Да отгледаме уверени в тялото си деца
Замисляли ли сте се за начина, по който жените и младите момичета, по-специално, са таргетирани в телевизията, медиите и рекламите с един унифициран подход към красотата. Как ние, родителите и семейството, можем да бъдем здравословна среда за деца ни за създаване на правилно отношение към себе си, тялото си и начина, по който изглеждат? Как можем да изолираме медийното влияние върху представите им за външния вид? Как се възпитава правилна позиция у деца, които сега изграждат вижданията си за света и хората?
Често ние самите сме затворени насила в свят от очаквания, които са непостижими за нас и не можем да изолираме нездравото влияние на обществото и медиите върху нас, а от нас се очаква да бъдем сигурна опора за децата си. Независимо дали сте майка или баща, със синове, дъщери или и двете – възпитаването на увереност във външния вид и тялото при децата започва от вас.
Подкопаване на красотата
Красотата е налице във всякакви форми и размери. Тя не е число на кантара, не е размер и не е цвят. Медиите/рекламната индустрия е отговорна за промотиране непостижими образи, за да насърчи потенциалните клиенти да се свържат с техния продукт, който е специално проектиран да бъде пожелан – насърчаващ конкретни идеи за здраве, красота и щастие.
Въпреки, че повечето от нас осъзнават, че дори моделите не изглеждат като на снимките си, само една от всеки осем жени твърди, че е щастлива в собствената си кожа. Мъжете са склонни да бъде малко по-уверени, но над една трета са заявили, че ще се разделят с една година от живота си, за да имат идеалното за тях телосложение.
Такива тревожни резултати показват, че годините на бомбардиране с все по-нереалистични образи оказват ефект върху по-голямата част от населението. Неизбежно, децата ни са още по-уязвими по отношение на тези съобщения, когато видят техните родители да се държат по начин, който подкрепя тези непостижими идеали.
Нездравословни навици
По пътя е лесно да придобием малки навици, на които не обръщаме достатъчно внимание. Правенето на негативни коментари след кантара и коментирането на външния вид са неща, които повечето от нас ще направят, до известна степен, без да се замислят много за посланията, които нашите деца може да улавят.
Обръщали ли сте внимание на начина, по който реагирате на тялото си в „добри“ и „лоши“ моменти. Подскачате ли от радост, когато кантарът покаже, че сте се разделили с един-два килограма? Правите ли жлъчни коментари по собствен адрес, ако сте си сложили малко отгоре? Децата ви го забелязват и придобиват същото отношение към себе си – защото вие сте примерът, който следват. Първо, трябва да превъзпитате себе си, преди да се насочите към децата. Ако е необходимо, отървете се от кантара!
Да оставим настрана теглото. Коментарите за облеклото на хората, грима, прическата и други физически характеристики, които често правим при оценка на някой (положителна или отрицателна) нямат място в разговорите ни. Те поставят прекалено голям акцент върху мнението и външната критика. С това показваме на децата си, че мнението на който и да е (не само нашето) е важно. А, всъщност, бихме искали да ги научим на обратното – да не се съобразяват с външната критика, нали така?
Продължите да четете на следващата страница…
Добри навици
Увереността в тялото е изключително важна. Изследванията показват, че нашето чувство за собствена стойност е тясно свързано с представата ни за себе си и на свой ред, това определя голяма част от поведението ни и изборите, които продължаме да правим. От нездравословни сексуални връзки до липса на обща мотивация, децата ни могат да страдат много от отрицателни послания за тялото. Вдъхвайки им увереност може да им помогнем да бъдат щастливи, уверени и по-малко податливи на натиск.
Как могат да помогнат родителите?
Ако децата ни растат, виждайки, че обичаме тялото си, въпреки неговите недостатъци, те имат по-голям шанс да пораснат със същата перспектива и самочувствие. Ето няколко начина, по които можете да насърчите по-добра представа за тялото във вашите деца:
Изхвърлете кантара. Той не ви казва нищо, което дрехите, не могат и без това.
Казвайте на децата си, че се чувствате красиви. Това е, което и те виждат във вас, когато ви погледнат. Потвърждавайки тези вярвания им помага да развиват силата на собствените си възгледи.
Говорете за недостатъците си позитивно. Тялото ви е карта на живота ви. Гордейте се с всичко, през което е преминало тялото ви.
Използвайте неутрални думи, когато говорите за външния вид на други хора. Едър, вместо дебел. Малък, вместо дребен или кльощав. Толкова много думи са натоварени с негативни емоции и отношение, че в името на правилното отношение на децата ни към себе си, света и останалите хора, е да се научим да не „обсъждаме“ всичко наоколо, за да им позволят да създадат свое собствено мнение.
Говорете за това какво е красиво на децата си и се възхищавайте на разнообразието в техните отговори. Децата имат прекрасен начин да ни учат на най-важните послания в живота.
Източник: thegreenparent.co.uk
Прочетете още:
Тя отказва на детето си „храна”!
Отгледайте умно хлапе, което обича да учи
2,140 преглеждания