Денят на Черно море

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Международният ден на Черно море е регионално събитие, чиято основан цел е да насърчи сътрудничеството срещу заплахите, пред които е изправено Черно море, както и да напомня колко важно и необходимо е то. А заплахите никак не са малко – от замърсяване и прекомерен риболов до неустойчиво развитие на крайбрежните райони. Международният ден на Черно море  има за цел и да повиши обществената осведоменост за тези заплахи.

Международният ден на Черно море е отбелязан за първи път през 1992 г., когато в Букурещ е подписана Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (Букурещка конвенция). Конвенцията е подписана от Румъния, България, Русия, Украйна, Грузия и Турция.

След 4 години, на 31 октомври 1996 г., Черноморските държави подписват Стратегически план за действие за възстановяване и опазване на Чернденят о море. 

Планът определя политическите мерки, действия и срокове, необходими за постигане на екологичните цели на Букурещката конвенция.

Помогнете на Черно море сега!

  1. Всеки път, когато отида на плаж, ще вземам със себе си всички свои отпадъци и поне още един, който не е оставен от мене.

  2. Ще се опитам да съхранявам водата като
    — поправя тоалетната си, ако тя тече непрекъснато
    — затварям крана на водата, докато си мия зъбите
    — стоя под душа с една минута по-малко
    — не мия чиниите под постоянно течаща вода

  3. Няма да изливам мазнини, бои или химикали в канала или в тоалетната. Ще се информирам от специалистите по екология в общината как най-безопасно могат да се изхвърлят тези опасни обекти.

  4. Ще засадя дървета, храсти и цветя в общите пространства около моята къща или блок. Ще се уговоря със съседите си за грижите и поддържането на растенията. Дърветата са най-сигурното средство за филтриране на отпадъци и води преди постъпването им във водните обекти.

  5. Ще си нося пазарска чанта, когато отивам на покупки на пазара или в супермаркета, и няма да приемам ненужни найлонови торбички. Ще се опитам да купувам някои стоки насипно и ще купувам продукти с по-малко опаковки.

  6. Ще се информирам как се обработват и къде попадат моите отпадъци и отпадъчни води. Ако управлението им не е задоволително, ще пиша на кмета и ще разкажа за писмото си поне на още двама души.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

913 преглеждания

Comments are closed.