8 стъпки, за да подхраним интелекта на децата

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

FPCFN45HI1 Smartphone&kid

Кой родител не би искам детето му да е умно, красиво, талантливо? Ако срещнете някой, който да твърди обратното, не му вярвайте. Той вероятно не е искрен.

И ако красотата и талантите вървят в определена степен по генетична линия, то да бъде умен човек се учи.

Как да стане това, каква е ролята на родителите за израстването и възпитаването на умни деца и какъв е начинът да го постигнем?

С това желание на всеки родител е свързана основната причина, поради която сме склонни да  купуваме продукти, които по някакъв начин обещават стимулирането на развитието на мозъка в детска възраст – от млякото до образователните играчки. Ако това не е достатъчно, записваме децата си в учебни заведения, веднага щом проговорят, за да могат да получат най-доброто обучение, защото за мнозина колкото по-бързо навлезе в академичната сфера едно дете, толкова по-добре ще се справя то в бъдеще.

Живеем в време, в което обществото се е заразило от манията да отгледа поколение, което е по-интелигентно от предходното и за целта се използват различни продукти, технологии и институции. Няма нищо лошо в това, но понякога сме по-склонни да разчитаме на тези продукти и често забравяме, че образованието започва първо и най-вече у дома.

Многобройни проучвания опровергават мнението, че някои образователни програми и методи, прилагани през първите три години от живота на детето могат да развият интелекта в по-висока степен. От друга страна, детските експерти предупреждават, че децата, които имат съприкосновение с повече образователни играчки, филми и различни умни джаджи, могат да страдат от липсата на човешки контакт, който е основата на ученето.

Фриимън Храбовски, президент на университета в Мериленд, съавтор на няколко книги за отглеждането на успешни деца отбелязва, че преобладаващият фактор в интелектуалните  постижения е вдъхновението от родителите.

„Има огромна разлика, когато има някой у дома, който да се грижи за детето и да го вдъхновява.“ – обяснява Храбовски. „Тези родители са наистина вдъхновяващи за децата си.“

Много експерти се съгласяват, че: „Ученето е успешно, когато отглеждаме децата си в дом, изпълнен с любов и чувство за приемане, това са нещата, от които малките имат нужда и така си изграждат основата на самочувствието и увереността.“ – казва Литгарда Карлос.

Самочувствието и увереността са основните „оръжия“, с които едно дете може да отиде на училище. „Увереността, получена от значим за детето човек го кара да се учи с мотивация. Когато едно дете се справя добре, без значение колко лесно ни се струва на нас възрастните, трябва да бъде поощрено и похвалено. По този начин мотивираме децата си да се справя все по-добре и по-добре, защото му показваме, че онова, което то е направило прави някого щастлив.“ – добавя Карлос.

Всяко дете е уникално само за себе си. Това се отнася и за информацията, която то събира и обработва. Някои деца се учат по-добре, когато слушат, други могат да имат фотографска памет, а трети са добри по отношение на визуализациите и движението.

Например, някои деца се научават да играят на настолна игра като прочетат правилата, други като чуят някой да ги обяснява и естествено тези, които просто хвърлят заровете и играят играта. Освен това, околната среда също е от значение за възприемчивостта на детето: времето от деня, осветлението, любима химикалка или стол, предпочитанията да се уединят или да участват в групова дискусия.

Учителите имат общоприети форми на преподаване и обучение, по същия начин всеки родител  може да изгради собствени практики, чрез които да открие какво кара децата му да са съсредоточени и любознателни. По този начин родителят може да разбере индивидуалността на децата си и да ги подпомогне да постигнат съвършенство в училищните и в домашните практики.

Да се научите да изслушвате детето си е един от най-добрите начини да намерите начина, по който то възприема нова информация. Единственият начин да постигнете това е да сте приспособени към детето си. Простият разговор с него може да ви помогне да откриете личните му цели.

Децата трябва да имат възможността да изказват и изразяват емоциите, мечтите и желанията, както и да споделят на кое се възхищават най-много и защо. Полезно е родителите да разберат отговора на важния за всяко дете въпрос: „Какъв искаш да станеш, когато пораснеш?“

Пълноценно прекараното време с детето е безценно. Освен, че така ще обогатите връзката си с детето, ще се отворят възможности да научите и много нови неща.

Никога не подценявайте въпросите и тревогите на детето, отнасяйте се към тях сериозно и отговорно.

