Бебето ви на 37 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 38

Тази седмица бебето ви:

Проявява любопитство

Децата, както и възрастните са по природа любопитни същества и на тази възраст вашето бебе започва да проявява любопитство към света около него и как са устроени нещата. Докато любопитството със сигурност е нещо, което трябва да се поощрява, тъй като води до динамично и независимо мислене, също така е важно да осъзнаете, че любопитството може да отведе детето до места, които никога на сте очаквали. Повече от всякога е жизненоважно да се уверите, че къщата е абсолютно обезопасена за бебето: всички кабели да са прибрани, всички контакти – запушени и че вие през цялото време следите всяко негово движение; може да отнеме само секунди бебето да се забърка в неприятности.

Учене чрез дейности от всекидневието

Вашето бебе не се нуждае от безкраен цикъл от бебешки фитнес, музикални часове, или уроци по плуване, за да бъде заобиколено от подходяща за учение среда (въпреки, че ако мислите, че би им се наслаждавало, смело правете което и да е от тези неща). Всъщност всичко, от което се нуждае то, за да разбира своя свят, може да бъде научено вкъщи с вас.

Сега, след като е мобилно (или почти), то ще си прекарва чудесно като подрежда пластмасови съдове в шкафа или като вади щипки от кошничката и ги слага обратно вътре. То може да разкрива външния свят докато простирате прането или обикаляте по магазините. Може да се радва на музиката, докато игриво оправяте леглата. Всъщност всяко домакинско задължение би могло да се превърне в поучително изживяване за вашето бебе, стига да го включвате активно да му говорите, да го поощрявате и да не го пришпорвате.


Микроби

В наши дни все по често родителите превръщат в идея фикс старанието си да предпазват децата през цялото време. И когато са малки бебета (и няма катерушки, за които се тревожим), това безпокойство обикновено се насочва към микробите и потенциалните болести, които могат те да причинят. Искаме да пазим децата чисти, за да ги пазим здрави. Но сега, след като детето се движи наоколо – и намира вчерашната филийка от закуската зад дивана – колко трябва да се тревожим да не би микробите и мръсотията да го разболеят? Експертите са съгласни, че микробите всъщност ще спомогнат на бебето да изгради имунната си система и дори да намалят риска от алергии и астма. Оказва се, че в крайна сметка няколко микроба са полезни. Затова оставете мокрите кърпички – детето има нужда да поиграе на воля и да се поизцапа за здраве.

Хигиена:

Поддържането на добра хигиена е един от най-добрите начини да се предпазим от болести и затова е много важно да научите децата си на това.

Хигиена означава:

  • внимателно обработване на храната
  • правилно съхранение на храна
  • редовно миене на ръцете
  • щателно почистване на тялото
  • избягване на кашляне и кихане в други хора
  • използване на подходящи предпазни средства, за да се избегнат инфекции

Измиване на ръцете:

Ние хващаме повечето инфекции от пренасянето на микроби от ръцете ни към устата. Най-добрият начин да се избегне това е редовното измиване на ръцете.

Важно е да измиете ръцете си когато:

  • сте посетили тоалетна
  • предстои да готвите или консумирате храна
  • били сте в контакт с животни
  • прекарали сте време около някой, който киха и кашля и вероятно е заразен

Как правилно да мием ръцете си:

  • Винаги използвайте сапун и чиста вода да измиете ръцете си
  • Уверете се, че сте измили горната част на ръцете, както и кожата между всеки един пръст. 
  • Ако ноктите ви са се замърсили, използвайте четка за да ги почистите добре
  • След като сте измили ръцете си, уверете се, че ги изсушавате в нещо чисто

Запомнете!

Децата се учат най-добре от пример – уверете се, че вие самите измивате ръцете си толкова често, колкото бихте искали детето ви да ги мие.

 

Още за развитието на бебето 

Характерът на бебето ви започва да се проявява. Вероятно е много контактно, раздавайки широки усмивки на всички наоколо, или малко по-стеснително, като крие лицето си, когато непознати му се радват. Бебето ви може смело да се впуска в новата ситуация или внимателно първо да я проучва, преди да свикне с новите хора. Може да сменя често настроенията си.

Ще прави жестове, за да привлече вниманието ви или ще ви маха за чао, когато види, че излизате. Започва да си формира собствено мнение, което може да не е същото като вашето, когато се опитвате да го сложите в седалката за кола или в кенгуру.

 

Какво се случва с вас: Подобряване на настроението 

Не е нужно да правите големи планове, за да повдигнете духа си и да се освежите. Ето няколко идеи за малки неща, които могат да възстановят силите и ентусиазма ви:

–                    Правете лесно постижими йога упражнения. Не забравяйте да дишате дълбоко. Ако йогата не е за вас, просто прекарайте 10 минути, като се разтягате.

–                    Вземете вана. Запалете свещи, пуснете си музика, поглезете се с този разкош.

–                    Избягайте за малко в света на някоя книга. Четенето на добра книга или списание са добра почивка, а и стимулират ума. Прочитането на цялата книга, дори да е по няколко страници на ден, ще ви достави удовлетворение, че сте направили нещо за себе си.

–                    Направете промяна във външния си вид – дори и да е в малък детайл. Отидете на маникюр, педикюр или фризьор.

–                    Пазарувайте онлайн. Дори и да не купите нищо, това е приятно развлечение.

 

От родители за родители: Във ваната с бебе 

Взех бебето си във ваната с мен. Изисква много по-малко усилия от това да го къпя сама, а е и много по-забавно.“

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

951 преглеждания

Comments are closed.