Бебето ви на 1 седмица
Тази седмица бебето ви:
Използва рефлексите си
Може и да не прави много неща през първата седмица от живота си, но това, което бебето ви върши със значителен успех, е да използва осемте рефлексa, с които е родено. По рождение бебето е екипирано с „примитивни” рефлекси, които му помагат да оцелее през първите месеци. Първият, който можете да забележите, е т.нар. рефлекс на търсене – когато докоснете бузата на бебето, то обръща главичката си към вас обикновено, търсейки храна. Доста удобно за първите дни на кърмене!
И докато бебето се сдобива с все по-голям контрол над мускулите и крайниците, тези първоначални рефлекси постепенно изчезват, чак до първия му рожден ден, когато вече са далечен спомен.
По-голямата част от тези първи движения са всъщност на случаен принцип и бебето изобщо не ги контролира. Но има такива, които са вродени рефлекси и изчезват през първите месеци на живота заедно с появата на повече съзнателен контрол върху движенията. Тези основни рефлекси са:
- Рефлекс на Моро – още познат като рефлекс на стряскането или на страха. Той се проявява, когато не поддържате главата и врата на бебето или когато там няма опора. Ръцете на бебето се разперват навън, а после се свиват навътре, като пръстите се сгъват като защитна реакция. Този рефлекс изчезва около втория месец.
- Хватателен (палмарен) рефлекс – когато докосвате ръчичката на бебето, пръстчетата му се свиват и хващат пръста ви или предмета. Този рефлекс ще изчезне, когато стане на 6 месеца.
- Рефлекс на Бабински – проявява се, когато подразните стъпалото на бебешкото краче. Пръстите се разперват, а кракът се свива леко навътре. Този рефлекс изчезва до края на първата година.
- Сукателен рефлекс – трудно е да се повярва, че това е всъщност рефлекс. Така е обаче, и то, за да може природата да гарантира, че бебето със сигурност ще засмуче гърдата или бутилката. Рефлексът се проявява, когато нещо се постави в устата на бебето и постепенно бива изместен от доброволно засмукване около втория месец.
- Рефлекс на търсене – при докосване или дразнене на бузата, бебето се обръща по посока на дразненето и обикновено търси храна. Много практичен рефлекс, когато се учите да кърмите и изчезва около четвъртия месец.
- Рефлекс на ходенето – ако държите бебето си и поставите ходилата върху гладка повърхност, то ще „ходи” като се опитва да поставя едното краче пред другото. Изглежда чудесен номер, но не е истинско „ходене” (така че не отпускайте захвата си!). Този рефлекс изчезва около четвъртия месец.
- Шиен тоничен рефлекс – или „асиметричен” поради позицията, която тялото на бебето заема. Ако го положите по гръб и главата му се обърне на една страна, кракът и ръката от същата страна ще се изпънат в същата посока, а противоположните крайници ще се свият. Този рефлекс ще изчезне около четвъртия месец.
- Рефлекс на плуването – ако поставите бебето под вода, то ще мърда крачета и ръчички, докато задържа въздуха си. Рефлексът изчезва около шестия месец и след това не е препоръчително да го тествате.
Всеки очаква незабавно да се свърже със своето дългоочаквано съкровище, но реалността е изпълнена с примери как понякога имаме нужда от известно време преди да попаднем под чара на новороденото и да се изпълним с искрена радост от него. Въпреки огромния емоционален шок от това да имаш бебе, опитайте се да не добавяте излишен стрес и напрежение върху себе си, особено ако не бълвате постоянно любов към бебето от първата му минута на този свят. Все пак, не всички любовни истории започват с любов от пръв поглед. Дайте и на самите вас, и на новороденото, най-добрата възможност да се опознаете и свържете, като сте нежни и щадящи и за двете страни. Използвайте времето да прекарвате повече време заедно и да се опознавате все по-добре. Бебето ви също трябва да се приспособи, така както и вие се опитвате да свикнете с него. Както всички здрави взаимоотношения, необходимо е време, за да се развият.
За повечето родители огромна част от напрежението идва от самата бременност и продължилото девет месеца очакване на новия член на семейството. Още от самото раждане вие започвате да изпитвате силните желания да опознаете, обичате и защитите бебето си. Но както понякога това свързване може да трае само един миг, в който ви се подкосяват краката, така то може да отнеме и няколко дни, в които родителите постепенно се сближават с малкия непознат, който изведнъж се е появил в живота им. Е, в крайна сметка, всеки родител неизбежно попада под чара на бебето.
