Как да обезопасим дома си, ако в него вече “шета” някой мъник
Настръхвате ли всеки път, когато детето ви започне да пълзи неспирно из къщата и да пипа и изследва всичко по пътя си? Със сигурност сте раздвоени между радостта от изследователските пориви на малчугана и ужаса да не се нарани лошо. Иска ви се хем да го оставите необезпокояван да открива света, хем да го предпазите от опасностите вкъщи – които, между другото, са доста.
Преди да имате бебе едва ли сте подозирали колко опасни могат да бъдат предметите в дома ви. Обикновено подминаваме всичко без да си даваме сметка, че освен да ни върши работа, всяка една вещ крие и рискове за този, който не знае как да я употребява правилно. Нормално е да не се замисляме над това, нали самите ние отдавна сме възрастни. Да, но нашите дечица все още не са и не знаят как сами да се предпазват. Дори и най-добрият и стриктен родител може да допусне пропуски и да се разсее за секунда. Но в някои случаи дори и една секунда може да бъде много време. Ето ви няколко полезни съвета как да обезопасите дома си, ако имате малко дете.
Първи стъпки, с които да започнете:
– разходете се из апартамента си спокойно, без да бързате. Разгледайте всички стаи, ъгълчета, предмети. Опитайте се да гледате през очите на детето си и набележете зоните, които ще се наложи да промените
– свикнете, дори още преди детето да се е родило, да правите някои неща или да промените някои от навиците си – да преместите опасните предмети, да заключвате опасните шкафове, да не си оставяте вещите на случайни места, да не оставяте уредите включени в мрежата, когато не ги използвате и т.н. Това много ще ви помогне, когато дойде време да се съобразявате с детето си, защото вече ще имате тренинг и няма да се чувствате неудобно или пък притеснени
– разговаряйте с приятелки с деца, които могат да ви дадат важен съвет от собствения си опит
– разгледайте някои снимки, които могат да ви бъдат полезни и да онагледят по-добре промените в дома ви
Едни от най-честите причини за нараняване и дори смърт на деца в домашни условия са: пожар, задушаване, задавяне, падане, контакт с електричество. Инцидентите могат да се случат на следните места вкъщи:
– вода: баня, кухня, ваната, басейни, фонтани (дори и малки декоративни басейни и фонтани)
– топлина или огън: кухня, барбекю, печка (за готвене и отопление)
– течащо електричество: всеки един електрически уред, включен в мрежата, както и електрическите контакти из къщата
– опасни вещества: препаратите за почистване (под мивката в банята и кухнята или на друго определено място, където ги държите), козметика (кремове за лице, лосиони, шампоани, лакочистител, спирт), лекарства, алкохол (в кухнята, в барчето, в някой шкаф), хранителни продукти, които обаче могат да са опасни за още малките деца под определена възраст.
– Опасност от падане: прозорци, балкони, стълби, мокър под, мебели, маси, бюра.
Най-добрият начин да предпазите детето си е да не се отделяте от него и да изострите вниманието си на максимум. Но понякога дори и това не може да помогне, защото децата са непредвидими. Какво може да ви помогне да се чувствате по-подготвени в подобни ситуации:
– пригответе на удобно място в близост до вас спешните номера, които могат да ви потрябват при инцидент. Ако не може да се справите сами или нараняването е по-сериозно, не се колебайте, а бързо позвънете:
- на близък човек, който би могъл да ви окаже помощ адекватно и бързо, без да ви създава излишна паника – например на майка ви, роднина, приятелка, другия родител и т.н.
- на личния ви лекар
- на спешен телефон – например 112
- на спешно отделение на близка болница
- на таксиметрова компания
- на съседите – в случай, че имате спешна нужда от друг човек за помощ или за да ви асистира за нещо
– пригответе на специално място, което лесно ще запомните, комплект с най-необходими предмети в случай на нараняване. Това ще ви спести много време и ще гарантира по-бърза и точна реакция, защото ще се чувствате подготвени и притеснението няма да надделее.
