Баща създава дом за своето семейство само за 3000 британски лири
Саймън Дейл е баща от Уелс (Великобритания). Той се интересува от екология и живот близо до природата от самоподдържащи се домове (които функционират без електричество и рециклират отпадъците си). Познанията, които натрупва с времето, го карат в един момент да реши да създаде дом за себе си и семейството си. Равносметката, след като го създава, е че домът му струва само 3000 британски паунда.
Саймън е можел да създаде дома си в много и различни стилове, но той решава къщата на семейството му да изглежда като дом на хобит. Защо? Той сам обяснява: „Забавно е. Да живееш своя собствен живот, по начина, по който си решил е благословено. Да следваш мечтите си, държи духа ти жив.“
Но има и друга причина за стремежа към устойчивост и той я обяснява: „ Ресурсите ни са на изчерпване и планетата ни е пред екологична катастрофа“.
Саймън е също известен фотограф.
Всичко е относително просто. Основния данък, който плаща на модерния начин на живот, е резачката за дърва, с която той отрязва около 30 малки дървета. Той не е пожертвал нито едно дърво от вековни гори за нуждите на семейството си. Саймън събира уреди, които не се нуждаят от електроенергия като лопата, длето и чук. И въпреки всичко, му отнема около четири месеца, за да построи този прекрасен дом.
Кътът за готвене и за игра в хобитския дом, както и всичко, е от камък, дърво, слама и има зелен покрив (с естествена растяща трева). Домът се отоплява от камина на дърва и има соларен панел, от който създават електроенергия. Повечето неща в дома са открити на боклука, купени втора употреба или преработени, за да служат за някаква цел. Цялостния ефект не е за дом, който се връща назад в историята и принуждава обитателите му да живеят при трудни условия, а за креативно, артистично, елегантно, приказно и уютно местенце за едно семейство.
Най-смайващото е, че построяването на такъв дом не изисква някакви познания или години на проучване и изчисления – Саймън няма никакви познания за архитектура. Никога не е работил нещо подобно – не е нито архитект, нито дърводелец. Той започва всичко от белия лист.
Той сам споделя: „Да си архитект на своя собствен дом ти дава възможност да създаваш и да се наслаждаваш на нещо, което е част от теб, а не на някаква масово мултиплицирана бетонна кутия, създадена за максимална печалба и в удобство на строителната индустрия.
Построяването на масов дом е свързано с най-лесния за строителния предприемач начин и най-добрата цена за него, за да има по-голяма печалба. Това е свързано с използването на коктейл от канцерогенни материали, които изпълват повечето съвременни домове.
Саймън има късмета да получи като собственост голямо парче земя, в замяна за грижата за него. То се превръща в място на проекта.
Домът разполага с компостна тоалетна вместо с традиционна канализирана такава. Изолацията на стените е от слама, а не от пластмаса, както се случва в масовите жилища в градовете. А хладилникът се охлажда от студения въздух, който идва изпод основите на къщата. Циментът е материал, който емитира високи количества карбон, затова за вътрешните стени Саймън замазва с вар вместо с цимент.
Сега Саймън участва в построяването на друга къща за организация, чиято дейност е насочена в създаването на сгради с минимален отпечатък върху околната среда. Фокусът не е само върху самите домове, но и върху засаждането на дървета и градини и върху оставянето на нисък отпечатък върху природата.
Източник: http://gaia-health.com
Вижте още:
3,309 преглеждания