Как да подготвим детето си за идването на ново бебе

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Ясно е, че колкото по-малко изместено от бебето се чувства по-голямото дете, толкова по-малко ревност ще изпитва. Един от начините то да се чувства спокойно за мястото, което заема е като го присъединим към „отбора на домакините”, наред с нас родителите. Така, след като се роди бебето, вместо да се бори за старата си позиция като единствено дете, каката или баткото ще се чувстват част от семейната единица, която посреща новият човек вкъщи.

В тази връзка, може да му помогнете да изгради чувството за отговорност, като вместо „Това е моето бебе”, използвате реплики от рода на: „Нашето бебе”, или „Твоята сестричка” или „Твоето бебе”. Ето няколко насоки, които ще улеснят свързването между децата, вместо съперничество по между им, още от самото начало. 


Още по време на бременността развивайте връзката между по-голямото ви дете и вашият партньор. Защото, когато сте заети по 24 часа с бебето, ще бъде добре то да се радва и да е развълнувано от това, че ще прекарва повече време с татко си. Така, докато вие няма да можете да му отделяте толкова време, колкото преди, то няма да се чувства пренебрегвано и отделено и от двамата си родители.


Окуражавайте детето си да изгражда връзка с бебето като:

– му четете книжки за раждането (съобразени с възрастта му, разбира се);
– го взимате го с вас, когато ходите на профилактичните прегледи, за да чуе как бие сърчицето му;
– включете го в обсъждането на името;
– помолете го да ви помогне при приготвянето на багажа за болницата и сложете негова снимка в чантата си. Когато избирате снимката, разгледайте заедно неговите снимки още от бебе. Разкажете му колко чудесно бебе е било и сега в какво прекрасно момче или момиче се е превърнало. Тези ваши действия, които няма да ви затруднят, ще му помогнат да усети колко е специално то за вас.


Позволете на детето си да изрази свободно целия диапазон от чувства, свързани с бременността, раждането и довеждането вкъщи на новия член на семейството. Не го прекъсвайте, изслушайте внимателно и с разбиране. Естествено е да изпитва ревност, заради цялото внимание, което вие и всички останали ще обръщате на бебето. Уверете го, че го обичате и че то е специално за вас и винаги ще бъде. Опитайте се да отделяте по малко време всеки ден, което ще е само за него.

Въпреки, че е добре да подчертавате предимствата на възрастните, няма нищо лошо (особено ако разликата е малка), да кажете на баткото или каката, че и те винаги ще бъдат вашите малки бебета. Някои по-големи деца започват да искат да играят „бебето” вкъщи. Това не трябва да ви притеснява, с времето нещата ще отминат.


Ако предстоят някакви големи промени в ежедневието на по-голямото ви дете, като смяна на стаята, отбиване или пък приучаване към гърнето, опитайте се да ги започнете преди раждането. Така детето няма да ги свързва с идването на бебето, особено ако тези неща не му харесват.


Опитайте се да поддържате отношенията си с детето, колкото се може по-гладки и спокойни. Така ще избегнете борбата му за власт и ще сведете до минимум конфликтите. По-голямото дете трябва да е сигурно във вашата любов, за да се справи по-лесно с идването на новото братче или сестричка. Може да очаквате и евентуални опити от негова страна да тества вашата обич, за да се увери, че все още го обичате. Заредете се с търпение.


Ако детето е достатъчно голямо, може да го взимате с вас на Училище за бъдещи родители. Там ще му покажат как да държи бебето, как да го повие или да го полюлее, ако плаче. Това може да му помогне да се чувства съпричастно към ставащото около него.


Добре е да решите и да поговорите с каката или баткото за това, при кого ще остане (или кой ще дойде да го гледа), докато сте в болницата да раждате. Дори да искате да го вземете с вас, знаете, че процесът може да се продължи дълго, а и няма смисъл да стои детето часове в коридорите на клиниката. И тъй като това може да е тежък момент за по-голямото дете, не е зле да го обсъдите с него предварително, за да не чувства „подхвърлено” на някого, още при раждането на бебето.

Уговорете се с него, че веднага щом разрешат на близките да видят бебето, то ще е първият, който искате да дойде и да видите. И когато това се случи, посрещнете детето си с радост и усмивка, кажете му, че ви е много хубаво да го видите и че ужасно ви е липсвало.


Поговорете насаме с роднините и близките си, когато идват на гости за първи път, да не влизат с реплики от рода на „къде е малкото бебе”, а да кажат „ето го големия батко или красивата кака”. На всички е ясно, че искат да видят новия член на семейството, но така по-голямото дете няма да го почувства, все едно е изместено или дори остава незабелязано в цялата суматоха.


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

5,675 преглеждания

Comments are closed.