Бебето ви на 15 седмици
Тази седмица бебето ви:
Се търкаля
Около 15-тата седмица малкото вързопче вече не стои на мястото, където го оставяте. Не, бебето се движи и то навсякъде! Когато го поставите да лежи по корем, бебето изправя главата и раменете си, като се подпира на ръце. Тези мини лицеви опори засилват мускулите му и му дават възможност да се огледа наоколо по-добре. То дори може да ви изуми (както и самото себе си!), като се изтърколи от корем на гръб и обратно. Търкалянето се случва на етапи – от корем по гръб, или обратно, а доста често бебетата се търкалят само в една посока и не е невъзможно да откриете своето заклещено в ъгъла на стаята!
Търкалянето започва едва когато шийните мускули и тези на главата са развити достатъчно добре, за което е спомогнало времето, прекарано по корем. Така бебето вече може да се обърне от гръб върху коремчето си. Все пак не всички бебета минават през този етап и далеч не всички се търкалят „правилно”, но тези действия са наистина полезни за по-късното стоене и пълзене. Окуражете това умение чрез игра. Оставете играчка от едната му страна, за да се претърколи, в случай че се е заинтересувало. Аплодирайте опитите му и се усмихвайте. Нуждае се от вашето окуражаване, тъй като това ново умение е плашещо.
Растежът в таблици
И така, водите детето да бъде измерено и претеглено на всеки две седмици, после – на няколко месеца, но защо е нужно това? Да пресмятаме процентите на растежа след всяко посещение при педиатъра е все едно решаваме домашното си по математика в училище.
Но тези таблици с персентили на Световната Здравна Организация проследяват растежа на детето ви спрямо времева рамка, която се смята за „нормална” за бебетата на една и съща възраст. И понеже всички се развиват с различна скорост, има големи разминавания, затова е добре да се гледа на тези таблици като на мерило. Всички те са съставени на базата на персентили, които покриват нормата, и повечето бебета попадат между 5-тата и 97-мата колонка, които са в рамките на нормалното. Ако бебето ви попада в 40-тия персентил за тежест и височина, това означава, че е по-дълго и по- тежко от 40% от останалите бебета от същия пол и възраст. Дете в 80 персентил за обиколка на главата е с по-голяма такава от 80% от другарчетата си по възраст. И двете бебета обаче, са в рамките на това, което се смята за нормално.
Смяна на памперсите
Това, на което тъкмо свикнахте – смяна на пелени или памперси всеки ден, сега вече изглежда като сага с епични елементи, защото бебето вече може да се търкаля!
Да го оставите на масата за смяна дори за секунди вече не е опция, така че може би е време да помислите за смяна върху пода, например. Но дори и на земята, мисията да смените пълния памперс на извиващо се на всички страни бебе, може да се окаже невъзможна. Опитайте да държите наблизо играчки за разсейване и бъдете бързи!
Може да се наложи да помислите за смяна на мебелите или да намерите някои подходящи допълнения.
Високи столове:
- Винаги проверявайте стабилносттa на високия бебешки стол – краката трябва да съставят една широка основа, така че да не се обръща лесно.
- Не изпускайте бебето от очи, докато е на стола.
- Уверете се, че всички врати, прозорци, котлони, корди, дръжки и подобни не са в обсега на детето, докато то е седнало на високия си стол.
- Внимавайте със седалката – уверете се, че е е в добра кондиция и я поправете, ако има някакви разкъсвания, за да не се вади пълнежът.
Маса за смяна на пелените:
- Ако избирате такава, добър вариант са тези маси, които имат издигнати странични ръбове, които предпазват бебето от претъркулване и падане.
- Никога не оставяйте бебето без надзор върху масата. Ако ви се налага да излезете дори за малко, по-добре да го вземете с вас.
Проходилки и бебешки люлеещи се столове:
- Не оставяйте бебето само докато е в проходилка.
- Задължително проверете дали проходилката покрива стандарта за качество.
- Уверете се, че бебето е обезопасено (с колан или друго).
- Проходилката трябва да е снабдена със специално място за краката, за да предпазва удрянето им в пода.
- Не използвайте проходилка преди 6 -тия месец, когато бебето вече може да седи само.
- Поставяйте бебешкия люлеещ се стол само на земята и никога върху друга издигната повърхност.
- Но когато бебето започне да се търкаля, ще трябва да се откажете от люлеещия се стол, тъй като тогава крие опасност бебето да се нарани докато се опитва да се върти и търкаля.
Бебешки колички:
- Винаги слагайте колан на бебето, ако е в количка, дори ако лежи.
- Не претоварвайте количката с излишни вещи – така рискувате да се наклони или преобърне.
- Не бива никога да оставяте детето без надзор в количката. И преди покупка на такава, проверявайте за стандарт на качество.
Препоръчват се редовни прегледи на бебето:
- При раждане
- През 1-4-тата седмица
- През 6-8-мата седмица
- На 6-8-мия месец
- На 18 месеца
- На 2 и половина – 3 и половина години
- На 4-5 години
Тези прегледи на общото здравословно състояние са необходими през определен период от време, за да можете да видите как се развива бебето и да обсъдите възможни проблеми. Ако се тревожите относно някакъв аспект от здравето или развитието на детето между тези редовни дати, разбира се, запишете час по-рано и не чакайте допълнително време.
Личен здравен картон (амбулаторна карта)
Във всяка амбулаторна карта се вписват броя на имунизациите, прегледите и всички промени в растежа през първите 5 години. Вътре се включва и информация относно:
- Теглото
- Височината (която се нарича дължина, когато бебето още не може да ходи стои изправено)
- Обиколка на главата
- Зрение
- Слух
Трябва да носите този картон при всяко посещение, за да може да се проследи историята на детето и да се вписват новите данни всеки път.
Какво се случва с вас: Ангажиране на партньора
Ако главно вие се грижите за бебето, вероятно вече имате рефлекс да скачате, когато то заплаче. Добра идея е обаче да оставите и на партньора си да успокоява бебето. Не само че така вие ще си отдъхнете, но това ще повиши самочувствието му и ще поощри създаването на контакт между него и бебето.
Има много трикове, към които партньорът ви може да прибягва, но е важно да му дадете възможност да импровизира и сам да се учи.
Напомнете на партньора си да разпознава кога бебето има нужда от смяна на пелени, да се нахрани, да освободи газовете си и най-напред да се погрижи за тях. Ако бебето продължава да плаче, той може да го успокои, като го гали по гърба или като го масажира нежно.
Много бебета се успокояват от леки, ритмични движения. Танцуването, подрусването или люлеенето вършат работа.
Отвличане на вниманието е друг популярен метод. Той може да се опита да го забавлява, като прави глупави каскади, издава смешни звуци и прави смешни физиономии.
От родители за родители: Защо не си дадете почивка
Опитайте се да се редувате с партньора си при грижите с бебето. Например може да си разделите ранното ставане уикенда и единият от вас да поеме ранното ставане за бебето в събота, докато другият се наспи, а в неделя да се смените.
3,842 преглеждания