Да кажем „Да” на задълженията!
Децата дават своя принос, когато се очаква от тях да помагат с къщната работа. Предлагаме ви да прочетете препоръките за задачите, които давате на децата си, в зависимост от възрастовата група, а като допълнение, можете и да разпечатате съответната таблица със задължения на малките помагачи.
Дори 2 годишните деца могат да помагат вкъщи. Каква е тайната? Родителите трябва да представят задачите по начин, който кара децата да чувстват, че допринасят за семейството. Например като слагат масата за вечеря, децата виждат, че те са важни и необходими, а това изгражда увереност в тях. Таблиците със задължения помагат на децата и да развиват чувство за лична отговорност. Друг плюс е, че таблиците, базирани на ежедневни или седмични задължения, учат децата на умения, които ще са им нужни през целия живот – като подреждане на приоритетите. Накрая можем да кажем, че колкото по-рано децата се научат да включват домашни задължения в списъка си със задачи за деня, толкова по-вероятно е те да продължат да помагат вкъщи, когато влезнат в пубертета.
Когато решавате какво да включите в таблицата със задължения на детето, вземете предвид неговата възраст, както и физическата и психическата му зрялост. Очаквайте да има грешки от страна на детето при изпълнението на задачите. Това е част от процеса на учене. Колкото повече порастват децата, от толкова по-малко наглеждане и напомняне ще се нуждаят. За да ви помогнем да започнете, предлагаме ви няколко предложения за задачи спрямо възрастта на детето:
От 2 го 4 годишни деца – те могат да подреждат играчките си, да слагат мръсните дрехи в коша за пране, да събират изпраните чорапи по двойки, да слагат салфетки на масата, да дават на домашния любимец храна.
От 5 до 7 годишни деца – те могат да си оправят леглото, да оставят банята подредена, да поливат цветята, да слагат масата, да подреждат дрехи по шкафовете, да подреждат стаята си.
От 8 до 9 годишни деца – темогат да си приготвят закуска, да помогнат на мама и татко в приготвянето на вечерята, да мият съдове или да зареждат съдомиялната, да разтребват.
От 10 години и нагоре – децата на тази възраст могат да правят всичко, изброено по-горе. Освен това те могат да сгъват прането, да чистят с прахосмукачка, да къпят кучето, да мият колата, да помагат в работата по двора (ако имате такъв).
Таблиците със задължения
Една таблица със седмичните задължения на детето може да му помогне да бъде по-мотивирано и да е винаги готово да свърши нещо. Тук ви предлагаме три таблици със задължения – за деца от 2 до 4 години и от 5 до 9 години за момченце и момиченце. Очаквайте скоро таблици със задължения и за деца от 10 години и нагоре.
Разпечатайте тази, която отговаря на възрастта на вашето дете и може да я закачите на хладилника, над бюрото на детето или от вътрешната страна на вратата на стаята му, за да я вижда всеки път, когато излиза. Можете да задраскате онези задължения, които не са адекватни на вашия семеен ритъм и да добавите други на тяхно място. Таблицата ще помогне на детето да запомни седмичните си задължения. Когато детето изпълни задачите си за определения ден, отбележете с цветен стикер (или по друг начин), че всичко е направено или пък оставете детето само да провери всичко едно след друго дали е отметнато.
Таблица със задължения – за деца от 2 до 4 години
Таблица със задължения – за деца от 5 до 9 години за момиченце
Таблица със задължения – за деца от 5 до 9 години за момченце
Весели игри и задължения и очаквайте скоро нашите таблици със задължения за деца от десет годинки нагоре!
17,697 преглеждания