Бебето ви на 34 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 35

Тази седмица бебето ви:

Разпознава собственото си име

След толкова внимание да изберете идеалното име за бебето и след месеци, в които свиквахте да се обръщате така към него,  най-накрая бебето ще започне да отговаря на името си, когато го използвате. Щом бебето ви започне да разпознава името си, комуникацията ще стане малко по-лесна – като извикате името му, ще спечелите вниманието му, поне за момент – а това е точно времето, от което ще се нуждаете, за да го отвлечете от всякаква неприятност, в която би могло да се е забъркало!

Открийте други стъпки в развитието на комуникацията с бебето.  

Да разбира думата „Не”

Бебето ви започва да разбира думата „не” – дали се съобразява с нея и й се подчинява е съвсем друга история. Дълго преди самото то да може да произнася думата, бебето ви ще отвръща на „не”, спирайки това, което прави, поглеждайки към човекът, който говори (за да прецени сериозността, която се влага в думата), преди да реши дали да пренебрегне молбата или да й се подчини. Можете дори да откриете, че в отговор на думата клати глава.

Можете също да забележите, че бебето ви поглежда в очакване на вашия отговор, тогава когато прави нещо, заради което очаква да чуе от вас думата „не”, като например хвърлянето на храна. Може да изглежда сякаш за него това е игра, но то ще проверява реакциите ви много пъти преди да класифицира познанието, че хвърлянето на храна по пода не ви прави щастлива.

Открийте още за речевото и лингвистично развитие на бебето.

Дисциплината

Точно както не можете да развалите едно новородено, така не можете и да дисциплинирате едно бебе. Макар че поведението му на моменти може да изглежда опърничаво и дори вироглаво, опитите да дисциплинирате дете на тази възраст е губене на време и най-вероятно само ще го разстрои (както и вас). Бебетата не са в състояние да осъзнават последствията от действията си, следователно не могат да свържат дисциплиниращите правила, които раздавате с действията и поведението, което искате да осуетите.

Вместо да се опитвате да въвеждате дисциплина на тази възраст, опитвайте се да отвличате вниманието му – макар че паметта му се подобрява, ще откриете, че малкото бебе като цяло лесно се разсейва с алтернативни дейности или играчки.

 

Комуникацията с бебето

Крайъгълните камъни на развитието включват:

  • Бебето ще общува чрез езика на тялото – ще посочва, кима или клати глава
  • Ще започне да казва „мама” или „тата”
  • Звуците, които издава, ще станат по-артикулирани и можете да го чуете да се опитва да имитира вашите думи
  • Отвръща на думата „не”, като спира – макар обикновено това да е за кратко
  • Към 12-ия месец може да изпълнява простички инструкции – „помахай за довиждане”, „дай ми целувка”

Децата са различни и се развиват с различно темпо, така че не се притеснявайте прекомерно от това, че детето ви усвоява нови умения  по-бавно в  сравнение с другите деца около него. Ако обаче се тревожите за развитието му, обсъдете го със здравен специалист, за да получите подкрепа. 

Какво мога да направя, за да насърча комуникационните му умения?

  • Играйте повтаряеми игри на думи с бебето. Използвайте познати предмети или карти с картинки и задавайте въпроса „Какво е това?” преди да му отговорите. Бебето ви ще се научи да посочва предмет и „да ви задава въпрос”, като имитира тона ви. 
  • Назовавайте предметите, с които бебето ви влиза в непрекъснат контакт – по този начин то ще започне да научава, че всяко нещо си има име.
  • Научете го да посочва частите на тялото си, докато вие ги назовавате – в крайна сметка с пръстите на ръцете и краката, нослето и устата си то е в интимни отношения, така че би трябвало да знае как да ги нарича!
  • Пейте на бебето. То ще започне да разпознава бързо мелодията на песента, а след това и да се заслушва в думите, които вървят с мелодията, особено ако са в рими.
  • Дайте на бебето си възможност „да чете”, като му позволите да обръща страниците и на свой ред „да ви чете”. Имайте реалистични очаквания за това колко внимателно и почтително то ще бъде с книгите, които чете. Не му давайте луксозното издание на „Зайчето Питър” – страниците със сигурност ще бъдат скъсани. Вместо това изберете нещо по-здраво – картонените и платнени книжки например.

