Бебето ви на 52 седмици
Тази седмица бебето ви:
Ходи
Честит рожден ден, бебче! Вече си на една годинка и не си бебе повече. Вече си проходило… През следващите месеци детето ви ще търси повече самостоятелност, ще открива света, здраво стъпило на краката си, ще разкрива чувството си за хумор и най-вече – ще се научи да ви казва колко ви обича.
Повечето бебета не ходят самостоятелно преди да навършат 13 месеца. След като дълго време е ходило, подпирайки се на мебелите и докато ви държи за ръцете, то ще започне да се пуска, за да стои самостоятелно за секунда – две. От там то ще направи няколко колебливи стъпки – често това така го изненадва (и вас също!), че бързо пада долу. Но след като го е направило веднъж, ще го изпробва отново и отново, дори ако изчака няколко дни, преди да опита новия трик още веднъж.
Независимо колко го окуражавате, вашето бебе ще проходи, когато е готово и нито минута по-рано – опитайте се да не бързате прекалено то да стане и да ходи, в крайна сметка десет месечно бебе, което ходи може и да притежава физическите умения да се изправя на крака, но все още ще е с разума на десет месечно бебе (което не е много) и това ще доведе до допълнително натъртвания и драскотини.
Обувки
След като вашето бебе ходи (или това тъкмо предстои), идват наистина големите въпроси – какви обувки е препоръчително да носи и кога да започне да ги носи? Крачетата на бебето ви не бива да бъдат ограничавани от обувки с твърди подметки поне през първите шест седмици, откакто е мобилно – през това време то се нуждае добре да усеща земята с ходилата си, за да започне да стъпва уверено. Вие също ще откриете, че след като сте сложили нормални обувки, то вероятно ще започне да ходи сякаш има на краката си малки блокчета бетон – сладки, но съвсем не полезни. Вместо това или оставете крачетата съвсем боси или продължавайте да използвате чорапки, чиято ходило не се пързаля, или обувки с мека подметка, или шушони, докато започне да ходи уверено.
Гневни изблици
Да, то е едва на годинка, но някои бебета отбелязват тази важна точка с техния първи гневен изблик. Въпреки, че гневните изблици са нещо, което да очаквате през втората и третата година, на вашето едногодишно бебе е съвсем по силите да избухне. Добрата новина е, че бебешките гневни изблици обикновено приключват за секунди и разсейването е най-ефективният начин да се справите с тях. Добра новина също е и че много деца, които избухват като малки, изглежда, че успяват да го надраснат, доста преди връстниците им да започнат с гневните изблици. Най-вероятно вашата награда, за това, че имате едногодишно бебе, което се гневи, е да имате много спокойно и цивилизовано тригодишно дете. Късмет с това.
Първият рожден ден на бебето:
Сглобете DVD със специалните моменти от първата година на вашето бебе и го пуснете на гостите, докато всички се наслаждават на тортата.
Направете капсула на времето и подканете гостите си да сложат вътре специална бележка. Подберете красива кутия и я поставете на място, където всички ще могат лесно да я достигнат по време на партито. Осигурете химикалки и екологична хартия за специалните бележки, които вашето дете ще чете, когато порастне. Напишете и списък с начални подсказки, за да направите за улеснение:
- Моите надежди и мечти за теб са…
- Как докосна живота ми…
- Как се запознах с родителите ти…
- Обичам те, защото…
Запечатайте капсулата на времето и я съхранете, за да се отвори на осемнадесетия рожден ден.
Това е парти, за което е добра идея да наемете фотограф, за да улови специалния ден. В противен случай е възможно да се окаже, че ви няма на нито една снимка.
Парти съвети за незабравим пръв рожден ден
- Партитата през уикенда са по-удачни за родителите и другите възрастни.
- Планирайте вашето парти или за късния предобед или за късния следобед, за да не попречите на спането на бебетата.
- Направете партито кратко и сладко. Един час е всичко, с което дете на една годинка може да се справи без да се почувства смазано от цялото внимание и да стане раздразнително.
- Повечето празненства за рожден ден са всъщност за възрастните. Сведете броя на гостите до толкова, че в същото време да успявате да се справите и с грижите за бебето рожденик.
