Бебе от трима биологични родители се роди в Мексико

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo
nedonoseni-deca
Първото в света бебе с трима биологични родители се е родило в Мексико, съобщи сп. “Ню сайънтист”.

Момченцето, появило се на бял свят преди пет месеца в Мексико под наблюдението на екип от САЩ, е заченато благодарение на нова техника, комбинираща генетичен материал от трима души, пише БТА.

Целта е била да се предотврати наследяването на сериозно генетично заболяване от майката, известно като синдром на Лий. Заради него родителите на бебето – съпружеска двойка от Йордания, не са могли да имат здраво дете в продължение на почти 20 години. За да се избегне предаването на болестта на бебето от майката, специалистите са използвали въпросната техника, състояща се в отстраняването на причиняващата заболяването ДНК от майчината яйцеклетка. Здравата ДНК се прехвърля в донорска яйцеклетка, която след това се опложда. В резултат на процедурата детето наследява ДНК от двамата си родители и от донорската яйцеклетка.

Въпросната техника, наречена “митохондриално донорство”, често предизвиква спорове и е забранена в САЩ. Американският екип е извършил процедурата в Мексико, тъй като в страната няма забрана за прилагането й.

Ръководителят на екипа д-р Джон Чжан от центъра за репродуктивно здраве “Ню хоуп” в Ню Йорк е на мнение, че използването на спорната техника е етично от гледна точка на спасяването на човешки живот. В настоящия случай майката е носител на ДНК, която при предаване на бебето може да причини синдром на Лий – сериозно неврологично заболяване, засягащо минимум едно на 40 000 новородени. Децата с този синдром обикновено умират до няколко години след раждането си.

Жената от Йордания вече е помятала четири пъти и е изгубила две деца – едното на осем месеца, а другото на шест години. За да дадат на майката шанс да има здраво дете, специалистите са решили да приложат техниката “митохондриално донорство”.

Експертите отбелязват, че донорският процент е много малък – 0,1 на сто. Генетичният код за белези като цвят на косата и очите се наследява от двамата родители. С помощта на техниката американските специалисти са създали пет ембриона, от които само единият се е развил нормално.

Синдромът на Лий, чието развитие лекарите са целили да избягнат, е свързан с мутации в 75 различни гена. Повечето от мутациите се случват в ДНК в ядрото на клетката, но в около един на пет случая причинителят на болестта се открива в митохондриалната ДНК, която е различна от ядрената. Методът с трима родители е създаден с цел да се прехвърли единствено ДНК от ядрото в донорска яйцеклетка и да се отдели болестотворната митохондриална ДНК.

Опонентите на техниката подлагат под съмнение нейната безопасност, изтъквайки, че заченатите и родени чрез нея деца ще трябва да бъдат наблюдавани с десетилетия, за да се потвърди, че са здрави. Според критиците методът прекрачва фундаменталната научна граница, променяйки унаследяваната от бъдещите поколения ДНК.

Въпреки споровете около техниката, описвана от противниците й като “крачка напред към дизайнерски бебета”, миналата година Великобритания стана първата страна в света, узаконила създаването на ембриони с трима родители.

източник: life.dir.bg
FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

2,234 преглеждания

Comments are closed.