Бебето ви на 7 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 8

Тази седмица бебето ви:

Рита

По рождение движенията на новороденото са или случайни, или рефлекси, но с течение на времето те стават все по-контролирани. Около седмата седмица бебето ще направи изумителното откритие, че може да рита крачетата си по собствено желание. И веднъж започне ли, няма да има спирачка на удоволствието да цапа във водата по време на къпане, например, или да рита на воля, когато не е повито в пелени или няма нещо, което да пречи на свободния му стил!

Ако се вгледате внимателно, ще забележите, че с различните темпове на ритане бебето ви съобщава, че е радостно, че ви вижда, или че не се чувства добре, или че е изморено. Кой да знае, че ритането може да казва толкова много неща!

Бебето ви вече не е сбръчкано новородено, а е способно да стои изправено, когато го държите. Когато го поставите да лежи по корем и гърдички за известно време, то почти прави мини лицеви опори. Не след дълго ще е способно да се изтърколи от гръб по корем, както и обратното.

С всеки изминал ден бебето реагира все повече на всичко, което правите. Когато заговорите, вероятно спира да смуче палеца си и се заслушва в гласа ви. Добра идея е да му говорите и да повтаряте гугукането му и звуците, които прави. Можете просто да описвате какво вършите – говорът стимулира развитието на езиковите умения на бебето и в същото време го успокоява. Когато сте с приятели, опитвайте се да го включите в разговора и да го оставите да чува какво говорите. Скоро самото то ще започне да издава най-различни звуци.

Часът на умората

Има един много тежък за преживяване момент, който е познат като „часът на умората” за всяко семейство, което има дете на 4-6 седмици и този период трае, докато бебето стане поне на 12 седмици.

Това е период, в който рано вечерта бебето е изключително неспокойно (и за съжаление, този момент рядко е под един час). Бебето иска да се храни повече от обикновено, не си ляга както дотогава в определения час и често задължително трябва да го държите, докато се унася за сън. Има няколко теории защо се получава това състояние – че е нормална част от развитието, че е поради прекалена стимулация през деня, преумора или намаляване на количеството мляко. Но каквато и да е причината, това, което се знае е, че след този „непослушен” час детето става спокойно изведнъж, изморява се и заспива дълбоко за следващите два три часа. Истинска награда за търпението ви!


Как да се справим с неспокойното бебе:

Някои бебета са по-шумни и неспокойни от други и успокояването на такова е истинско предизвикателство, когато самите вие сте изморени и нервни. Ако бебето ви има такъв период всеки ден, опитайте се да изчистите задълженията си тогава, за да не се претоварвате повече, отколкото е нужно. Неспокойните бебета се успокояват най-добре, когато се държат на ръце, така че опитвайте да го правите по-често. Някои майки оставят бебето върху гърдите си да поспят малко след хранене, поне за час-два вечерта. Всъщност, колкото и трудно да ви се струва това, оказва се, че сваля стреса и от двете страни – и мама се успокоява, и бебо е доволен!

Основни моменти в развитието: 

  • От рождение бебето ви притежава рефлексите, които му позволяват да обръща главата си да суче, когато докоснете бузата му.
  • То може да изпъва и свива пръстите си, краката и целите ръце.
  • До първия месец очичките му могат да следят мърдаща се светлинка (но може да го прави само за няколко секунди).
  • Между 4 – 8 седмици може да вдига главата си, когато се постави върху коремчето си.
  • До шестата седмица може да мърда очите си през повечето време.
  • До втория месец може да рита крачетата си доста ентусиазирано.
  • До 2-3 месец може да наблюдава и следи мърдащо се лице.

Какво да правим, за да подсилим развитието: 

  • Предоставяйте на бебето повече време върху коремчето, за да се засилят мускулите на горната част на тялото.
  • Оставяйте бебето без памперс или пелени, сред природата, под сянка на дърво, например, за да раздвижват крачетата си свободно. Имайте предвид обаче, че някои бебета не обичат да остават голи. 

Белези, че има някакъв проблем в развитието: 

  • Бебето е необичайно сковано или отпуснато
  • Състоянието на мускулите е различно в едната част на тялото
  • Шийните мускули са сковани
  • Държи пръстчетата си свити на юмрук
  • Храни се по начин, който не е „нормален”
  • Плаче изключително дълго всеки ден и не може да се успокои по никакъв начин
  • Или обратно – почти никога не плаче и спи постоянно, и изглежда прекалено „добро”.