След като придобиете представа за интересите на детето си можете да приложите следните стъпки, за да подхраните интелекта му.

1. Насърчавайте неговите проучвания

Ако на детето ви му се отдават спортовете, подкрепете го в този негов интерес. Не обезкуражавайте детето си от това да открие собствените си интереси, просто защото вие желаете то да се развива в различна област, например в математиката.
Детето изгражда самочувствието си, когато го подкрепяте. „По този начин, в крайна сметка детето осъзнава, че е възможно да е успешно и във всякакви други неща.“ – добавя Карлос.

2. Не очаквайте твърде много

Хубаво е да очаквате детето ви да се справя добре в училище – като да си пише домашните навреме и да уважава преподавателите си, но не очаквайте то да се прибере у дома с пълен бележник шестици по всеки предмет, всеки ден.

3. Бъдете подготвени

Много разочароващо е за детето да открие, че няма повече хартия или са му свършили маркерите, точно когато започне да прави нещо. Направете така, че да имате винаги разнообразни материали под ръка, за да можете да помогнете на детето си да се справи със задачите, които иска да направи.

Това са книжки за оцветяване, за четене, гланцови блокчета, материали за рисуване и апликация и други подобни.

Купувайте на децата си енциклопедии, те обожават да ги разглеждат, а по-големите да ги четат и да търсят информация в тях.

rp_babysitter_play_kids.jpg

4. Развивайте навици за учене у детето

От най-ранна възраст помогнете на детето си да съставя график, който да разпределя времето му през деня и да включва време за игра, време за учене, време за хоби, време за занимания със семейството и т.н. Това ще помогне на детето да развие самодисциплина.
Когато позволявате на детето си само да си прави графика, то осъзнава, че нещата, които пише в него са нещата, които то иска. Следователно този график може да бъде следван напълно естествено и ненасилствено.

5. Предоставяйте възможността на детето си да опознава околния свят

Помогнете на детето си да осъзнае, че има една цяла вселена извън дома и училището. Заведете го на музей, на концерт, на зоопарк или на футболен мач. Музиката, изкуството, човешката култура и природата са дразнители, които карат детското съзнание да развие любознателност.

Ако вие самите нямате времето да заведете детето си на тези места, „попътувайте“ в него, докато му четете някоя книжка или гледате някакви филми за този вид дейности. Но никога не забравяйте, че както в реални живот, така и тези приключения се нуждаят от водач, който често сте вие в очите на детето си.

6. Хранете се правилно

„Здрав дух в здраво тяло.“ Това мото, макар и старо, е актуално за всяко поколение. Здравословната храна е условие за добър тонус и отлично състояние на целия организъм, а това е предпоставка за по-лесното усвояване на нова информация. Старайте се на трапезата ви винаги да има пресни плодове и зеленчуци. Наред с това децата не бива да пропускат хранене. Бедната на витамини и минерали храна, както и пропускането на някое от основните хранения за деня водят до изтощение и слабост, което не е благоприятно за развитието на децата, но и на възрастните. Това би било е неуспешен модел по отношение на възприемането на нова информация и ученето. „Когато храним стомаха правилно, значи храним и мозъка по правилния начин.“

7. Търсете обратна връзка с преподавателите на детето си

За всеки родител е важно да знае, че детето му получава необходимата подкрепа в училище. Затова е добре да се информирате редовно дали всичко във взаимоотношенията на детето с  преподавателите и администрацията в училището е както трябва. Познанството ви с учителя на детето ще му помогне да има по-добра представа за нуждите и особеностите на характера му.

8. Забавлявайте се

Когато на детето му харесва да се учи, запомнянето на нова информация е по-лесно. В детството всичко е въпрос на открития. Поставяйте тези открития в съответния контекст, когато става дума за осъзнаването на детето и то ще се случва безпрепятствено и лесно.

Можете да осигурите на децата си богат опит, като ги подложите на различни предизвикателства. Наред с това е много важно, децата да изпитват радост и щастие от процеса на обучение. И не забравяйте, че отговорността за развитието и образованието на вашите деца е ваша основна грижа. Времето, което ще им посветите, както и обичта, с която ще ги обградите ще предопределят и развият техните възможности. А те са безгранични!

адаптация от www.smartparenting.com

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

32,874 преглеждания

Comments are closed.