Децата, които живеят в условия на война се развиват по-бавно
Близо 87 млн. деца под 7 г. в света са прекарали досегашния си живот в условия на война, което се отразява неблагоприятно върху мозъчното им развитие.
Това показва доклад на УНИЦЕФ, анализиращ последствията от стреса върху подрастващите в конфликтни региони, съобщават “Ройтерс” и ТАСС.
Състоянието на краен стрес, в което се намират децата в условията на военни конфликти, възпрепятства развитието на мозъчните връзки. Това може да окаже трайни последствия върху физическото, емоционалното и социалното им развитие, както и върху познавателната им способност.
В момента на раждането бебето разполага с 253 милиона функциониращи мозъчни клетки, свързани помежду си. Невроните притежават потенциала да се развиват бързо през първите седем години от живота на детето, преди да достигнат пълния капацитет от около един милиард при възрастен човек.
Достигането до този капацитет обаче зависи до голяма степен от фактори, свързани с развитието в ранна детска възраст – кърмене, правилно хранене, познавателни възможности, шанс за израстване в здравословна и безопасна среда.
www.dir.bg
1,310 преглеждания