Да си намерим оригинален сценарий

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Как консумеризмът обезсилва децата ни и как ние родителите можем да сме до тях, за да им помогнем да не попаднат в клопката милтимилионните маркетингови стратегии на компаниите за играчки и медиите? Как да играем в живота по свой собствен сценарий?

“Често ми е достатъчно да видя как играят децата, за да кажа колко телевизия гледат или какви неща им позволяват да виждат. Най-лошите предавания са тези, в които има смесица от секс и насилие, кръвожадните филми и професионалния бой.

Много играчки се продават със собствени сценарии, показващи на децата как да играят с тях. Цялата ни култура пише сценарии за това как трябва да се държат децата (и възрастните). Когато следваме сценария ни награждават, а когато се отклоняваме от него, ни наказват. Момчетата трябва да се държат по един начин, а момичетата – по друг. На тийнейджърите се показва точно как да се бунтуват и най-вече какви бунтовни стоки да купуват. Програмираме децата да гледат реклами и да реагират с „Искам го!“. В тази ситуация синовете и дъщерите ни имат нужда от помощ.

Един от начините да противодействаме като родители на тези предначертани роли е да анализираме образите заедно с децата. Гледайте телевизия и филм с тях и спирайте, за да дискутирате видяното. Играйте игри на база на филмите, но правете вариации на видяното. Бъдете забавния тъпак, който е пленен от Пауър Рейнджърс или се опитва да имитира хеви метъл изпълнение.

Световните корпорации влагат милиарди долари в маркетинг, за да напишат възможно най-добрия сценарий за нашите деца, отреждащ им една-единствена роля – тази на потребителя. Когато пасивно приемат тази роля, те всъщност се заключват в кулата на безсилието. Един прекрасен начин за излизане от кулата е да разберем как телевизията въздейства на хората.  Преди години дъщеря ми гледа едно видео в детски музей, разкриващо истината и лъжата в телевизионните реклами за деца. От тогава тя е много скептична към твърденията в рекламите. Това е още един вид смяна на ролите, тъй като вместо да са пасивни консуматори, децата застават на командния пулт в ролята на дешифратор на рекламните послания.

Знаете ли кои са истинските експерти в заговарянето на езика на децата, в разбирането на тяхната мотивация.интереси, чувства? Това са едни специалисти, които слагат колегите ми детски психолози и мен самия в малкия си джоб. Те неуморно следят поведението на децата и се опитват да проумеят как мислят и какво чувстват. Колко жалко, че работят за „Дисни“, „Картун нетуърк“, „Никлодиън“, МТВ, рекламни агенции и компании за производство за играчки.  Те имат интерес (собствената си печалба) да знаят какво кара децата да се смеят, какво ги плаши и какво обичат да играят. Ние трябва да се справяме ако не по-добре от тях, то поне на същото ниво. Нашият залог е много по-голям от нечия финансова изгода.

Корпорациите се настройват на вълната на нашите деца, а те се настройват на вълната на телевизията и списанията. Това, което ние можем да предложим на децата не може да се мери с  далеч по-изкусителния и вълнуващ продукт, който им предлагат медиите. Тъй че малчуганите ни изключват от кръга на вниманието си, а ние в отговор изключваме тях от нашето”.

Билети можете да си закупите от мрежата на tickestream

 

 

 

Повече информация за обектите на Ticketstream от тук.

 

 

 

Билети можете да си закупите от мрежата на tickestream

 

Повече информация за обектите на Ticketstream от тук.

 

С подкрепата на: 

 

                           logo_libra12   и Ikea_logo

 

 

С медийното партньорство на:

 

                                           Woman_BG

 

 

 

Това събитие нямаше да се състои без съдействието на: 

 

DEVIN_logo logo gymboree prikazka_logo  

 

 

 

Прочетете още:

ljcphoto  “Когато децата играят, значи, че се чувстват сигурни и защитени”

playful_parenting2  Д-р Лари Коен отново в България!

family_good_mood  Билетите за “Родителството като игра 2” са в продажба!

playful_parenting2  Програма на Родителството като игра 2



 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Находка

2,064 преглеждания

Comments are closed.