Да играем! На осем месеца и две седмици
1) Криеница с картинки
Безкрайни са вариантите на криеница, които ще се харесат на бебето Ви. Този се опира върху очарованието на бебето от израженията на лицето.
Умения, които играта развива: схващане за постоянния характер на предметите, фина моторика
Необходими материали: хартия или картон; химикалки; парчета плат; ножици; лепило
Сещате ли се за онези детски книжки, при които трябва да повдигнете едно хартиено прозорче, за да видите лицата на героите? Вдъхновени от тази идея, направете собствени картинки за отваряне, като използвате различни герои и изражения на лицето. На няколко твърди парчета плътна хартия или картон скицирайте опростени лица на хора, всяко с щастливо, тъжно или ядосано изражение. Ако рисуването не Ви е силна страна, можете вместо това да ги изрежете от списание. Изрежете правоъгълни парчета плат, малко по-дълги от всяка от фигурите. Използвайте лепило, за да закрепите парчето плат за горния край на всяка картинка, създавайки по този начин „завеска”, която се повдига. Когато изсъхне лепилото, покажете на бебето как да повдига завеската. Съчинете разказче за човека, скрит под нея, накрая на което бебето да „открие” лицето.
Друг вариант на играта: изрежете достатъчно големи парчета плат за закриване на лицата, но оставете телата на фигурите непокрити. Или пък нарисувайте само лица, а не цели фигури.
2) Хитовете на деня
С нарастването на интереса на бебето към света един естествен начин да развиете паметта и концентрацията му е като му припомняте неговите най-запомнящи се моменти. Тази игра също предлага успокояващ начин за завършек на деня.
Умения, които играта развива: когнитивни, слушане
Необходими материали: пуф-стол, кресло или друго удобно за гушкане място
Започнете да задавате въпроси и да им отговаряте вместо бебето. „Какво правихме тази сутрин? Отидохме на детската площадка, нали?”. Дайте малко подробности: „Видяхме също така едно голямо куче в парка!” След това поговорете за това какво бихте могли да правите на другия ден, като предложите някои от любимите занимания на детето. Накрая „опаковайте” всичко с една малка песничка, наречена „Какво да правим ние, щом излезем навън”, която предлага добри варианти за лично творчество. Можете да й измислите своя мелодия. А думите са прости и се повтарят:
„Какво да правим, щом излезем навън, щом излезем навън, щом излезем навън?
Какво да правим, щом излезем навън, щом излезем навън за игра?”[1]
След това стиховете продължават с изброяването на различни дейности като например: „Да се люлеем на люлките, щом излезем навън”, „Да се попързаляме, щом излезем навън”. Опитайте се обаче да включите неща, които бебето Ви наистина ще прави като например „Да се возим в количката”. Добавете стихове, които включват специални хора: „Ще идем при чичо” или „Ще играем с… (името на приятелче на бебето)”. Бебето Ви ще заспи, мислейки щастливо за хората, които обича.
[1] За мелодията в оригинала предлагат “Mulberry bush” – http://www.youtube.com/watch?v=lr2PUHiw8Ek (б.прев.)
Виж игри за предходната седмица
710 преглеждания