Всички деца, разбира се, са различни и се развиват с различна скорост, така че не се притеснявайте, ако детето ви придобива нови умения не точно по същото време като тези около него. Ако забележите някой от симптомите по-горе и се притеснявате за правилното физическо развитие, е добре да се консултирате с педиатъра си.


Ако бебето ви плаче и още не можете да разберете защо, хвърлете поглед на този списък, преди да започнете да скубете косите си:

  • То е гладно. Поправя се лесно – нахранете го.
  • Има нужда от смяна на памперса. Понякога това е свързано с обрив, който го дразни и има нужда от грижа.
  • Има газове. Като цяло, ако бебето плаче поради образували се газове, които му причиняват болка и дискомфорт, то ще свива крачетата си нагоре към стомаха. Опитайте се да го оригнете през рамото си или да му направите нежен масаж на коремчето. Също така можете да раздвижите краката с бавни движения, все едно кара колело.
  • Чувства се дискомфортно. Проверете дали краката и ръцете не са оплетени в завивките или дали не лежи върху нещо неудобно. Уверете се, че не му е студено или горещо. Като правило, бебето трябва да има толкова дрехи колкото вие, плюс още един слой. Ако излиза навън, е добре да сложите по-дебели чорапи и шапка на главата му.
  • Иска да смуче. Бебето намира смученето за изключително успокояващо, но вместо само да го храните (което в крайна сметка ще доведе до повръщане), му дайте гумена играчка, която да засмуче или му помогнете да намери собственото си пръстче. Или вие пъхнете много добре изчистения си пръст в устата му!
  • Иска гушкане. Понякога няма грешка – просто бебето иска да го подържат и да го гушнат здраво. Ако това веднага го успокоява, помислете за слинг, с който ще можете по-често да го вдигате на гърдите си и все пак да вършите някаква работа.
  • Плаче, защото нещо медицински не е наред. Ако бебето наистина не спира да плаче, трябва да потърсите лекарски съвет. Преди това можете да проверите температурата му и да прегледате тялото за някакви индикации за проблем.
  • Има нужда да си почине от вас! Бебетата са много чувствителни на тема настроения, така че ако вие плачете (или се ядосвате, или крещите), то няма да спре да плаче и така ще попаднете в един безкраен цикъл, от който трудно ще се измъкнете. Тогава или го дайте на грижите на друг възрастен за малко, или го оставете за минута две на сигурно, успокойте се, поемете няколко дълбоки глътки въздух и чак тогава се върнете при него.

 

Бебешки масаж

Няма нищо по-хубаво от това да отделите малко време през деня за масаж на бебето. Не само че самото бебе обожава това, а и масажът е чудесен начин самите вие да релаксирате и да прекарате заедно тези толкова специални моменти на свързване, почивка и… малко дзен мигове!

Защо е полезен масажът за бебето:

  • Подобрява съня след като успокоява прекалено напрегнатата нервна система на бебето.
  • Настройва храносмилателната система. Освен това има специални масажни техники, които значително облекчават газовете, запека и коликите.
  • Чрез тази релаксация се заздравява имунната система, която отслабва значително поради стреса от новата среда.
  • Подобрява се кръвообращението и лимфната система.
  • Учите бебето да реагира на сетивни възприятия.
  • Създавате условни реакции на релаксация, особено ако бебето ви е бързораздразнимо.
  • Намалява напрежението на мускулите.
  • Спомага за развитие на координацията и гъвкавостта.

Масажът ни свързва с бебето още повече, защото:

  • Допирът е много силен елемент в процеса на свързване, също като вербалната и невербалната комуникация и продължителния очен контакт. Масажът включва всички тези аспекти на свързване.
  • Това е времето, в което ще се насладите на онези тихи моменти заедно, в които съзерцавате един друг.
  • Масажът е особено ценен за онези родители, които са забавили връзката си с бебето поради усложнения при раждането, осиновяване или постродилна депресия.
  • Не на последно място масажът предоставя една възможност за опознаване и свързване на бебето с таткото, която е далеч надминава обичайната смяна на пелени.

От родители за родители: Навици на спане

„За да създадете навици на спане, най-добре е да приспивате бебето по едно и също време. Измислете и ритуал на лягане, за да му подскажете, че е време за сън. Например, прочетете му от книжка, завийте го с определено одеяло или му дайте плюшена играчка, пуснете музикална кутия, дръпнете завесите. Правете това и през нощта. Ако имате късмет, то ще заспи.“

 

 

 

 

 

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

2,677 преглеждания

Comments are closed.