Бебето ви на 3 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 4

Тази седмица бебето ви:

Се стряска

Рефлексът на Моро (или още познат като рефлекса на стряскането или страха) е един от осемте рефлекса, с които е родено бебето ви и този, който родителите искат да ограничат колкото може повече. В резултат на него бебето протяга ръце напред, разперва пръстчетата си, а после рязко ги свива навътре. Причината обикновено е силен и внезапен шум или някакво неочаквано движение, например. Самият рефлекс може да накара бебето да заплаче, тъй като то се стряска и от собственото си внезапно движение и става неспокойно.

Но стряскането може да се появи и при по-леки движения – по време на сън, например, и понякога самото бебе се събужда от собственото си стряскане. Ако това се случва често, може да помислите за увиване на бебето и така да ограничите мърдането му, за да не позволите на рефлекса на стряскането да го буди.

Разбира се, и през тази седмица се проявяват всички рефлекси, с които бебето се ражда:

 

  • Рефлекс на Моро още познат като рефлекс на стряскането или страха. Той се проявява, когато не държите главата и врата или там няма опора. Ръцете на бебето се разперват навън, а после се свиват навътре като пръстите се сгъват като защитна реакция. Този рефлекс изчезва около втория месец.
  • Хватателен (палмарен) рефлекс – когато докосвате ръчичката на бебето, пръстчетата му се свиват и хващат пръста ви или предмета. Този рефлекс ще изчезне, когато стане на 6 месеца.
  • Рефлекс на Бабински проявява се, когато подразните стъпалото на бебешкото краче. Пръстите се разперват, а кракът се свива леко навътре. Този рефлекс изчезва до края на първата година.
  • Сукателен рефлекс трудно е да се повярва, че това е всъщност рефлекс. Така е обаче, и то за да може природата да гарантира, че бебето със сигурност да засмуче гърдата или бутилката. Рефлексът се проявява, когато нещо се постави в устата на бебето и постепенно бива изместен с доброволно засмукване около втория месец.
  • Рефлекс на търсене при докосване или дразнене на бузата, бебето се обръща по посока на храненето и обикновено търси храна. Много практичен рефлекс, когато се учите да кърмите и изчезва около четвъртия месец.
  • Рефлекс на ходенетоако държите бебето си и поставите ходилата върху гладка повърхност, то ще „ходи” като се опитва да поставя едното краче пред другото. Изглежда чудесен номер, но не е в действителност „ходене”, (така че не отпускайте захвата си!) и изчезва около четвъртия месец.
  • Шиен тоничен рефлекс или „асиметричен” поради позицията, която тялото на бебето заема. Ако го положите по гръб и главата му се обърне на една страна, кракът и ръката от същата страна ще се изпънат в същата посока, а противоположните крайници ще се свият. Този рефлекс ще изчезне около четвъртия месец.
  • Рефлекс на плуването – ако поставите бебето под вода, то ще мърда крачета и ръчичики, докато задържа въздуха си. Рефлексът изчезва около шестия месец и след това не е препоръчително да го тествате.

 

Обезопасено спане

Почти винаги бебетата спят добре върху стомахчетата си. Така че не е случайно, че и ние като бебета сме били поставяни по корем в кошарките си. Но скорошните изследвания показват, че един от рисковите фактори за СВДС (Синдром на внезапна детска смърт) е именно спането по корем, затова въпреки удобството, тази позиция вече не се препоръчва.

Винаги поставяйте бебето си да спи по гръб и не се изкушавайте да го обръщате на една страна, защото лесно може да се претърколи, особено ако е близо до ръба на кошарката или люлката. Мястото за спане трябва да е добре проветрено, да не е препълнено с плюшени или други играчки или възглавнички, и постелките да не са на купчина.

Може би си мислите, че когато бебето е в кошарката си или люлката си, е на сигурно, защото не може да е другаде. Грешка! Бебетата имат способността да попадат в опасни ситуации дори когато са на „сигурно” в легълцето си. Докато спят, те не винаги са защитени от опасности, затова трябва максимално да осигурите добре защитена и приспособена среда преди да оставите бебето да спи.

Бебетата могат:

  • Да се задушат, ако се оплетат в завивките си
  • Да се задавят с малки предмети или играчки, забравени в леглото
  • Да се задушат, ако се заклещят между матрака и едната страна на люлката
  • Да се увият в корди, връзки и всякакви конци или въжета от дрехи, играчки и подобни

Но бебетата не могат:

  • Да контролират средата, в която спят
  • Да разберат опасностите и причината за тях
  • Да се измъкнат сами от опасната ситуация

Добре защитената позиция за спане:

  • Винаги трябва да поставяте бебето да спи по гръб.
  • Не го оставяйте на една страна, защото може да се обърне върху стомаха си, което вече е несигурна позиция за спане.
  • Подпъхнете долния край на бебешките чаршафи под дъното на креватчето, така че когато поставите бебето, то почти да докосва долния край с крака, а да не се увива в завивки и да се заплита в тях.
  • Не позволявайте одеялцето или горните завивки да стигат по-високо от раменете на бебето. Главата винаги трябва да остава открита.

 

Още за развитието на бебето 

Бебето ви вече е почти на месец! Как стана това?! Времето лети, когато растете. До края на тази седмица бебето ви ще може да си повдига главичката за малко, когато лежи по корем. Също така ще може да върти главата си наляво и надясно. Движенията на ръцете и краката му са по-малко резки и с усвояване на контрола върху мускулите, скоро те ще са много по-координирани.

Въпреки че е твърде рано, за да го знаете със сигурност, бебето ви вече формира навици на хранене и спане. Въпреки това очаквайте известни промени през следващия месец.

Бебето ви харесва форми и очертания с дебели контури. Закачете над кошарката му такава играчка.

 

Какво се случва с вас: Справяне с недоспиването 

Няма какво да приказваме, единствената дума, която може да опише как се чувствате, е: капнала. Ако това ще ви успокои, недоспиването тормози родителите откакто свят светува. Какво можете да направите? Опитайте се да спите или поне да си почивате, докато бебето ви спи – струва си да зарежете всичко, за да притворите очи за няколко минути. Натрупалата се умора бързо ще премине.

Говорете с родители на поотраснали бебета, ако имате нужда от подкрепа. Можете да прочетете повече за създаване на здравословни навици на спане – да, дори на вашата възраст! След като знаете как и защо бебетата спят, това ще ви помогне да си създадете режим, който да устройва всички ви.

Макар и на този етап да ви звучи невероятно, с порастването си бебето също нормализира навиците си на сън. Имайте предвид, че някои бебета имат нужда от повече сън, а други – от по-малко.

 

Родителски съвет: Трик за приспиване 

„Трикът, който работеше безотказно, когато трябваше да приспим сина си, беше да го сложим в слинг и да се разхождаме. Носех го високо, като главичката му се падаше точно под брадичката ми. В тази позиция той се чувстваше уютно и близо до сърцето ми. Когато имаше тежка нощ, му пеех, докато го разхождах и вибрациите от гласа ми над главата му явно правеха чудеса с него“.

Говорете с педиатъра си или консултант по кърмене, ако имате проблеми с кърменето. Прекалено обилна кърма, болки в гърдите, напукани зърна или мастит са често срещани проблеми, но не са нерешими! Най-добре е да говорите със специалист.


Какво да имате предвид: 

Успявате ли да се справите с упражненията за родилки? Те са жизнено необходими, за да помогнете на дъното на таза да възвърне нормалните си размери и да се възстанови след раждане.

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

5,578 преглеждания

Comments are closed.