- Ако станете домакини на прекалено много бебета и прохождащи деца, неминуемо ще завърши със сълзи. Максимум от пет малки деца ще поддържа забавно партито за всички.
- Да сервирате храна във вид на хапки е най-лесната опция и напомня на всички, че това все пак е парти за рожден ден. Бебетата и прохождащите дечица могат също да се включат, ако сервирате храна, която могат лесно да хванат с ръка.
- Попитайте родители и бавачки, ако някой е алергичен към някой вид храна. С група от хора, които се движат напред-назад може да се окаже трудно да държите всички под око, така че ако сервирате храна, която е безопасна за ядене за всички, означава, че вие можете да се отпуснете.
- Бъдете търпеливи с неизбежните сълзи, злополуки и гневни изблици. Децата и тяхното поведение са непредвидими. Цялото вълнение от първия рожден ден може да разстрои някои бебета и деца. Опитайте, отпуснете се и се понесете по течението.
- За да ви помогне да се справите с всички задачи на деня, помолете за помощ приятел, на който може да се разчита или член от семейството, който може да гледа детето ви или да забавлява малките гости, докато вие сменяте пелени, почистите нещо разлято или играете роля на домакиня.
- Изкарайте кош с играчки, за да си играят малките с тях. Това ще ги държи заети и щастливи и така подаръците за рождения ден няма да са прекалено голямо изкушение.
- Ако все още не сте го направили, обезопасете района на партито, за да не се наранят малките деца.
- Разрежете тортата последно, за да не е нацапано бебето за отварянето на подаръците.
- Това е ден, в който да отпразнувате раждането на вашето бебе; ако организирате празника не много пищен, вие също ще му се насладите. Планирайте известно време в края на деня, което да е специално само за мама, татко и бебето.
Важни моменти в развитието
Важните моменти в развитието включват:
- Към 10-ти месец бебето ще може да се движи наоколо като пълзи
- Ще може да балансира докато седи – то ще е способно да се посегне към предмет без да залитне
- Към 10 – 11 месец ще може да се изправя
- Към 10 – 12 месец ще може да ходи като се държи за ръката на възрастен
- Към 12 месец ще може да взима малък предмет с палеца и показалеца си
- Давайте му много възможности да се движи. Не го дръжте ограничено в количка или стол за хранене или кола, когато то би могло да изследва света и да упражнява новите си умения.
- Търкаляйте топка заедно – то няма да може да я връща, но ще се радва да я гони
- Осигурете му безопасно място да играе вътре или навън
- Освободете един кухненски шкаф, който да напълните с играчки и пластмасови кухненски пособия, които то да може да вади и прибира – освен това ще се наслаждава да отваря и затваря вратичката
- Към 10 месец не може да седи седнало без опора
- Не е развило никакъв начин да се придвижва само
Признаци, които подсказват проблем в развитието:
Всички деца са различни и се развиват с различна скорост, така че не се притеснявайте прекалено, ако вашето бебе придобива нови умения с различно темпо от другите около него. Но ако все пак се тревожите за неговото развитие, потърсете професионална медицинска помощ.
Да разбираме гневните изблици:
Петте „червени флага“ на гневните изблици
Всички гневни изблици са мъчителни за родителите. Но има пет вида, които са „червени флагове“ – обозначават, че детето е възможно да има умствени проблеми.
Изследователи от Университета Вашингтон в Съединените щати д-р Анди Белдън, д-р Джоан Люби и техни колеги са провели подробни и разширени интервюта с родители – почти всички от тях са били майки на деца на възраст между три и шест години. Те също са прегледали и децата за психиатрични разстройства.
Те откриват, че гневните изблици при децата, които в действителност имали умствени проблеми били различни от гневните изблици на здравите деца.
Белдън предупреждава, че от време на време нормалните деца могат да проявят всеки един от гневните изблици „червен флаг“. Но децата с проблеми показват тези знаци почти във всеки гневен изблик.
- Агресия срещу хората, които се грижат за него, предмети или и двете
Ако това се е случило през повече от половината време на последните десет до двадесет изблика, може да е сигнал за поведенчески и емоционални разстройства. Въобще не е нетипично за всички деца да се опитат да ритнат майките си, защото веднъж не са им купили сладолед. Но ако това се случва през деветдесет процента от времето и ви се налага да се потърсите прикритие по време на гневния изблик, това може да означава проблем“ казва Белдън.