ЗАПОМНЕТЕ!

Повечето деца не овладяват моторните умения (пълзенето и ходенето) по същото време и със същия темп както комуникационните умения (говоренето), така че бебето ви вероятно ще напредва с единия набор умения. Не се тревожете, ако другите изглежда остават на заден план. Много активните деца обикновено се концентрират върху езика, чак след като са овладели ходенето.  


 Речеви и езикови умения

Крайъгълните камъни на развитието включват:

  • Бебето подрежда набор гъргорещи звуци, за да сглоби „изречение”
  • Към 10-ия месец клати глава, за да изрази „не”
  • Разбира няколко думи, в това число собственото си име
  • Може да имитира звуци, които чува

Какво мога да направя, за да насърча речевото и лингвистичното му развитие?

  • Прекарвайте време с него, показвайки му как да пляска с ръце, да посочва и да маха за довиждане.
  • Добавяйте към тези жестове прости думи или звуци.
  • Бърборете с него, като използвате различна интонация и сила.
  • Пейте песни и го друсайте на колената си, така че да започне да харесва пеенето и ритъма!
  • Повтаряйте прости фрази – „погледни котката. Можеш ли да видиш котката? Къде е котката?”
  • Играйте опростен вариант на криеница. Скрийте се зад дивана и попитайте „Къде е мама?” – „Ето ме”
  • Гледайте книжки с прости, цветни илюстрации
  • Не е развило някаква форма на бърборене и не провежда „разговори” с вас

Знаците, които подсказват за наличието на проблем в развитието:

Децата са различни и се развиват с различно темпо, така че не се притеснявайте прекомерно от това, че детето ви усвоява нови умения  по-бавно в  сравнение с другите деца около него. Ако обаче се тревожите за развитието му, обсъдете го със здравен специалист, за да получите подкрепа. 

 

Още за развитието на бебето 

След като бебето започне да става и да се опитва да ходи, като се държи за мебелите, сигурно ще се чудите дали е време да му купите обувки. Докато не започнете да го извеждате редовно на разходка обаче, повечето педиатри и експерти твърдят, че не е необходимо. Нормално е краката на бебето ви да са извити като буквата О или стъпалата му да сочат навън или да изглеждат плоски. Ходенето без обувки ще помогне на мускулите и сухожилията да заякнат, а усещането на материите, по които стъпва, помагат за баланса.

 

Какво се случва с вас: Раздвижете се 

Движенията осигуряват на тялото ви енергия, а не го изтощават. Най-важното е да изберете упражнения, които са подходящи за вас.

Излизайте на разходка или да бягате, заедно с бебето си или без него. Помислете за екипировка, която позволява да бягате заедно с него. Докато вие спортувате, стимулирате сетивата на бебето си и подпомагате развитието му.

Присъединете се към група за упражнения с бебета. Някои здравни центрове или студиа по йога и пилатес предлагат подобни класове. Други клубове осигуряват занималня за бебетата на майките, които отиват да спортуват.

Направете си „студио“ вкъщи. Купете си някои DVD дискове, по които да правите упражнения, докато бебето ви спи или се занимава с нещо.

Играйте си с бебето. Танцувайте из стаята с него – бебето ви ще е очаровано от усещането.

Не се изкушавайте с лесното. Паркирайте далеч от сградите, към които сте тръгнали, за да можете да повървите. Ако сте навън без бебето си, използвайте стълбите вместо асансьора.

 

От родители за родители: Режим за лягане

Когато слагате бебето да спи, може да му казвате кой ден следва и какво ще правите. Възможно е това да даде чувство за сигурност на детето.

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,224 преглеждания

Comments are closed.