Бебето ви на 13 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 14

Тази седмица бебето ви:

Извръща глава, за да ви търси

До 13-тата седмица основните рефлекси и моменти в развитието на бебето се обединяват в един чудесен „нов номер” – когато влизате в стаята, то започва да ви търси, като извръща глава. На тази възраст то вече разпознава гласа ви (и този на баща си) и започва да показва вълнението и радостта си – рита с крачета, усмихва се и се смее и прави резки движения с тялото, когато се приближавате.

Вие и вашият партньор сте най-страхотните хора за бебето. Вие го храните, обличате, гушкате и се грижите за него и то иска да направи всичко, което може, за да ви привлече вниманието.

Сънят, СВДС и претъркулването

На теория повечето бебета под една година са изложени на риск от СВДС (Синдром на внезапната детска смъртност). Мнозинството от смъртните случаи се случват между . втория и четвъртия месец и именно тогава родителите започват най-много да се притесняват за рисковите фактори. Най-голямото притеснение е свързано с безопасността по време на спане, защото има опасност бебето да се претърколи.

Вярно е, че спането по гръб намалява значително риска от СВДС, но повечето специалисти са съгласни, че след като за бебето е лесно да се претърколи, най-важно е то само да се приучи да не застава по корем. Всъщност най-застрашени са именно онези бебета, които не могат да се мърдат независимо. Препоръчително е всеки път да поставяте бебето да спи по гръб, защото това е оптималната позиция за безопасно спане, а и така го приучавате да заспива в тази поза.

Може би си мислите, че когато бебето е в кошарката си или люлката си, е на сигурно, защото не може да е другаде. Грешка! Бебетата имат способността да попадат в опасни ситуации дори когато са на „сигурно” в легълцето си. Докато спят, те не винаги са защитени от опасности, затова трябва максимално да осигурите добре защитена и приспособена среда преди да оставите бебето да спи.

Бебетата могат:

  • Да се задушат, ако се оплетат в завивките си
  • Да се задавят с малки предмети или играчки, забравени в леглото
  • Да се задушат, ако се заклещят между матрака и едната страна на люлката
  • Да се увият в корди, връзки и всякакви конци или въжета от дрехи, играчки и подобни

 

Но бебетата не могат:

  • Да контролират средата, в която спят
  • Да разберат опасностите и причината за тях
  • Да се измъкнат сами от опасната ситуация

Добре защитената позиция за спане:

  • Винаги трябва да поставяте бебето да спи по гръб.
  • Не го оставяйте на една страна, защото може да се обърне върху стомаха си, което вече е несигурна позиция за спане.
  • Подпъхнете долния край на бебешките чаршафи под дъното на креватчето, така че когато поставите бебето, то почти да докосва долния край с крака, а да не се увива в завивки и да се заплита в тях.
  • Не позволявайте одеялцето или горните завивки да стигат по-високо от раменете на бебето. Главата винаги трябва да остава открита.

Масаж на бебето

Масажът е чудесен начин да прекарате време с бебето и да се опознаете. Все пак – кой не обича да го масажират! И ако включите малко масаж във всекидневния си режим – баня, масаж, пижамка, храна и легло – можете да откриете, че бебето се успокоява толкова много, когато го пъхате между завивките, че заспива моментално.

Бебешкият масаж може да подпомогне храносмилателната система. Ако бебето има газове или страда от колики и рефлукс, можете да приложите специални масажни техники за облекчаване на дискомфорта.


Развитие на бебето от 3 до 6 месеца

  • Между 4 и 6 месеца бебето може да се претъркулва.
  • До 4-тия месец може да повдига главата си и гръдния кош, когато е по корем.
  • До 3-тия месец играе с пръстите си и гледа ръцете си.
  • До 3-4-тия месец може да хване здраво предмет.
  • До 5-6-тия месец вече може да дъвче.
  • Може да направи и да задържи очния контакт.
  • Наслаждава се на ярко оцветени предмети.

Как да стимулираме физическото развитие:

  • За да стимулирате уменията на бебето да държи здраво предмети, дайте му дрънкалка или друга малка играчка, която издава дрънчащ звук, за да може да открие, че предизвиква звук, когато я мърда.
  • Предоставяйте му повече време по корем – на тази възраст то трябва да се радва повече на тези моменти.
  • Когато е по корем, поставете играчки пред него, за да може да се протяга и да ги сграбчва – в началото ще става случайно, а после – и контролирано.

Знаци, които показват проблем в развитието:

  • Мускулният тонус е изключително нисък или висок – стегнати са или прекалено отпуснати.
  • Пръстите не се протягат спонтанно.
  • Ръцете и краката остават огънати през повечето време.
  • Очите не следват движещите се предмети или какво се случва наоколо.
  • Не успявате по никакъв начин да го успокоите.
  • Не наддава на тегло според нормите.
  • Не проявява никакъв интерес към средата.

Всички деца са различни и се развиват с различна скорост. Съветът е, винаги преди да решите, че нещо не е наред,  консултирайте се с педиатъра си!


Още за развитието на бебето 

Бебетата обичат докосването. Всъщност, те зависят от него – допирът е жизненоважен за растежа и развитието им. Допирът на кожа в кожа помага на вас и бебето ви да създадете контакт, но освен това той ги успокоява, когато са разстроени или раздразнени.

Развивайте чувството за допир на бебето ви с различни материи. Най-вероятно то ще се опита да ги лапа, затова ги подпирайте внимателно. Не го оставяйте без наблюдение с материя, която може да се накъса в устата му. Изберете книги, които правят четенето осезаемо на допир преживяване.


Какво се случва с вас: Примиряване с тялото си след раждането 

Ако има етап през живота ви, в който трябва да гледате реалистично на нещата, то той е настъпил. Не забравяйте, че раждането е преживяване, което променя живота ви, но също и тялото ви. Ханшът и талията ви сега са по-широки, коремът ви – отпуснат. Дайте си поне същите 9 месеца, през които тялото ви е отглеждало бебето ви, за да го върнете във формата му преди бременността.

Ако кърмите е особено важно да не започвате твърде строга диета. Вместо да се фокусирате върху бързото сваляне на тегло чрез диета, би било добре да внимавайте какво и кога ядете. Ето няколко съвета:

–          Яжте малки порции, дъвчете продължително и бавно. Ще откриете, че може да се нахраните с по-малко количество. Спрете преди да започнете да се чувствате преситена или преяла.

–          Пийте вода. Не само, че е наложително да не се дехидратирате, докато кърмите, но и течностите пълнят стомаха ви и потискат глада. Билковият чай, безкофеиновото кафе, подсладената вода или нискокалорични газирани напитки са приемливи в умерено количество.

–          Яжте повече храни, които съдържат „добри“ калории, а не „лоши“. Не забравяйте да подбирате храните според хранителната стойност, също както правехте по време на бременността.

–          Запасете се с храни с малко калории като оризови кейкове, плодове и сурови зеленчуци.

–          Започнете отново да спортувате. Започнете бавно и плавно преди да достигнете интензивността от преди да забременеете.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

3,946 преглеждания

Comments are closed.