Малките неща, с които родителите нарушават личната неприкосновеност на децата си

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

internet_deca_i_roditeli

Социалните мрежи в последните години станаха неизменна част от живот на съвременния човек. Там сякаш всеки е по-откровен, по-неприкрит и съвсем естествено, по-невнимателен. Като средство за масова комуникация, социалните мрежи са предпочитано място, където понякога съвсем първосигнално хората са склонни да споделят твърде лични моменти от живота си, в това число и от живота на своите близки, в частност на собствените си деца.

Родителите са болезнено пристрастни както към постиженията, така и към проблемите на своите деца – тези неизчерпаеми източници на вдъхновение, тревоги, грижи, а понякога и на разочарования. В стремежа си да потърсят съпричастност, да споделят радост или тревога, съвсем несъзнателно и невнимателно, родителите понякога споделят снимки и моменти от живота на децата си, което по своята същност нарушава правото на децата на неприкосновеност на техния личен живот, макар те да са малки и сами да не осъзнават това.

Ето някои моменти, които най-често родителите споделят в социалните мрежи, без да осъзнават, че нарушават неприкосновеността на личния живот на децата си:

1. Публикуването на снимки, на които бебетата или малките деца са голи или почти голи. Показването на детското тяло без дрехи нарушава правото им на личен живот и публикуването на подобни файлове може да се окаже проблем за родителите.

Затова е добре да не се публикуват снимки на:

бебета и малки деца, които са голи на плажа или под душа в банята

деца, които са на гърнето

бебета, на които се сменят пелените или се преобличат

2. Публикуването на статуси, в които се описва поведението на детето също са неприемливи. Подробности, свързани с поведението на детето, които засягат неговото израстване, особено ако коментарът описва негативно поведение и носи отрицателна оценка, може да се приеме за унизително. Тук възрастта е без значение, дали детето е на няколко месеца или вече е ученик няма значение.

Добре е да не се публикуват:

статуси, в които се описват нервни изблици и неприемливо за вас и околните поведение на детето

снимки, на които детето се тръшка, плаче или се инати

снимки, изобразяващи вашия сблъсък с детето, включително и физически

3. Публикуването на детайли за всяко детско постижение – в детската градина, в спортната школа, в училище. Макар и да имат положителни резултати, с които да се гордеят, децата не възприемат тези факти от живота си по същия начин, по който това правят родителите и по-често се притесняват дори ако са хвалени. Те по-често се притесняват да се говори за това и поради този факт е неприемливо това да се коментира от родителите в социалните мрежи и интернет.

4. Споделянето и разкриването на прекалено много лична информация за децата и техния живот нарушава личната им неприкосновеност и рискува безопасността им.

Особено важно е да не се публикуват:

снимки, на които са упоменати имената и възрастта на децата

статуси, съдържащи информация къде се намирате с децата си или къде те в момента пребивават – ако са на детски лагер, при роднини в друг град и т.н.

упоменаването на някои недостатъци и заболявания на детето, както и да се изтъкват техни отличителни белези

споделянето на информация, свързана с техните интереси и таланти  

5. Често родителите поощряват децата да се изявяват пред камера. Създаването на видео файлове в днешно време не изисква почти никакви сериозни технически средства и умения и са нужни едва няколко минути от заснемането до публикуването на клиповете в интернет. Но, заслужава ли си да се упражнява натиск върху крехката детска психика, с единствената цел родителите да се сдобият с няколко лайка повече и един-два приятни коментара в профила си? Децата не са играчки, с които родителите да се хвалят пред своята импровизирана публика. Добре е всеки родител да уважава и пази личната територия на своето дете.

За да не компрометират своите деца в интернет, родителите не бива:

да публикуват клипове, в които принуждават децата си да пеят, рецитират или танцуват , с цел те самите или трети лица да се забавляват с това

да се публикуват видео файлове с игри, забавления и други събития в домашна обстановка

да се  публикуват файлове, възпроизвеждащи различни сценки или имитиращи чуждо поведение

Разбира се, дали да прави или не всичко това, всеки родител избира сам.

 

Aдаптация от www.babydigezt.com

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

7,841 преглеждания

Comments are closed.