- Самонараняване
Деца с тежка депресия и деца, които са и с тежка депресия, и поведение, което се дължи на поведенчески и емоционални разстройства, били много по-склонни от здравите деца да хапят себе си, да се драскат, да бият главата си в стена или да ритат предмети в опит да наранят крака си.
- Чести гневни изблици
За децата, които имат от десет до двадесет гневни изблика на месец вкъщи или повече от пет гневни изблика на ден в повечето случаи, когато е извън дома, има риск от сериозен психиатричен проблем.
- Много дълги гневни изблици
Петминутен гневен изблик може да се стори на един родител, че сякаш трае милиони години. Но при деца, които последователно имат гневни изблици с продължителност от повече от двадесет и пет минути на ден, вероятно е скрит проблем. „Нормално дете може и да има гневен изблик, който продължава един час, но следващият продължава само тридесет секунди. Децата с психиатрични разстройства имат двадесет и пет минутни или по-дълги гневни изблици през деветдесет процента от времето“ казва Белдън.
- Неспособност да се успокои след гневен изблик
„Тези деца почти всеки път изискват някаква външна сила да ги успокои“, казва Белдън. „Налага ви се постоянно да ги дръпвате настрани от ситуацията или да ги подкупвате или това ще продължава безкрайно.“
Какво трябва да правят родителите, ако детето им има гневни изблици с „червен флаг“
“Можете да поемете по два пътя. Единият е да заведете детето на детски невропсихолог, за да получите широка оценка, включително и на това, което се случва в семейството, защото част от всичко това е по вина на семейни трудности“, казва Белден.“Другият е да отидете директно на детски психолог, който ще се фокусира върху емоционалния контрол на детето и върху семейния кръг“.
Ако детето ви има гневни изблици, не се чувствайте сами. Седем от десет деца на възраст между осемнадесет и двадесет и четири месеца имат гневни изблици. И повече от три четвърти от децата на възраст между три и пет години имат гневни изблици.
Белден и колегите му публикуват своите открития в изданието на US Journal of Pediatrics от януари 2008 г.
Какво се случва с вас: Раздялата става по-лесна
Въпреки че бебето ви започва да става по-самостоятелно, то все още е неспокойно при раздяла. Това е нормално. За да стане раздялата по-лесно, отделете достатъчно време. Отидете до яслата по-рано или помолете детегледачката си да дойде по-рано, за да има възможност детето ви да се настрои. Най-добре е да се държите нормално, когато тръгвате.
Не се измъквайте тихомълком, не удължавайте агонията на сбогуването твърде дълго, кажете „чао“ бързо, с целувка. Ако се заслушате, когато вече сте навън, ще чуете, че бебето ви е престанало да плаче, след като сте излязла. Трудно е да прогоните чувството за вина, но като не бдите постоянно над детето си, всъщност му давате възможност да порасне.
Подновявайте играчките
Приберете новите играчки от рождения ден и вадете по някоя нова от време на време, за да не затрупвате детето с всичко. Пазете кутиите от обувки, бисквити и подаръци, които са много полезни за складиране на вещи. Огледайте играчките, много от тях са за деца над 3 годишна възраст.
Бебешки език и знаци
През втората година много бебета стават раздразнителни, когато искат нещо, а не могат да го назоват – знаят точно какво е то, но не владеят добре езика, за да се обяснят. Приучването на бебешки знаци се превръщат във все по-прилагана практика. Вие и вашето бебе можете бързо да научите някои знаци, с които да ви показва, че иска още храна или вода например. Докато някои експерти се опасяват, че езика на знаците ще забави проговарянето на бебето, практиката сочи точно обратното.
От родители за родители: Клуб за четене на книжки
Може да започнете да четете на бебето си, още докато е малко. Четете книжки с кратки стихчета и шарени картинки например. Това може да запали интерес в детето към книжките и когато порасне малко само да почне да прелиства всяка книга или списание, които види, като е възможно и да си бърбори сякаш чете.
1,198 преглеждания