Вредните ефекти от пластмасата – факти, за които не сме подозирали!

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Plastmasa

След време най-вероятно ще наричат периода от човешката история, в който живеем  „Пластмасовата ера”. Този материал е завладял напълно живота ни. Той присъства буквално във всяка една сфера от нашето ежедневие. Факт, който ни е довел до състоянието, в което изобщо не се замисляме за присъствието на пластмасата и нейното влияние върху нашето здраве и това на децата ни.

Изследвания, направени последните години, доказаха отделянето на токсичния бисфенол-А от пластмасовата бутилка в течността,  намираща се в нея. Откритието е било направено, след като учените са намерили наличие на бисфенол-А в урината на 95% от изследваните хора. След това откритие голямото потребителско търсене на пластмасови бутилки и опаковки без бисфенол-А накара повечето производители да подобрят технологията си на производство.
Количествата вредни химични вещества, които приемаме от пластмасите са минимални, но те се натрупват в организма ни и точно заради този акумулиращ ефект последиците за нашето здраве ще могат да бъдат видени едва след време.

От всичко казано дотук, логично възниква въпросът какво можем да направим? Като начало е хубаво да знаем кои видове пластмаса са по-безвредни, за да използваме тях, ако ни се наложи. Ако сте забелязали, на повечето пластмасови изделия, които използваме, има цифра от 1 до 7. Тази цифра е разположена в триъгълник, символизиращ рециклиране и служи за ориентир каква точно е използваната пластмаса и по какъв начин да се рециклира след употреба.

Накратко казано, пластмасите, които е добре да избягваме, са тези с номера 3(PVC), 6(PS) и 7(PC). Относно останалите видове пластмаси, засега се счита, че тези с номерация 2 (HDPE), 4(PELD или LDPE) и 5(PP) са безопасни за човешкото здраве. Дали обаче това е така, само бъдещите задълбочени изследвания ще покажат.

Ето и няколко съвета за безопасно използване на пластмасата в нашето ежедневие:

Никога не купувайте хранителни продукти в пластмасови опаковки, на които не е отбелязан вида пластмаса.

Ако имате бебе или малко дете, внимателно преглеждайте пластмасовите играчки, които купувате или получавате като подарък. Те задължително трябва да имат знак, указващ от каква пластмаса са произведени.

Купувайте пластмасови шишета за хранене, купички и лъжички за бебета само, ако върху тях има надпис, че не съдържат бисфенол А(BPA free). Не употребявайте бебешки шишета без обозначение за използваната пластмаса. Тогава почти е сигурно, че за производството им е използвана рециклирана пластмаса с код за рециклиране 7 и вероятността да съдържат поликарбонат и съответно бисфенол А е почти 100%

Ако се изкушите да си поръчате храна за вкъщи, никога не я оставяйте да престоява в пластмасовите кутии, в които ви е доставена. Възможно най-скоро я пресипете в стъклен, керамичен или порцеланов съд.

Никога не загрявайте храни, поставени в пластмасови съдове, в микровълнова фурна. Това, че пластмасовият съд не се поврежда от микровълновата фурна не означава, че храната не се уврежда от самия съд при нагряване.

По възможност не използвайте пластмасови прибори, съдове и чаши.
Изхвърлете всички тефлонови тави, тигани и съдове. Независимо по каква технология са направени, без значение дали са нови или стари, когато се пренагреят, от тях се отделя перфлуороктановата киселина, която има канцерогенно действие.

Не използвайте пластмасови кутии за съхранение на храна, независимо от вида пластмаса. Много по-здравословно и безопасно е да съхранявате продуктите в хладилника в стъклени или керамични съдове с капаци.

Никога не слагайте гореща храна в пластмасови съдове, независимо от каква пластмаса са съдовете. Същото се отнася и за горещите течности.

Ако усетите мирис от пластмасов съд или бутилка, незабавно го изхвърлете. Това означава, че е изработен от пореста пластмаса, която задържа миризми и микроби или от пластмаса, която отделя химикали.

Никога не мийте пластмасовите съдове с абразивни препарати или твърди гъби, защото така се драскат и отделят вредни химикали или в другия случай в драскотините се задържат бактерии и вредни микроорганизми. Пластмасови съдове никога не слагайте в миялна машина отново поради опасност от надраскване и заради това, че високите температури водят до отделяне на химикали от пластмасите, нарушават тяхната структура и водят до стареенето им.

Проверете от каква пластмаса са направени каната ви за вода, уредът ви за готвене на пара, кафе машината, цедката за чай. Ако не е отбелязано нищо върху тях, замислете се дали не отделят отровни вещества. Ако случайно са маркирани с 3(PVC), 6(PS) или 7(PC), директно ги изхвърлете.

Тръбопроводите също се изграждат с PVC тръби. За да намалите отровите, които се отделят във водата, източвайте я добре преди да я използвате за пиене или готвене. Никога не използвайте гореща вода от тръбопровода за домакински нужди като пиене или готвене. Горещата вода от тръбопровода е подходяща само за миене.

Пластмаси не се съхраняват на пряка слънчева светлина, тъй като това води до тяхното по-бързо стареене и саморазпад, които са свързани с отделяне на токсични вещества.

В офиса в какво си наливате вода от машината за вода? Използвайте стъклена или керамична чаша, а не пластмасови чашки или бутилки. Може би ви е по-лесно да си сипвате вода от машината в бутилка от 500 мл или литър и половина, за да пресметнете по-лесно колко вода сте изпили през деня? Откажете се от този навик. От една страна тези чашки и бутилки при затопляне отделят вече споменатите химикали, имитиращи естроген и разбалансират хормоналната ви система, а от друга, в порестата им структура се натрупват бактерии, които безпрепятствено се размножават и вие поглъщате. По-здравословно е да броите чашите изпита вода, а не бутилките изпита вода.

 Мазни храни(месо, сирена, пълномаслено мляко) не е добре да се съхраняват в пластмасови съдове, тъй като мазнините извличат вредните химикали от пластмасата.

Източник:  Блогът „Ненаписаното на опаковките”

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

20,607 преглеждания

Comments are closed.