- спирт за промивки
- лепенки за рани
- бинт
- риванол
- ножици, сигурно ще ви потрябват
- активен въглен при отравяне (или друг препарат с подобно действие)
- препарат за изгаряне
- лекарство против алергии (Никой не е застрахован от алергични реакции. Например ужилване от насекоми, храна и т.н. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е да си приготвите ваксина за спешни случай против алергични реакции, ако знаете, че детето ви е алергично към нещо. Хората, алергични към определени продукти, е много вероятно и дори почти сигурно, че могат да проявят непоносимост и към друго – дори любима храна, която детето до вчера е консумирало без проблем. Не знаете кога нова алергия ще се отключи.)
- лекарство против кожни алергии (Не подценявайте кожните алергии, те не са по-малко опасни)
– напишете на листче начините за действие при всяка една възможна ситуация – ако детето се изгори, падне, нагълта с вода, удари го ток, кога се прави изкуствено дишане, при какви наранявания медицинската помощ не трябва да се отлага и задължително ще трябва да посетите лекар (например ако детето си удари силно главата) и при кои ще може да се справите и сами (например леки рани).
– Инсталирайте в дома си, ако е възможно, детектори за пушек.
– Набавете си устройство, с което да може да следите и чувате детето, дори когато е в различна стая.
Ето на какво трябва да обърнете внимание при различните възрасти:
– 0-6 месеца – масичката за сменяне на пелени, седалката за колата
– 6-12 месеца – неща, които детето може да хване и да сложи в устата си
– 1-2 години – детето вече стои изправено и ходи, така че може да грабне всичко, което му харесва
– 2+ години – ръбове, отключени външни врати, мебели, опасни предмети
Имайте едно наум и за няколко места, които винаги се забравят, а могат да бъдат опасни:
– портмонето на мама (ако вътре има пила за нокти, лекарства, дребни монети и др.)
– бюрото вкъщи ( линия, моливи, химикалки)
– мястото, на което държите инструменти, пирони и т.н.
– кошчето за боклук
– хладилника – бихте могли за монтирате специална заключалка
Как бихте могли да предотвратите инциденти и как да действате при отделните ситуации?
Пожар
– Винаги проверявайте дали всички уреди в дома ви са изключени
– Ако детето ви е на подходящата възраст, обяснете му с няколко прости думички, че огънят е опасен, че в контактите не трябва да се бърка, че горещият котлон не бива да се пипа и т.н.
– Поставете предпазители на контактите
– Оставете си списък някъде на видно място, на който да са записани всички опасни места из дома ви. Така може да ги проверявате винаги когато детето ви играе из къщи или не е пред очите ви
– Задължително си пригответе специален мехлем за изгаряне. Ако изгарянето е по-сериозно, веднага потърсете лекарска помощ.
– Преговорете си необходимите действия при пожар вкъщи – как да реагирате, кое е най-безопасното място за бягство, къде е аварийният изход в сградата ви и т.н.
– Въпреки че напомнянето за някои може да звучи смешно, но все пак – не забравяйте, че пожар, възникнал от електрически уред или подобна причина, не се гаси с вода! В такива случаи използвайте одеяло или завеса например, за да „задушите” пламъците.
Задавяне
– Обмисляйте всичко, което давате на детето си, от гледна точка на опасността от задавяне. Всяка една храна, разбира се, крие подобен риск, но при някои той е по-голям. Играчките и други битови предмети също могат да бъдат опасни, особено във възрастта, когато детето слага всичко в устата си.
