Даровито ли е детето ми?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

little boy looking

Едва ли има родител, който с ръка на сърцето да може да каже, че не си е мечтал точно неговото малко сладкишче да се окаже дарено с космически интелект, страхотен артистичен талант, невероятни умения… Самата аз доволно често се улавям как в захлас наблюдавам все още тромавичкото си, непохватно пълзящо бебе и очаквам всеки миг да се изправи; нерядко ми се случва и след всяко бляблябля или аммамаамамамааам да си представям как с глас човешки изведнъж ми казва „Мамо, виж!“ или нещо подобно. Досега поне не съм стигнала дотам как след това повтаря репликата, ама на няколко чужди езика, но кой знае, безгранични са пределите на родителската надежда

Всичко това казано, моля, нека не оставате в грешка: изобщо не съм от онези родители, чиито болнави амбиции дебнат да впримчат дребното създание като моряци – русалка. Съвсем не. Просто добре знам колко общоразпространено е желанието да си създал отличника на света! И докато най-важното е да отглеждаме децата си в атмосфера на спокойствие, нежност и да им вдъхваме ежеминутно увереността, че ги обичаме точно такива, каквито си и винаги ще бъде така, добре е да следим дали не проявяват заложби от най-ранна възраст. Така ще бъдем в състояние да подпомогнем развитието на всичко, с което са благословени, за да разгърнат пълния си потенциал.

Ето как специалистите съветват да разберем дали детето между 2 и 4-годишна възраст има специални заложби. Накратко, можем да приемем мъника за особено талантлив, ако:

Картините му са необикновено реалистични или пък борави необичайно ловко с числата.

Достига етапите в развитието много по-скоро от стандарта.

Много преди връстниците си има богат речник и се изказва със завършени изречения.

Любопитството му е абсолютно неуморно и непрестанно задава въпроси, за всичко.

Проявява необичайна активност – но не говорим за хиперактивни деца. За разлика от тях даровитите деца съумяват да останат концентрирани върху една задача за дълго време и харесват предизвикателствата.

Въображението му е изключително развито: талантливите деца често си изплитат цяла въображаема компания от приятелчета и прекарват немалка част то времето си в общуване с тях.

С лекота запомня разнообразна информация и безпроблемно повтаря наученото от телевизионни предавания, филмчета, книжки.

Независимо от това в каква посока се проявяват талантите на Вашето дребосъче, не забравяйте най, най-важното: наслаждавайте се на всяка секунда, прекарана с него. Толкова бързо се стапят тези мигове на детство…

Ако темата Ви е интересна, вижте сайта на американската Национална асоциация на даровитите деца, има много интригуващи неща.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

816 преглеждания

Comments are closed.