдения  на движенията му на ултразвук. Направихме и двете, и беше установено, че внезапен силен шум, при 90% от случаите причинява ускорение на сърдечната честота – така решихме да използваме нейната вариативност като критерий за слуха му. Измервахме брой отговори и интензитет на сигнала, който предизвикваше тези отговори. Силен сигнал предизвикваше сърцебиене, а слаб сигнал – понижение на ритъма. При новороденото ускорението се разглежда като реакция на изненада, а забавянето като реакция на интерес”. И още: „Бебетo в утробата разпознава много добре, когато майката му говори – на глас или с ”вътрешен глас.”

Георги Кацаров е психоаналитик, ангажиран с развитието на психоанализата в България и благодарение на чиито усилия идеята за Дни на Ф. Долто в България можеше да бъде факт от 2012 г. Участието му и тази година ще бъде възможност за среща с един изключително интересен човек, експерт и ерудит, с който ще можем да обсъдим клинична практика, свързана с пситерапията на деца, въпросите на родителите и начинът, по който те говорят за тях.

РЕГИСТРАЦИЯ ЗА СЪБИТИЕТО

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

825 преглеждания

Comments are closed.