– Научете как се действа най-адекватно при задавяне – хващате детето през областта на кръста и корема и рязко го натискате, за да успее да изплюе заседналото парче храна
– Ако не се справите, спешно потърсете помощ, при задавянето нямате много време да чакате
– Ако детето не се задави, а направо погълне опасен предмет, веднага разберете от него, ако има как, какво точно е погълнало. Ще прецените какъв риск крие той и ако предметът е остър, тежък или може да доведе до сериозно нараняване, по най-бързия начин отидете в най-близкото спешно отделение
Падане
– Не дръжте прозорците широко отворени. Нека всякакви предмети, по които детето може да се покатери, да са далеч от него.
– Не разчитайте на мрежите за прозорци – те няма да удържат детето
– Ако имате решетки за прозорци, те трябва да са по-тесни, иначе детето може да се промуши през тях.
– Поддържайте стълбите в дома си и общите пространства чисти – да не са мокри, да няма по тях играчки, пликчета, други предмети.
Инциденти с вода
– Ако имате вана, обезопасете я. Не оставяйте детето само в банята без надзор.
– Ако имате басейн в двора си, независимо дали е надуваем или по-голям, също постоянно наблюдавайте детето.
– Научете правилния начин на действие при нагълтване с вода – предизвикайте изкашляне, за да може водата да се изплюе.
Отравяне
– Ако не искате опасните вещества да попаднат в „грешни” ръце – тези на детето, скрийте ги в специален шкаф или стая и ги заключете. Нека стоят под ключ поне до момента, в който детето е достатъчно голямо, за да му обясните да не ги пипа, да не си играе с тях и да не ги поглъща. Едва когато се почувствате сигурни, че може да разчитате на обещание от негова страна, му обяснете кое за какво служи и защо не трябва да го слага в устата си
– В случай на натравяне действайте много бързо – този проблем няма да търпи отлагане.
– Опитайте се въобще да не държите някои опасни вещества в дома си – например сода каустик, препарати за отпушване на канали, препарати за пръскане против влага, отрова на насекоми, отрова за плъхове и мишки, дори белина. Ако ви се наложи да използвате някои от тях, направете го еднократно или след употреба ги съхранявайте в мазето си например. Те са силно токсични и отравянето с тях може да бъде фатално.
– По най-бързия начин предизвикайте повръщане
– Използвайте активен въглен или нещо с подобно действие.
– Извикайте бърза помощ или ако имате как – веднага заведете детето в спешно отделение
– Не забравяйте да поддържате висока хигиена в дома си, защото децата постоянно лазят, вдигат всичко от земята и след това го слагат в устата си. Имунитет, разбира се, трябва да се създаде, но някои бактерии, внесени да речем отвън с обувките, могат да са много опасни.
– Ако имате домашен любимец, трябва да обръщате повече внимание на чистотата, да го водите редовно на ветеринар, за да следи за опасни за детето заболявания, да го миете и къпете по-често и т.н.
Някои от най-честите грешки, които може да допуснете, са:
– да наричате лекарствата „бонбони”, „сладкиши”, „вкусотии” и други неща от този род. Да, може би за определен момент, когато имате трудности с даването на лекарства, детето ще ги приема по-лесно чрез тези залъгалки. Но така рискувате един ден то само да си ги поисква и да ги опитва безразборно именно защото сте му казали, че са вкусни. Затова внимавайте, по-добре се опитайте да му обясните защо му давате лекарства простичко и спокойно, отколкото да му създавате грешна представа за нещата.
– Да заключвате и отключвате пред него опасните шкафове и стаи. Не подценявайте малчугана си – колкото и малък да е, той лесно може да запомни начина, по който отваряте и затваряте „тайните” места. Нека, докато искате те да останат заключени за него, не разбира как е станало така, че вратата не се отваря.
– Ако имате домашен любимец куче, да оставяте паничката му на видно място – детето няма да разбере защо да не пие от нея.
Проучване в тази област показва, че родителите, които грижливо обезопасяват дома си, много по-рядко казват на децата си „не”, защото не им се налага. Така че, за да осигурите комфорт и на себе си, и на детето, погрижете се вкъщи да е безопасно и приятно.
4,153 преглеждания