Съвети за сближаване:
- Забавете рутинните процедури. Помолете акушерката ви, ако е възможно, да забавите процедурите веднага след раждането – измерването, претеглянето, цялостните изследвания, инжектирането на витамин К. Опитайте се да останете малко повече с бебето веднага след раждането, за да се насладите на най-най-първите моменти на родителството.
- Останете свързани. Е, не буквално – все пак срежете пъпната връв! Просто помолете акушерката да постави бебето върху гърдите ви веднага след раждането, освен ако не се налага временно разделение поради медицински причини.
- Започнете да кърмите след раждането. Повечето бебета с удоволствие приемат да бъдат поставяни върху гърдите след раждането и докато някои не знаят какво да правят, други веднага показват силно желание да сучат. Дразненето на зърната подпомага отделянето на хормона окситоцин, който увеличава контракциите на матката и намалява постродилното кървене.
- Бъдете в една стая с бебето. Освен фактора удобство, самото време, в което гледате, слушате и докосвате новороденото, ви помага да се почувствате свързани и ви позволява да се поупражните в грижи още преди да сте напуснали болницата.
- Докосвайте бебето. Обилният физически контакт с бебето ще помогне за развитието на мозъка му. Тези действия подпомагат мозъка в производството на химически вещества и хормони, които карат новороденото да израства емоционално и физически. Контактът кожа върху кожа се счита за толкова силен фактор върху развитието, че родителите на преждевременно родени деца се напътстват да прекарват специално време за докосвания на бебето колкото могат по-често.
- Гледайте го. Вашето току-що родено бебе може да ви види едва от 20-25 см. очи в очи. Не е изненадващо – толкова е и разстоянието от очите до гърдите ви, където е бебето по време на кърмене. Силата на гледането не може да се подценява. Всъщност майки, които са разделени от бебетата си след раждането поради усложнения, трябва да гледат техни снимки, за да произведат мляко. Потокът от топли майчински чувства кара млякото да се отделя много по-ефективно.
- Говорете на бебето. Преди да сте го държали на ръце, сигурно сте мислели, че ще изглеждате глупаво, като говорите на новородено. Но първите часове и дни след раждането ще откриете, че между вас и бебето се поражда съвсем естествен диалог, който самото бебе смята за много успокояващ.
Още за развитие на бебето
През първата седмица след раждането си бебето ви свиква с новата обстановка. След 9 месеца в утробата ви, цялото това пространство, светлина и звуци са много нови за него. Затова се чувства сигурно, повито в леки пелени. На този етап ръцете и крачетата му са къси, но те бързо ще пораснат, щом бебето ви разбере, че вече нищо не му пречи да се протяга колкото си иска.
Ще забележите как започва да рита с крачета и маха с ръце по-отривисто и безразборно. Скоро, вероятно до края на първия месец, движенията му ще станат по-овладяни с развитието на контрола върху мускулите. За момента сученето и лапането на пръстите са основните му занимания.
Зрението на бебето ви през първата седмица е замъглено, а когато то не спи, любимото му занимание е да разглежда лицата на любящите го хора. То постоянно ще съзерцава лицата на мама и на татко и ще се научи да разпознава чертите и гласовете им. Времето, през което бебето ви е будно, не е много, като то главно ще се занимава с това да свикне с всичко ново около него. Добра идея е да закачите играчка в черно и бяло над кошарката.
Шумно ли диша бебето ви? Въздухът, който се опитва да премине през тесните ноздри, запушени с влакна от пелени и прашинки, са най-вероятният злосторник. Не се тревожете. Малко е вероятно бебето ви да има настинка на такава възраст. Просто се опитва с всички сили да диша нормално. Посъветвайте се с педиатъра при следващата визита и не се колебайте да позвъните на доктор, ако наистина се притеснявате. Личните лекари са наясно, че малките бебета се нуждаят от допълнително внимание.
Какво се случва с вас: Свикване с кърменето
Ако кърмите, най-вероятно през първата седмица ще се учите как да го правите. Имайте търпение – с времето става по-лесно. Неопитните майки често се чудят дали бебето им получава достатъчно кърма, особено ако по-често е гладно или плаче след кърмене. Един съвет: ако бебето ви се храни веднъж на всеки 2 до 3 часа или поне 8 пъти на денонощие, то най-вероятно получава достатъчно количество мляко.
Ако бебето ви има физиологична жълтеница, опитайте се да го кърмите по-често – това помага за изчистването на организма му.
От родители за родители
„Само ден след като ме изписаха от болницата разбрах, че ми трябва помощ за кърменето. Бебето ми не успяваше да се захване правилно и както то, така и аз бяхме изнервени от това. Една приятелка ме посъветва да се обърна към местния консултант по кърмене. Жената ми помогна толкова много – само няколко напътствия и аз и бебето ми не срещнахме повече трудности.“
Какво да имате предвид
Изпробвайте някои идеи за игра с бебето ви. Вижте какво ще стане, ако закачите огледалце на кошарката. Бебетата обичат лица, а когато открият своето собствено, реакцията не е за изпускане.
Грижете се добре за себе си – особено ако имате шевове и се възстановявате от раждане с цезарово сечение. Прочетете повече за това как да се грижите за себе след раждането.
Хранене на бебето (до 6 месец – кърмене, след 6 месец захранване)
Значение на фактори от кърмата за развитието на детския имунитет (статия)
Игри за бебето през тази седмица
Да играем! Първа седмица
Две забавни игри, които можете да играете с бебето през тази седмица:
1) Парад на куклите
Може би сте забелязали, че зрителният периметър на бебето Ви е леко ограничен – то изглежда не забелязва отдалечени предмети, но само приближете нещо в зрителното му поле (между 20 и 40 см. от лицето му е идеалната дистанция) и внезапно ще приковете изцяло вниманието му. Това умение е свързано с оцеляването – бебетата се появяват на бял свят, надарени със способността да намират храната, а това именно е разстоянието между неговото и вашето лице по време на хранене. Наблюдавайте в развитие зрителните умения на бебето с една проста игра с кукли за пръст.
Умения, които играта развива: зрителни, общуване
Необходими материали: комплект обикновени кукли за пръст – можете да си ги изработите и сами от плътна цветна хартия и флумастри.
Сложете бебето си да легне или го сложете в шезлонг. Използвайте комплект кукли и поставете по една кукла на показалеца на всяка ръка. Бавно придвижете пръстите си в зрителното поле на бебето и изчакайте, докато се фокусира върху лицата на куклите. Тогава, говорейки бавно, му представете всяка от куклите. Нещо просто, като например „Здравей, аз съм Кравата” ще свърши чудесна работа. Когато куклата говори, свивайте пръста си надолу, така че да се накланя към бебето. Изчакайте един момент все едно то отговаря, след което продължете да водите едностранния разговор между него и всяка от куклите. Накрая, накарайте куклите да образуват процесия, като подскачат нагоре и надолу извън зрителния периметър на бебето.
Как да си направите кукли за пръст: Използвайте твърда хартия, като например цветен плътен картон. Изрежете малки правоъгълници, оформете ги като обикновени цилиндри с размера на показалеца си и ги залепете с тиксо, лепило или прикрепете с телбод. С флумастер нарисувайте лицата, като оставите чертите максимално изчистени– бебетата реагират най-непосредствено и драматично на простите, графични лица.
2) Изражения
Природата е дарила бебетата със способността да се фокусират върху лица от момента на раждането си и няма нищо по-приковаващо вниманието им от комплект изразителни очи, нос и уста. Всъщност изследвания са показали, че бебетата разпознават и помнят лица много по-добре от възрастните. (Те биха се взирали много по-дълго в стандартно изображение на човешко лице, отколкото в която и да е друга форма. Ето защо толкова много бебешки играчки имат нарисувани опростени лица).
Умения, които играта развива: разпознаване на образи
Необходими материали: ръчно огледало и собственото Ви лице
Изиграйте игра, възползвайки се от запленеността на бебето Ви от израженията на лицето, като Вие самите направите няколко различни физиономии. Седнете до него, когато е сложено в столче за кола, шезлонг или количка или пък лежи по гръбче на леглото. Ако е в количка или седалка, настанете се на нивото на неговите очи, а ако е в леглото се наведете или легнете до него, така че поне в известна степен да сте лице в лице.
Започнете, като бавно променяте изражението на лицето си – от усмивка в учудване, а после в изплезване. След това повторете отново смяната на израженията, като този път правите пауза между всяко от тях и изчакайте, за да видите дали бебето се опитва да Ви отговори с мимика. Използвайте огледало, за да му покажете неговото собствено изражение, като го описвате: “О, не изглеждаш ли изненадан/а! Какво щастливо бебе!”. Можете да направите едно от вашите изражения срещу огледалото, накланяйки го по такъв начин, че то да вижда както вас, така и образа Ви в огледалото.
Запомнете: всяко бебе се развива с различен темп, така че, ако вашето не е съвсем готово за заниманията през тази седмица, не се притеснявайте – просто опитайте отново след няколко седмици.
3,897 преглеждания